مقالاتمقالات پزشکی

واکسن به زودی تولید می شود، اما آیا مردم آماده اند؟ 

 

به گزارش گلوب اند میل، در ماه می در حوالی برلین چندین بار تظاهراتی علیه اقدامات دولت برای جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا برگزار شد که در آن میان عده ای نیز علیه استفاده از واکسن شعار می دادند. چنین تظاهراتی در آلمان عجیب به نظر می رسید، چون آلمانی ها معمولا به دولت خود و اقدامات آن اعتماد زیادی دارند و مانند آمریکا مسایل را سیاسی نمی کنند.

اما جنبش ضد واکسن که در سراسر جهان فعال است- و در آلمان نیز از سال گذشته بر روی مقابله با اجباری شدن واکسن سرخک برای دانش آموزان متمرکز بوده- در حال حاضر جانی دوباره گرفته است. در واقع برخلاف آنچه تصور می شد، پاندمی و ترس ناشی از آن فرصت مناسبی برای مخالفان واکسن فراهم کرده است. احتمالا صداهای بلند این جنبش برایتان آشنا هستند. اخیرا کانیه وست گفت واکسن کرونا انسان ها را از رسیدن به دروازه های بهشت باز می دارد، و نواک جوکویچ، تنیس باز برتر جهان نیز گفت اعتقادی به واکسن ندارد و با وجود ابتلا به ویروس، حتی در صورت تولید واکسن، آن را تزریق نخواهد کرد.

در فیس بوک نیز دروغ های زیادی درباره واکسن شکل گرفته و دست به دست می چرخد. بر اساس یکی از شاخ دارترین آنها که با چاشنی نژادپرستی و یهودستیزی هم همراه شده است، واکسن نقشه شوم بیل گیتس برای کار گذاشتن میکروچیپ هایی در بدن انسان ها است. البته در این دروغ گفته نشده هدف بیل گیتس چه می تواند باشد! مثلا وقتی آدم ها گم می شوند پیدایشان کند!

شاید به نظر برسد کانیه وست و دلواپسان تئوری توطئه در توهمات خود زندگی می کنند و کاری به بقیه انسان ها ندارند. اما حقیقت این است که متاسفانه حدود نیمی از جمعیت آمریکا می گویند واکسن کرونا را تزریق نخواهند کرد و تاسف برانگیزتر اینکه، بر اساس نظرسنجی یاهو نیوز، مشخص شد بیش از نیمی از جمهوری خواهان هم تئوری توطئه بیل گیتس را باور دارند. نظرسنجی دیگری در دانشگاه ارفورت نشان می دهد حدود دو سوم آلمانی ها نسبت به دریافت واکسن ابراز تمایل کرده اند، اما این در حالی است که در ماه آوریل این میزان 79 درصد  بوده است.

در کانادا با موافقت بیش از 70 درصد مردم با واکسینه شدن، باز هم عده محدود اما قابل توجهی وجود دارند که تئوری های توطئه از جمله تئوری میکروچیپ های بیل گیتس را باور کرده اند. به گفته مارک پیکاپ، محقق، این شایعات می تواند مانع از واکسینه شدن افراد برای ایجاد مصونیت جمعی شود. جوامع علمی و پزشکی می دانند تردید در مورد واکسن مشکلات بزرگی ایجاد می کند و به همین دلیل است که سازمان بهداشت جهانی آن را یک تهدید برای سلامت جهان بر می شمارد. آنها به خوبی می دانند زمان باقیمانده تا تولید واکسن زمان طلایی برای ایجاد حس اعتماد و مقبولیت در میان مردم است. 

 

 

در حال حاضر 145 واکسن در دست ساخت است که 21 مورد آن به مراحل پیشرفته آزمایشی رسیده است. با اینکه معمولا تولید یک واکسن جدید بین 10 تا 15 سال زمان می برد، شرایط کنونی کار تولید واکسن را به حدی فشرده کرده که احتمال می رود در اوایل سال 2021 واکسن کووید-19 آماده شده باشد.

اما چه طور باید مردم را راضی کرد که واکسن مفید است و ضرری برای آنها ندارد؟ چه طور باید افرادی را که تا حالا از دریافت واکسن آنفلوانزا اکراه داشته اند قانع کرد که راه بازگشت به زندگی عادی از مسیر تزریق یک داروی جدید می گذرد؟ در واقع این پیش فرض که اگر واکسن تولید شود، مردم راضی می شوند، بسیار ساده انگارانه است.

البته باید پذیرفت از بین مخالفان واکسن، به ویژه در آمریکا، همه نظریه پرداز توطئه نیستند، بلکه بسیاری از آنها به ویژه اقلیت های قومی، در طول تاریخ بارها مورد آزمایش های مرگبار قرار گرفته اند، و حالا تا حدودی حق دارند نسبت به برنامه های سلامت دولت بی اعتماد باشند. بنابراین یکی از راهکارهای از بین بردن این بی اعتمادی شفافیت است. مقامات بهداشت و سلامت وظیفه دارند مزایا و مضرات واکسن را به طور شفاف با مردم مطرح کنند. همچنین واکسن باید در اختیار همگان قرار بگیرد و تبدیل به مساله ای سیاسی، با اولویت بندی های سیاسی نشود.

همچنین همان طور که دکتر فوشی، رئیس موسسه آلرژی و بیماری های همه گیر آمریکا می گوید، این پیام باید از طریق افرادی که مردم به آنها اعتماد دارند ماند شخصیت های ورزشی مطرح شود. در حقیقت برای مقابله با باور افرادی مانند کانیه وست، به کسانی با همان میزان تاثیرگذاری نیاز داریم. شاید بتوان در این زمینه روی همسرش حساب کرد

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید