اخباراخبار جهان

واکسن آزمایشی کرونا در فاز اول در بدن شرکت کنندگان آنتی بادی تولید کرد 

به گزارش سی بی سی نیوز، کمپانی مادرنا، تولید کننده یکی از واکسن های در حال آزمایش برای کووید-19 روز دوشنبه اعلام کرد این واکسن در گروه کوچکی از افراد سالمی که آن را دریافت کرده اند، آنتی بادی تولید کرده است. این اطلاعات از 8 نفر از 45 نفر داوطلب شرکت کننده در فاز 1 آزمایش واکسن به دست آمده است. این واکسن  با استفاده از ژنتیک ویروس، پروتئین آن را در بدن شبیه سازی کرده و بدن را وادار به واکنش دفاعی و تولید آنتی بادی می کند. 

تحلیل واکنش بدن این 8 نفر نشان می دهد آنتی بادی یافت شده در خون کسانی که یک دوز 100 میلی گرمی و یک دوز 25 میلی گرمی از واکسن را دریافت کرده بودند بیشتر از آنتی بادی تولید شده در بدن بهبودیافتگان از کووید-19 است.

این خبر موجب افزایش 22 درصدی ارزش سهام شرکت مادرنا شد.

دکتر آمش آدلجا، ویروس شناس از دانشگاه جان هاپکینز، گفت: این یافته ها بسیار مهم هستند اما این فاز 1 آزمایش بالینی است که فقط بر روی 8 نفر انجام شده است. این مرحله برای اطمینان از بی خطر بودن واکسن طراحی شده و نه اثرگذاری آن. به گفته او، این اخبار بسیار امید بخش است اما از حالا تا زمانی که اثرگذاری واکسن روی هزاران نفر آزمایش شود، اشکالات زیادی ممکن است پیش بیاید. دکتر استفن ایوانز، استاد فارماکوپیدمولوژی، نیز گفت که در این مرحله هدف اطمینان از تولید شدن آنتی بادی در نتیجه تزریق واکسن و همچنین تشخیص دز مناسب است. اثرگذاری واکسن در کاهش و جلوگیری از ابتلا به کووید-19 در فاز 3 آزمایش خواهد شد، بنابراین نباید بیش از حد به این نتایج دل خوش کرد.

دانشمندان در تلاش هستند دریابند چه میزان از آنتی بادی برای مقابله با ویروس لازم است و آنتی بادی چه مدت در بدن باقی می ماند و بدن را نسبت به بیماری مصون می کند. طبق اعلام شرکت مادرنا، آزمایش فاز 1 نشان داد میزان آنتی بادی به دز دریافت شده بستگی دارد و در خون کسانی که دز بالاتری دریافت کردند آنتی بادی بیشتری یافت شد. 

 

 

اکنون اجازه شروع فاز 2 واکسن به مادرنا داده شده است. در فاز 2 اثرگذاری واکسن و دز مناسب مورد سنجش قرار می گیرد که این شرکت قصد دارد دزهای 50 میلی گرم را امتحان کند.

تشخیص حداقل دز لازم برای ایجاد مصونیت در بدن از این جهت اهمیت دارد که شرکت بتواند تعداد واکسن بیشتری تولید کند.

به گفته تال زاک، افسر پزشکی ارشد کمپانی مادرنا، در دوران پاندمی تقاضا برای واکسن بیش از حد تصور است؛ بنابراین هرچه دز کمتری در یک شات لازم باشد تعداد بیشتری از مردم را می توان در برابر بیماری محافظت کرد. دولت آمریکا در ماه آوریل مبلغ هنگفت 483 میلیون دلار را برای تولید این واکسن اختصاص داد که طبق اعلام مادرنا، این کمک مالی، شرکت را قادر می سازد، در صورت موفقیت آزمایشات، در هر ماه میلیون ها دز از آن را در سال 2020 تولید کند. با سرمایه گذاری های جدید، ظرفیت تولید واکسن در سال 2021 به ده ها میلیون دز در ماه خواهد رسید. شرکت مادرنا گفت انتظار دارد فاز سوم در سطحی گسترده تر از ماه جولای آغاز شود.

تا کنون واکسنی برای بیماری کووید-19 ساخته نشده و کارشناسان تخمین می زنند تولید یک واکسن موثر و ایمن به 12 تا 18 ماه زمان نیاز دارد. عوارض جانبی واکسن ساخت مادرنا محدود به علائمی شبیه آنفلوانزا در سه شرکت کننده بود که بالاترین دز واکسن را دریافت کرده بودند

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!