صفحه اصلی / مقالات / واکنش کانادایی ها به تنش های موجود بین آمریکا و کره شمالی

واکنش کانادایی ها به تنش های موجود بین آمریکا و کره شمالی

banner-niazmandiha2

بالا گرفتن تنش ها بین آمریکا و کره شمالی

این روزها نام رؤسای جمهور آمریکا و کره شمالی بیش از هر رهبر سیاسی دیگر جهان در اخبار به گوش و چشم می خورد. زیرا گرچه تنش بین کشورهای آنها سابقه ای بسیار طولانی دارد، ولی حملات شدید الحن رهبرانشان به یکدیگر و… در این سطح و اندازه روندی نوین است.

1- طرف آمریکایی

کمااینکه روز هفتم سپتامبر دانلد ترامپ رییس‌ جمهور آمریکا در نشست خبری مشترک با صباح احمد جابر الصباح امیر کویت خاطرنشان کرد، که گزینه نظامی برعلیه کره شمالی همچنان در دستور کار قرار دارد. همچنین دولتش در پی وضع تحریم‌ های سخت ‌تر اقتصادی در قبال این کشور می باشد.

در چهارم سپتامبر نیکی هالی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در نشست اضطراری شورای امنیت این سازمان که به منظور تنبیه کره شمالی با تحریم های شدیدتر و مسدود کردن اموال کیم جونگ اون رهبر این کشور تشکیل شد، از جمله گفت: جنگ چیزی نیست، که آمریکا هرگز خواهانش باشد. اما شکیبایی کشور ما نامحدود نیست.  

2- طرف کره ای

این نشست پس از آن برگزار شد، که روز چهارم سپتامبر کره شمالی از آزمایش موفقیت آمیز بمب هیدروژنی (ششمین آزمایش هسته ‌ای این کشور از 2006 به این سو) با قابلیت نصب روی کلاهک موشکی خود در سوم سپتامبر خبر داد. روز پنجم سپتامبر هان تایی سونگ سفیر این کشور در سازمان ملل متحد در ژنو در سخنانش خطاب به کنفرانس خلع سلاح این سازمان ضمن ابراز افتخار از این آزمایش، از آن به عنوان زیرمجموعه ساخت نیروی هسته ای راهبردی نام برد. او گفت که اقدامات کشورش در دفاع از خود، بسته هدیه برای هیچ کس جز آمریکا نیست. همچنین افزود: تا زمانی که ایالات متحده همچنان به تلاش های بی پروایانه تحریک آمیز و بی ثمر خود ادامه دهد، از کشورم بسته های هدیه بیشتری دریافت خواهد کرد… فشار یا تحریم هرگز در مورد کشور من کارایی نخواهد داشت. جمهوری دمکراتیک خلق کره هرگز و تحت هیچ شرایطی، در مورد برنامه هسته ای بازدارنده خود مذاکره نخواهد کرد.

کره شمالی در ژوئیه امسال نیز دو موشک پرتاب نمود، که به گفته خودش بالیستیک بین قاره‌ای بودند، و توانایی هدف قرار دادن آمریکا را داشتند.

ارجح بودن گزینه غیرنظامی

با اینهمه دانلد ترامپ روز هفتم سپتامبر گفت ترجیح می دهد، بحران کره شمالی از راه دیپلماتیک حل و فصل شود. او روز پیش از آن نیز تاکید کرده بود، که گزینه نظامی در قبال این کشور نخستین انتخاب آمریکا نیست. بسیاری دیگر از مقامات بلندپایه این کشور و همچنین گروه های هوادار صلح نیز، در این دیدگاه سهیم هستند.

واکنش کانادایی ها

روز سوم سپتامبر نخست وزیر ترودو با صدور بیانیه ای یک بار دیگر آخرین آزمایش های هسته ای کره شمالی را محکوم کرد. او در این بیانیه آزمایش هسته ای و موشکی این کشور را که از آن با ویژگی تهاجمی نام برد، تهدیدی آشکار برای ایمنی و امنیت همسایگان کره شمالی و جامعه جهانی دانست. همچنین گفت این کشور با ادامه اینگونه آزمایش ها، تنها خود را منزوی تر می کند.

در عین حال مصرانه از سازمان ملل متحد خواست، در قبال افزایش تلاش های هسته ای کره شمالی گام های قاطع بیشتری بردارد.

در بیانیه مورد اشاره همچنین آمده که کانادا به همکاری با همپیمانان خود از جمله کره جنوبی، ژاپن و آمریکا، ادامه می دهد.

البته این تنها نخست وزیر نیست، که در این مورد موضعگیری کرده است. کمااینکه ارین ئوتول نماینده محافظه کار مجلس ملی و منتقد رسمی وزیر امور خارجه گفته که افزایش ظرفیت کره شمالی که بالقوه می تواند با موشک های دوربرد به آمریکای شمالی برسد، مکالمات را تغییر می دهد. (بنابراین) کانادا باید پیوستن به سیستم سپر دفاعی موشک های بالیستیک آمریکا را مدنظر قرار دهد. این در حالی است که آقای ترودو خاطرنشان کرده، کانادا به این سپر دفاعی نخواهد پیوست. موضعی که با انتقاد چندین سیاستمدار دیگر هم روبرو شده است.

البته بیش از یک دهه پیش نیز آمریکا کانادا را دعوت کرد، که به این سیستم بپیوندد. اما پل مارتین نخست وزیر وقت تصمیم گرفت، چنین کاری نکند. جالب اینکه حزب محافظه کار که در دوران منتقد و رقیب اصلی بودن لیبرال ها از پیوستن کانادا پشتیبانی می کرد، پس از تشکیل دولت از سوی استیون هارپر به بازگشودن سر بحث در این مورد تمایلی نشان نداد.

در یازدهم اوت کریستیا فریلند وزیر امور خارجه ضمن تهدید جدی دانستن برنامه هسته ای کره شمالی برای جامعه جهانی، از جمله گفت که وقتی پای محکومیت اقدامات این کشور به میان می آید، این جامعه متحد است. همچنین از کره شمالی خواست، خود را با جامعه جهانی هماهنگ کند. در ادامه نیز افزود: باید راه هایی بیابیم که بر کره شمالی فشار بیاوریم، و (همزمان) این کشور را  تشویق کنیم که این راه هیچ پایان خوشی ندارد.

آیا خطر کره شمالی کانادا را هم تهدید می کند؟

به گفته برخی کارشناسان مانند دیوید رایت از اعضای بلندپایه اتحادیه دانشمندان دلنگران، کره شمالی تا همین اواخر موشکی را آزمایش نکرده بود، که بتواند برای شهرهای عمده کانادا تهدید محسوب شود. اما آزمایش موشک بالیستیک با برد بین 6 هزار و 700 تا 8 هزار کیلومتری اخیرش که قابلیت حمل سلاح های هسته ای را دارد، نشان داد که سلاحی در اختیار دارد که می تواند بخش هایی از کانادا در امتداد مرزهایش با آلاسکا را تهدید کند. احتمال این هم وجود دارد که موشک هایی را تولید نماید، که بتواند شهرهایی مانند تورنتو و مونترال را هم که با این مرز فاصله دارند، هدف تهدید قرار دهد.

به نظر انتان ونگر نخستین موشک که روز چهارم ژوئیه مورد آزمایش قرار گرفت، می توانست به آلاسکا برسد. دومی که قوی تر هم بود و در بیست وهشتم ژوئیه پرتاب شد، از جمله توان رسیدن به لس آنجلس، دنور، شیکاگو، بوستون و نیویورک را، داشت. آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا که شاخه جاسوسی پنتاگون است به دولت ترامپ هشدار داده، که کره شمالی در خلال یک سال از این توانایی برخوردار خواهد شد، که نقاط 48 ایالت سفلی این کشور را هدف سلاح های هسته ای قرار دهد.

در مقابل متخصصانی چون دینشا میستری استاد علوم سیاسی دانشگاه سینسیناتی بر این باورند، که کره شمالی توانایی هدف قرار دادن هیچ نقطه ای از آمریکا در فراسوی آلاسکا را ندارد. چراکه موشک با برد 8 هزار کیلومتری برای رسیدن به بخش اصلی این کشور کفایت نمی کند. زیرا تنها در صورت داشتن موشک با برد 9 هزار کیلومتری می تواند، شهرهای استان بریتیش کلمبیا و ایالت های واشنگتن، اورگان و کالیفرنیا را، هدف قرار دهد. اگر این میزان به 10 هزار و 500 تا 11 هزار کیلومتر برسد، شهرهای واشنگتن، نیویورک و بوستون نیز، در تیررس اش قرار می گیرند. اما به لحاظ منطقی برای کره شمالی امکان ساخت چنین برنامه هسته ای وجود دارد.

از دیگر سو بلندپروازی های کره شمالی می تواند، احساس ایمنی کانادایی را به لرزه درآورد. چراکه اگر موشکی از کره شمالی به سوی آمریکا شلیک شود، از فراز خاک کانادا عبور می کند. به باور متیو فیشر پرسابقه ترین خبرنگار کانادایی در حوزه اخبار خارجی که 31 سال در کشورهای اروپایی، خاورمیانه، خاور دور، و در همین اواخر در افغانستان خدمت کرده، در چنین حالتی نقاط زیادی از کشور ما از جمله شهرهای تورنتو، مونترال و ونکوور، هدف های اولیه خواهند بود. چراکه به شدت با اقتصاد آمریکا درهم آمیخته اند. نام ادمنتون هم به سبب صنعت سوختش، احتمالا در این فهرست قرار خواهد داشت.

البته به گفته اتحادیه مورد اشاره ایالات متحده از جمله در آلاسکا و پایگاه هوایی واندنبرگ، تعدادی قرارگاه موشک های دفاعی رهگیر دارد. بنابراین اگر چنین حمله ای به سواحل غربی آمریکای شمالی صورت بگیرد، وارد عمل می شود و هر نوع موشک شلیک شده از پایگاه هایی مانند کره شمالی را نابود می کند. به گفته میستری موشک های انبارشده در آلاسکا می توانند، در برابر حمله احتمالی کره شمالی از کانادا هم محافظت کند.

بااینهمه گرچه این سیستم بسیار گران است، اما هیچ دلیلی برای اثبات کفایتش جهت دفاع از ایالات متحده در دست نیست. کانادا که جای خود دارد. زیرا مثلا کشورهای مهاجم می توانند با ارسال هدف یا مدل گول زن رادار سیستم دفاعی آن را فریب دهند، و از انجام هر نوع رهگیری پیشگیری کنند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *