صفحه اصلی / مقالات / واکنش کانادایی ها به اعلام تغییر پایتخت اسرائیل از سوی دانلد ترامپ

واکنش کانادایی ها به اعلام تغییر پایتخت اسرائیل از سوی دانلد ترامپ

اعلام بیت المقدس/ اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی رئیس جمهور آمریکا

در حالی که در چند روز منتهی به ششم دسامبر شمار زیادی از رهبران و شخصیت‌های جهانی نسبت به پیامدهای منفی اعلام بیت المقدس/ اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل هشدار داده بودند، دانلد ترامپ در آن روز این شهر را به چنین عنوانی اعلام کرد. همزمان نیز رسما دستور انتقال سفارت کشورش از تل آویو به بیت ‌المقدس را صادر نمود. اما گفت، که آمریکا همچنان به راه حل ایجاد دو کشور مستقل پایبند می ماند.

آگاهی کامل مسئولان آمریکایی به پیامدهای این تصمیم

بر اساس دو سند وزارت خارجه آمریکا به تاریخ همان روز اعلام تصمیم آقای ترامپ که به دست خبرگزاری رویتر رسیده اند، مسئولان این کشور کاملا از واکنش ها به تصمیم خود آگاه بوده اند. کمااینکه در بخشی از سند نخست آمده که مقامات سفارتخانه آمریکا در تل آویو به گوش مقامات اسرائیلی برسانند، ایالات متحده از اسرائیل می خواهد در واکنش به به رسمیت شناخته شدن اورشلیم به عنوان پایتختش رفتار خود را کنترل کند. زیرا دولت آمریکا انتظار واکنش دارد، و در حال سبک و سنگین کردن تهدیدات بالقوه برعلیه ساختمان ها و مردم ایالات متحده است.

در سند دوم نیز از جمله آمده که این وزارتخانه برای پیگیری مسایل ایجاد شده در پی تصمیم آمریکا درباره اورشلیم، گروه کاری داخلی تشکیل داده است.

مخالفت تقریبا تمامی سفرای پیشین آمریکا در اسرائیل با اعلام آقای ترامپ

در هفتم دسامبر 9 تن از یازده سفیر پیشین آمریکا در اسرائیل (تامس پیکرینگ، ویلیام آندریاس بران، ویلیام کالدول هاروپ، ادوارد جرجیان، مارتین ایندیک، دنیل کرتزر، ریچارد جونز، جیمز کانینگهام و دنیل بی شاپیرو) یعنی تقریبا تمامی آنها (به استثنای -ئوگدن رید و ادوارد واکر) به نیویورک تایمز گفتند، فکر می کنند این تصمیم غیرعاقلانه، خطرناک، و به شدت ناقص است. مثلا دنیل کرتزر سفیر سال های 2001 تا 2005 اظهار داشت: چه از نظر سیاسی و چه از دیدگاه روند صلح خاورمیانه، (در این تصمیم) نکات منفی فراوانی وجود دارند. بدون اینکه هیچ نکته مثبتی درآن باشد. ما یک بار دیگر از نظر بین المللی – به استثنای اسرائیل- منزوی شده ایم….

درمقابل ادوارد واکر که از سال 1997 تا 1999 عهده دار سمت مورد اشاره بود، از جمله گفت: همه ما می دانیم اسرائیل پایتختی دارد، که نامش اورشلیم است….

 

واکنش طرفین اصلی

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در واکنشی فوری گفت که ملتش از این تصمیم بسیار خرسند است، و اعلام آقای ترامپ  گامی مهم به سوی صلح است.

اما محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اظهار داشت که این تغییر آمریکا اعلان خروج از نقشی می باشد، که در روند صلح بازی کرده است.

او در جمع رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی نیز که در سیزدهم دسامبر در واکنش به اعلام آقای ترامپ نشست فوق‌ العاده تشکیل دادند، با اشاره به اینکه تصمیم آمریکا نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد است، نتیجه گرفت این کشور باید در این سازمان از حق رای دادن در این پیوند محروم شود. همچنین از شورای امنیت خواست، با صدور قطعنامه ‌ای تصمیم مذکور را باطل کند….

حماس نیز از اقدام مورد اشاره به عنوان گشودن جهنم به روی منافع آمریکا در منطقه یاد کرد. همچنین اعلام روز خشم از سوی فلسطینی ها و تظاهرات آنها منجر به درگیری با نیروهای اسرائیل شد، که دست کم دو کشته و بیش از ده زخمی فسلطینی به جا گذاشت. در بمباران هوایی اسرائیل در پی پرتاب دو راکت از سوی فسلطینی ها هم، دو عضو حماس جان سپردند.

یکی از افراد نیروهای انتظامی اسرائیل نیز، براثر ضربات شدید چاقوی یک فسلطینی به شدت زخمی شد.  

واکنش کانادایی ها

1- واکنش های مردمی

روز نهم دسامبر صدها تظاهرکننده با در دست داشتن پرچم های کانادا و فسلطین در برابر سفارت آمریکا در اتاوا گردهم آمدند، تا پشتیبانی خود را از اعلام سه روز خشم از سوی رهبران فسلطینی در قبال تصمیم آقای ترامپ نشان دهند. آنها سپس به سوی سفارت اسرائیل راهپیمایی کردند.

گروه موسوم به کانادایی ها برای عدالت و صلح در خاورمیانه که سازمان دهنده این حرکت اعتراضی بود، تاکید کرد که جامعه جهانی هرگز ضمیمه کردن اورشلیم از سوی اسرائیل را به رسمیت نشناخته است. تامس وودلی رئیس این گروه در بیانیه ای که روز پیش از این تظاهرات صادر نمود، از جمله آورد: وضعیت اورشلیم یکی از حساس ترین مسایل درگیری اسرائیل- فسلطین است. اما اسرائیل دارد در چندین مورد در پیوند با اورشلیم، قوانین بین المللی را نقض می کند.

خالد عمر گفت: آنچه دارد در پیوند با فسلطین و اورشلیم رخ می دهد، بسیار اندوهبار است. اما مشاهده اینکه کانادا کشوری که در آن زندگی می کنم و عاشقش هستم موضعی برخلاف تغییر محل سفارت اتخاذ کرده، بسیار بسیار خوب می باشد.

نوح گولا که اخیرا به اتفاق همسرش از آمریکا به اتاوا کوچ کرده، خاطرنشان نمود: فکر می کنم این (اعلام) پیامدهای منفی خواهد داشت، که به سراسر منطقه گسترش خواهد یافت…

همزمان صدها تن از هواداران فسلطینیان در برابر کنسولگری آمریکا در تورنتو گردهم آمدند، و صدای اعتراض خود را بلند کردند. این افراد که پرچم فلسطین در دست داشتند، فریاد می زدند: فلسطین را آزاد کنید، آزاد کنید. فاطمه البراهمه یکی از معترضان گفت: او (آقای ترامپ) واقعا به روند صلح پایان داد.

خالد علی نیز خاطرنشان کرد: این (بیت المقدس) نه تنها برای فسلطینی ها، بلکه برای مردم 22 کشور عربی مساله غرور ملی است.

حضور در راهپیمایی دست ها از اورشلیم کوتاه

در هشتم دسامبر هم به مناسبت گردهمایی های موسم به دست ها از اورشلیم کوتاه در واکنش به تصمیم آقای ترامپ، مردم شهرهای کانادا همچون اتاوا، ادمنتون، تورنتو، کلگری، لندن (انتاریو)، ونکوور، ویندزور و… نیز، مانند بسیاری از همگنان خود در سایر شهرهای جهان از جمله  آمریکا (مانند تمپا بی، لس آنجلس و….) شرکت کردند.

در مراسم شهر ما که در برابر کنسولگری آمریکا و با شرکت 40 گروه صورت گرفت، افرادی از جوامع فسلطینی و عربی، کلیسای متحد کانادا، جوامع مسلمانان، جامعه یهودیان، جامعه کارگران، فدراسیون دانشجویان کانادایی (شاخه انتاریو)، گروه های صلح آفرین مسیحی، اتحاد بر علیه فاشیسم در همه جا، و کنگره صلح کانادایی ها، برعلیه اقدام <یک جانبه و غیرقانونی> آقای ترامپ سخنرانی کردند.

2- واکنش سازمان های یهودی کشور

شماری از مسئولان سازمان های یهودی کانادا از تصمیم آقای ترامپ به گرمی استقبال کردند. مثلا دیوید کیپ رئیس مرکز امور اسرائیل و یهودیان در بیانیه خود از جمله آورد: اورشلیم از هنگام به وجود آمدن در 3 هزار سال پیش، به عنوان پایتخت اسرائیل برای هویت یهودیان مرکزیت داشته است. از هنگام بازایجاد کشور اسرائیل امروزین نیز، اورشلیم محل مجلس از طریق دمکراسی انتخاب شده، دیوانعالی مستقل، و ادارات دولت ملی آن، بوده است….

اما دنیل شیلد مدیر فضای یهودی کانادا- سازمانی که خود را یهودی، پیشرفته و صدای هوادار اسرائیل می خواند- از جمله گفت: ما می ترسیم این (تصمیم) سبب ازسرگیری خشونت و از بین رفتن جان ها شود، که پیامدی وحشتناک برای آن خواهد بود.

3- واکنش های سیاسی

* نخست وزیر: سفارتخانه کانادا در تل آویوو باقی می ماند

نخست وزیر ترودو که در هنگام اعلام آقای ترامپ در چین به سر می برد، در کنفرانس خبری در پاسخ به پرسشی در این مورد گفت: ما سفارتخانه کانادا را به اورشلیم نخواهیم برد. کانادا در مورد خاورمیانه خط مشیی دیرپا داشته است. ما باید از طریق گفت و گوهای مستقیم برای راه حل دو کشور کار کنیم….  

* وزیر امور خارجه: ادامه تعهد به صلح فراگیر و مانا

کریستیا فریلند وزیر امور خارجه با صدور بیانیه ای از جمله خاطرنشان کرد: ما قویا به هدف فراگیر، منصفانه، و مانای صلح در خاورمیانه شامل ایجاد کشور فسلطینی متعهدیم، که در کنار اسرائیل در صلح و امنیت زندگی کند. ما خواهان آرامش و ادامه پشتیبانی از ساخت شرایطی هستیم، که جهت یافتن راه حل برای طرفین لازم می باشد.

* سایر سیاستمداران

جگمیت سینگ رهبر ملی حزب دمکرات نو ضمن ضدمولد خواندن تصمیم آمریکا، خواستار

آن شد که کانادا احساس خود در این مورد را آشکارا بیان کند.

اما جو کلارک رهبر ملی محافظه کاران و منتقد و رقیب اصلی دولت در راستای سیاست نوین خود در آستانه انتخابات سراسری، در این مورد نیز سکوت اختیار کرد.

* خط مشی مکتوب رسمی دولت مرکزی کانادا براساس وزارت امور جهانی (نه امور خارجه):

وضعیت اورشلیم تنها می تواند، به عنوان بخشی از حل مناقشه کلی فسلطینی-اسرائیلی حل شود. این دولت (کانادا) الحاق یک جانبه اورشلیم شرقی به اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *