اخباراخبار کانادا

واکسن آسترازنکا برای سالمندان توصیه نمی شود

 

کانادا- کانادا جزو آخرین کشورهایی است که موضع محتاطانه ای را در قبال واکسن کووید-19 AstraZeneca اتخاذ کرده اند. کمیته مشورتی ملی واکسیناسیون یا NACI ، در دستورالعمل به روز شده خود که دوشنبه 1 مارچ منتشر گردید، استفاده از این واکسن برای افراد بالای 65 سال را به دلیل محدود بودن داده های مربوط به اثرگذاری آن در این گروه سنی، توصیه نمی کند. 

از سوی دیگر وزارت بهداشت و درمان کانادا که جمعه گذشته واکسن آسترازنکا را برای کلیه افراد 18 سال به بالا تایید کرد، در عین اذعان به محدود بودن داده های آزمیشات بالینی در مورد سالمندان، تاکید کرد که با توجه به مشاهدات عینی نتایج تزریق واکسن آسترازنکا در سایر کشورهای جهان، تزریق آن به کلیه بزرگسالان در کانادا مفید و ایمن می باشد. 

با اینکه وزارت بهداشت و درمان تصمیم گیرنده نهایی در مورد استفاده یا عدم استفاده از یک واکسن در کشور می باشد، اما وظیفه کمیته مشورتی ملی واکسیناسیون ارائه توصیه های غیرالزام آور در این زمینه می باشد. 

دکتر لینورا ساکسینگر، متخصص بیماری های عفونی در دانشگاه آلبرتا، تاکید کرد که توصیه کمیته مشورتی به معنای ایمن یا موثر نبودن واکسن نیست. 

وی در گفتگو با تورنتو استار گفت: مردم تمایل دارند که این توصیه را به منزله مناسب نبودن واکسن برای این گروه سنی تلقی کنند. اما اینطور نیست. توصیه کمیته مشورتی به این دلیل است که در آزمایشات بالینی واکسن تعداد زیادی افراد 65 سال به بالا شرکت داده نشدند. بنابراین داده های موجود در باره این گروه سنی محدود است. 

 

 

دکتر ساکسینگر تاکید کرد که اختلاف نظر بین دولت و کمیته مشورتی، دور از انتظار نیست. زیرا وزارت بهداشت برای تایید یا رد یک واکسن داده های کلی را در نظر می گیرد، در حالی که NACI بطور مستمر و با توجه به اطلاعات جدید، توصیه های خود را به روز رسانی می کند. 

واکسن مورد اشاره که با مشارکت AstraZeneca و دانشگاه آکسفورد ساخته شده است، در چندین کشور جهان در حال توزیع می باشد. اما کمبود داده ها در باره اثرگذاری آن بر سالمندان، ابهاماتی را در مورد آن ایجاد کرده و برخی کشورها را در استفاده از واکسن مردد کرده است. برخی کشورهای اروپایی، از جمله فرانسه، آلمان و هلند در ابتدا آن را تنها برای تزریق به شهروندان زیر 65 سال تایید کردند. در حالی که سوئیس واکسن را بطور کل رد کرد. 

برخی دیگر از کشورهای جهان، از جمله بریتانیا آن را برای کلیه گروه های سنی مورد استفاده قرار داده و بر ایمنی و اثرگذاری آن اصرار دارند. دکتر جون راین، از مقامات ارشد درمانی بریتانیا، طی مصاحبه اخیر با BBC گفت: داده های ما نشان می دهد که واکسن پاسخ ایمنی قوی را نزد افراد بالای 65 سال ایجاد کرده و بی خطر است. 

لازم به ذکر است که فرانسه اخیرا موضع خود را تغییر داده و می گوید داده های جدید نشاندهنده ایمن و موثر بودن آن برای کلیه بزرگسالان می باشد. 

ساکسینگر گفت اگر دولت های استانی توصیه کمیته مشورتی ملی را در نظر گرفته و واکسن آسترازنکا را برای گروه سنی 65 سال به بالا مورد استفاده قرار ندهند، اولویت دریافت دو واکسن تایید شده دیگر یعنی فایزر و مدرنا با این گروه سنی خواهد بود. 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست