مقالاتمقالات سیاسی

واکنش عربستان و افزایش محبوبیت ترودو

پیشنهادات کانادا پیرامون حقوق زنان

تلاش‌های اخیر <جاستین ترودو> نخست وزیر کانادا، برای صادر کردن طرز فکر و روش‌های مترقی و خوشبینانه‌اش، به یک مانع تازه برخورد کرده؛ این بار این مانع، دولت <عربستان سعودی> و دیدگاه فرهنگی این حکومت است. با این حال، بر خلاف دفعات پیشین و برخوردهای لفظی که بر سر این مساله با <چین> و <هند> پدید آمد، این بار حرکت <ترودو> و حمایت او از حقوق زنان، ممکن است در داخل کشور محبوبیت او را افزایش دهد.

روز یکشنبه، دولت <عربستان> در پاسخ به اظهار نظر خانم <کریستیا فریلند> وزیر امور خارجه‌ کانادا، روابط دیپلماتیکش با این کشور را به حالت تعلیق درآورد و معاملات تجاری با کانادا را متوقف کرد. خانم <فریلند> از این حکومت پادشاهی، به خاطر دستگیری فعالان حقوق زنان انتقاد کرده بود. این اظهارنظرها <جاستین ترودو> را که از حامیان پیشرفت زنان است، در مقابل دولت جدید <عربستان> قرار داد. این دولت تازه‌کار، پس از اصلاحاتی که در زمینه کمک به زنان انجام داده، حالا در برابر این انتقاد موضع سختی گرفته است.

روز دوشنبه، خانم <فریلند> در سخنانش در <ونکوور> گفت: <بگذارید این موضوع را برای آنها که در اینجا هستند و کانادایی‌هایی که دارند مرا در تلویزیون می‌بینند و یا صدای مرا می‌شنوند: کانادا همیشه برای حمایت از حقوق بشر در کانادا و در سراسر جهان مبارزه خواهد کرد. و حقوق زنان، حقوق بشر است>.

این طرز فکر و دستور کار به اصطلاح <مترقی> دولت <ترودو>، در این زمانه که انتقادات تند عوام‌گرایانه، هواداران ویژه‌ای پیدا کرده، او را در صحنه بین‌المللی به اندازه‌ یک ستاره‌ راک محبوب کرده است. اما این پیشنهادات او، معمولا از سوی دولت‌های دیگر، با واکنش‌های تندی مواجه می‌گردند. <ترودو> در سفری که در سال جاری به <هند> داشت، با موجی از انتقادات مواجه شد که همراهی دولت او را با جدایی‌طلبان سیک مذهب، نکوهش می‌کردند. او همچنین با پیشنهاداتی که به دولت <چین> داد، اوقات اعضای حزب کمونیست را تنگ کرد. او گفته بود دولت <چین>، پیش از ادامه‌ تجارت با کانادا، باید اصلاحاتی در زمینه کارگران، تساوی جنسیتی و حفظ محیط زیست ارائه دهد.

گرچه این درگیری‌های کلامی بین‌المللی، معمولا باعث کاهش محبوبیت <ترودو> در داخل کانادا شده‌اند، اما به نظر نمی رسد اختلاف اخیرش با <عربستان> چنان تاثیر ماندگاری در این موضوع داشته باشد. این اختلاف جدید، حتی ممکن است محبوبیت او و حزب لیبرال را در میان مردم افزایش دهد. آمارها نشان می دهد که در حال حاضر، و در آستانه‌ انتخابات 2019، حمایت از این حزب و حزب محافظه‌کار در میان رای‌دهندگان تقریبا در سطحی برابر است. با این حال، در مجموع و از سال 2015 و پیروزی لیبرال‌ها در انتخابات، تا امروز،  گرایش مردم به سوی <ترودو> به پایین‌ترین سطح خود تنزل کرده است. بیشتر این موضوع، چنان که گفته شد، مربوط است به اشتباهات بین‌المللی که نخست‌وزیر کانادا در این دوره مرتکب شده است.

 

Behnam Marfou

 

مناسبات سیاسی

<نیک نانوس> تحلیلگر سیاسی روز درباره‌ تغییر اقبال عمومی دوشنبه گفت: <مساله‌ بزرگتری که اکنون در مقابل ترودو قرار دارد، موضوع مناسبات سیاسی است>. او توضیح داد که <ترودو> وادار شده که برای تاکید بر موضعش در حمایت از حقوق بشر، و افزایش محبوبیت، این اختلاف با <عربستان> را پیگیری کند. او گفت: <در حال حاضر، می‌بینیم که لیبرال‌ها و محافظه‌کاران، تقریبا در جایگاهی برابر قرار دارند و لیبرال‌ها باید کاری کنند که بتوانند محبوبیت شان را افزایش دهند>.

روز یکشنبه، دولت <عربستان> بیانیه‌ای صادر کرد که بر اساس آن، سفیر این کشور در <اوتاوا> به بازگشت به <عربستان> فراخوانده شده و به نماینده‌ <کانادا> در <ریاض> تا 24 ساعت زمان داده شده که کشور را ترک کند. بر اساس همین بیانیه، شرکت هواپیمایی Saudi Airlines نیز قرار است از روز 13 آگوست، پروازهایش به <کانادا> را متوقف کند. این شرکت هواپیمایی، در حال حاضر هر هفته، چهار پرواز به مقصد <تورنتو> دارد.

ریسک اقتصادی

این موضع <ترودو> البته از لحاظ اقتصادی  ریسک پایینی برای کشور به دنبال خواهد داشت، چرا که <عربستان سعودی> از شریکان تجاری عمده‌ی کانادا محسوب نمی‌گردد. براساس داده‌های سازمان ملی آمار کانادا، تا این لحظه در سال جاری، کانادا تنها به میزان یک میلیارد و 400 میلیون دلار کانادا، کالا به <عربستان> صادر کرده است. در همین دوره زمانی، میزان دو میلیارد دلار کانادا نیز ارزش واردات کالا از <عربستان> به کشور را تشکیل می دهد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. پوتین ، ملاها ، طالبان ، سوئیفت
  در رسانه های فارسی گوادلوپیست مارکسیست روسی نمی بینید:
  دکتر محمود شوری در گفتگو با فرارو بررسی کرد: راه اندازی سوئیفت بین ایران و روسیه موثر است؟
  جزئیاتی درباره سوئیفت روسی- ایرانی؛ سامانه تبادل مالی روسیه و ایران چه تاثیری بر اقتصاد کشور خواهد داشت؟
  https://fararu.com/
  اینهایی که از هر فرصتی برای حمله به فرانسه و انگلیس و اروپا ( منهای المان و هلند) استفاده میکنند و حالا پس از ژاپن به کانادا و حتی سوئد هم گیر میدهند ، هر کاری که کشورهای لیبرال دموکراسی انجام دهند را ربط مستقیم میدهند به اینکه این رژیم را مماشات اروپا و دموکرات های امریکا و کشورهای دموکراسی با ملاها حفظ کرده نه پشتیبانی وقیحانه روسیه و چین ، در مورد کارهای استراتژیک امنیتی ، نظامی و اقتصادی پوتین در حفظ ملاها و سو استفاده از مردم ایرآن و اموال و امنیت و تمامیت ارضی ایران سکوتی احمقانه و خیانت بار میکنند. از جمله خبر زیر . سوال این ا ست : ایا اینها جاسوس ملاها هستند ؟ یا جاسوس روسیه ؟ یا هر دو؟
  جواب واضح است ماله کشی برای روسیه کشور ما را به اینجا کشانیده . تا روزی که به اصطلاح روشنفکر و روزنامه نگار و نویسنده و تحلیل گر وفعال سیاسی و احزاب ایران به صورت اسب تروای روسیه در دولت و اپوزیسیون و افکار عمومی عمل میکنند و به جای روسیه ، امریکا و اسرائیل را مورد حمله و انها را نفع برنده از وضیت موجود قلمداد میکنند ، ملاها هستند و هر روز دروغ بیشتر میگویند و تجاوزو ترور و دخالت را با فروش زمین و دریا و نفت و گاز مردم ایران ترویج و کشور را در لبه پرتگاه جنگ با امریکا و اسرائیل و همسایه ها قرار میدهند ،ادامه داده ،برای پنهان کردن این ارتباط استعماری که سابقه ننگین ۳۰۰ ساله دارد و هرگز به این شدت نبوده .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!