املاک و مسکنمقالات

واقع گراتر شدن خریداران و فروشندگان املاک در حومه های تورنتو

البته قوانین نوین سفت و سخت تر اخذ وام مسکن و سختگیری بیشتر بانک ها کار را برای خریداران مشکل تر کرده است. اما این خریداران و فروشندگانی که مایلند در حومه های تورنتو دست به معامله بزنند، از اقدام عملی ناامید نشده اند. البته پس از قوانین نوین به اجرا درآمده از سوی دولت، بازار املاک در حومه های با پیش شماره تلفن 905 در 18 ماه اخیر با بخش های مرکزی با پیش شماره تلفن 416 تورنتو یکسان نبوده است. اما طرفین معامله در حومه ها، به دیدگاه واقع گرایانه ای رسیده اند.

بنابراین آن دسته از مالکینی که همچنان املاک خود را به بهای پیش از دوران به اجرا درآمدن قوانین نوین به بازار عرضه می کنند، فروشندگان واقعی نیستند. زیرا چنین فروشندگانی برای املاک شان قیمت های مناسب در نظر می گیرند. کمااینکه مالکینی که بهای خانه هایشان را در حومه هایی مانند برمپتون و وان زیر 800 هزار دلار در نظر می گیرند، به سرعت می توانند آنها را معامله کنند. اما فروش خانه های عرضه شده با بهای بیشتر با چالش همراه است. کمااینکه بسیاری از املاک عرضه شده به قیمت از یک میلیون دلار به بالا، مدت ها بدون مشتری در بازار می مانند.

از دیگر سو مساله در مورد واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی تفاوت اساسی دارد. کمااینکه براساس آخرین اعداد و ارقام منتشره از سوی هیئت ملک و املاک تورنتو، در ماه اکتبر در مقایسه با برهه مشابه سال گذشته، میزان عرضه اینگونه واحدها در حومه های با پیش شماره تلفن 905 افزایش 12.8 درصدی نشان می دهد. بهای هر واحد نیز، به طور متوسط 5.9 درصد بالا رفت. میزان فروش اینگونه واحدها در بخش های مرکزی با پیش شماره تلفن 416 هم 2.8 درصد، و بهای آنها 8.6 درصد افزایش یافت. چراکه در مجموع میزان تقاضا برای این واحدها بالا بوده، و به ویژه واحدهای مطلوب تر نظر مشتریان بیشتری را جلب کرده اند.

در همان دو برهه زمانی فروش و قیمت قطارخانه ها (از هر دو طرف متصل به خانه های کناری) در حومه های با پیش شماره تلفن 905 به ترتیب افزایش 6 و 0.4 درصدی نشان داد. این اعداد و ارقام در بخش های مرکزی با پیش شماره تلفن 416 به ترتیب 10.1 و 1.4 درصد بوده اند.

 

 

از دیگر سو بسیاری از موسسات مالی وام دهنده اینک از متقاضیان خرید مسکن پول پیش بیشتری می خواهند. گهگاهی نیز، در آخرین دقایق معامله را به هم می زنند. این امر حتی در مورد خریدارانی مصداق دارد، که از پیش موافقت برای اخذ وام خود را دریافت کرده اند. میزان پول پیش درخواستی بانک ها نیز، سر به 20 تا 30 درصد می زند. همچنین گاهی بانک های عمده، وام دادن به برخی از متقاضیان را مخاطره آمیز تلقی می کنند. بنابراین اینگونه افراد به ناچار به سایر موسسات مالی مراجعه می نمایند، که برای وام دادن سود بیشتری در نظر می گیرند. بااینهمه شمار موسسات مالی وام دهنده ردیف 2 (غیربانکی) رو به افزایش دارد.

در عین حال ردگیری فصل سوم سال جاری بانک مرکزی کانادا نشانگر آن است، که برای 13 فصل پیاپی قدرت خرید مسکن در 9  مرکز از 10 مرکز شهری کشور بدتر شد. کمااینکه خانوارهایی که مایلند در تورنتو خانه ای استاندارد بخرند، باید درآمد سالانه شان دست کم 159 هزار و 289 دلار باشد. این میزان برای خرید واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی 93 هزار و 602 دلار است.

در عین حال برخی از کارشناسان بر این باورند که آزمایش قدرت بازپرداخت وام مسکن که از آغاز سال جاری صورت می گیرد، سبب افزایش فشار روحی بر خریداران شده است. انتخابات استانی و مسایل در پیوند با موافقتنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) نیز، مزید برعلت بوده اند.

تصمیم های بانک مورد اشاره مبنی بر افزایش نرخ بهره وام مسکن هم به نوبه خود سبب شده، وام گیرندگان اغلب برای یک دوره 5 ساله به نرخ های ثابت روی بیاورند. در نتیجه بخشی از خریداران بالقوه چنان از وضعیت کنونی اخذ وام سرخورده شده اند، که حتی تمایلی برای گفت و گو در مورد آن ندارند.

از دیگر سو پیش خرید واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی در دست ساخت، همچنان برای خریداران بار نخست گزینه ای مطلوب به شمار می رود. زیرا می توانند در خلال چهار یا پنج سالی که کار ساخت آنها طول می کشد، برای هزینه های مربوطه پول بیشتری پس انداز کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *