مقالاتمقالات اجتماعی

واکسن، هوای دل انگیز و رونق اقتصادی: احتمالا تابستان فوق العاده ای در پیش خواهیم داشت!

 

 

به احتمال زیاد تابستان فوق العاده ای در پیش خواهیم داشت. 

سال گذشته را به یاد دارید. هوای خوب و فروکش کردن پاندمی و کاهش محدودیت های ناشی از موج اول، ما را بعد از تجربه بحرانی غیر منتظره به آرامشی مطلوب دعوت کرد. اما امسال تابستان حتی بهتری انتظارمان را می کشد. تابستانی که در آن هم واکسن داریم و هم رونق به اقتصاد برگشته است. 

دکتر بانی هنری، افسر ارشد بهداشت بریتیش کلمبیا، ماه گذشته گفت: تا تابستان برای انجام همه کارهایی که دل مان برایشان تنگ شده است، آماده خواهیم شد. البته او این تصویر ایده آل را مشروط به ادامه پایبندی به دستورالعمل های بهداشتی در تابستان دانست.

به لطف محدودیت های ناشی از موج دوم، و رعایت دستورالعمل های بهداشتی، البته پس از چندین بار فراز و نشیب، طی چند هفته اخیر آمار مبتلایان شناسایی شده در روز با دو سوم کاهش نسبت به قبل، به 2500 نفر، و آمار جانباختگان نیز با کاهش مشابه، به 60 نفر در سراسر کشور رسیده است. با نزدیک شدن به تابستان توزیع واکسن نیز تسریع شده و انتظار می رود تا روز کانادا 16 میلیون کانادایی واکسینه شده باشند.

 

 

هرچند در قیاس با آمریکا، واکسیناسیون در کانادا بسیار کندتر انجام می شود، اما نباید فراموش کرد اوضاع پاندمی در آمریکا تا چه اندازه مرگبارتر از کانادا بوده است. همین حالا میانگین آمار جانباختگان کووید در آمریکا در هر 12 روز، از کل قربانیان ویروس کرونا از ابتدای پاندمی تا کنون در کانادا بیشتر است.

آیا به خاطر دارید سال گذشته همین موقع بسیاری از کارشناسان معتقد بودند تا دستیابی به واکسن سال ها فاصله است؟ اما امروز ما 4 واکسن موثر و ایمن در اختیار داریم. رسانه ها نیز مرتب ما را از ساخته شدن واکسن در آینده نزدیک ناامید می کردند که البته شاید برای ترغیب مردم به رعایت هرچه بیشتر دستورالعمل های بهداشتی لازم بود. 

اما آنچه امروز در اختیار داریم واکسن هایی است که به گرارش نیورک تایمز در پیشگیری از مرگ و بستری شدن در بیمارستان بر اثر ابتلا به کووید-19 و حتی انواع جهش یافته آن بسیار موثر است. فقط کافی است هر واکسنی که در دسترس مان قرار گرفت را بپذیریم، چرا که همه واکسن های تایید شده تا حد زیادی ما را در برابر کووید-19 و انواع جهش یافته آن مصون می کند. البته برای مصونیت بیشتر در برابر ویروس های جهش یافته می توانیم نوع ماسک مورد استفاده خود را ارتقا داده و مثلا از ماسک های N95، KN95، KF94، و یا دو ماسک روی هم استفاده کنیم.

بعد از مسایل مربوط به سلامتی که قطعا برای همه در اولویت است، به اقتصاد می رسیم. خوشبختانه از اقتصاد نیز خبرهای خوشی به گوش می رسد. احیای اقتصادی کانادا سریع تر و قدرتمندانه تر از چیزی که پیش بینی می شد در حال انجام است.

این هفته اداره آمار کانادا در گزارشی شوکه کننده اعلام کرد رشد تولید ناخالص داخلی کانادا در ماه ژانویه به 5 برابر ماه دسامبر، یعنی 0.5 درصد افزایش یافته است. به گفته اندرو کلوین، استراتژیست ارشد بانک TD، این یعنی کانادا بدون تجربه رشد منفی تولید ناخالص داخلی، موج دوم پاندمی را نیز پشت سر خواهد گذاشت که این نتیجه ای حیرت انگیز است. کانادا سال گذشته و با وجود محدودیت های ناشی از پاندمی و عدم وجود واکسن نیز به تولید ناخالص داخلی 9.6 درصد دست یافت که رشدی خیره کننده بود و ظاهرا تا سال جاری نیز امتداد یافته است.

به علاوه، با اختصاص 1.9 تریلیون دلار به عنوان محرک اقتصادی در آمریکا توسط دولت بایدن، که عمدتا صرف توسعه زیرساخت ها خواهد شد، بدون شک قیمت فلز، استیل، چوب و نفت صادراتی کانادا نیز به روند افزایشی خود که از پیش از بازگشایی اقتصاد جهان آغاز شده، ادامه خواهد داد. از طرف دیگر حمایت های مالی دولت از مردم موجب پرداخت بخشی از بدهی های خانوارها- که پیش از پاندمی به یکی از معضلات اقتصاد کانادا تبدیل شده بود- شده و پس انداز مردم را افزایش داده است. با این وصف، با بازگشایی اقتصادی می توان به استقبال مصرف کننده از بازار بسیار امیدوار بود. بازار مسکن نیز به رونق بی سابقه ای دست یافته که میانگین قیمت خانه در منطقه تورنتوی بزرگ را با 28 درصد افزایش به 1.3 میلیون دلار رسانده است.

هرچند طی پاندمی بارها و بارها از صدمات اقتصادی جبران ناپذیر آن شنیدیم، اما به نظر می رسد این نظرات کمی مبالغه آمیز بیان شده است. این حقیقتی است که در اسپانیا نیز بعد از شیوع آنفلوانزا تجربه شد. با وجود برآورد صدمات اقتصادی بلندمدت و غیر قابل جبران، آنچه طی سال های بعد در اسپانیا مشاهده شد رونق و شکوفایی اقتصادی، گسترش شهرنشینی و رشد صنعتی کشور در همه زمینه ها بود.

چیزی به تابستان باقی نمانده است. اکنون وقت آن است که بیش از همیشه نسبت به مهمان ناخوانده مان محتاط باشیم. فقط کافی است به خاطر داشته باشیم پایان پاندمی نزدیک است و خیلی زود دوباره همدیگر را در آغوش خواهیم کشید. تا آن روز، مراقب خودتان باشید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست