صفحه اصلی / زنان / واقعیت های چشمگیر در مورد ژولی پایت فرماندار کل نوین کانادا

واقعیت های چشمگیر در مورد ژولی پایت فرماندار کل نوین کانادا

bahman-azimi-gif

در دوم اکتبر، ژولی پایت 53 ساله به عنوان بیست و نهمین فرماندار کل کانادا در اتاوا و در حضور نخست وزیر ترودو، سیاستمداران، بلندپایگان کشور و پسر نوجوان خود، سوگند یاد کرد. او یکی از جوانترین افرادی است که در پی جانشین دیوید جانسون شدن، نقش نماینده ملکه در کشور را به عهده گرفت. وی فزون بر پیشینه فوق العاده خود به عنوان فضانورد و مادر دو فرزند، فهرستی طولانی از دستاوردها و عادت های دیگری هم دارد که در ادامه به موارد معدودی از آنها اشاره می شود.

چهارمین زن فرماندار کل

او پس از جیم سیوه خبرنگار فرانسوی زبان و نماینده مجلس، ادرین کلارکسون مجری تلویزیون و خبرنگار و میکائیل ژان بازهم خبرنگار که به ترتیب در سال های 1984-1990، 1999-2005 و 2005-2010، عهده دار سمت مورد اشاره بودند، چهارمین زن فرماندار کل کشور به شمار می رود.

مدرسه ای دولتی به اسمش نامگذاری شده است

مدرسه ای دولتی که در ششم سپتامبر 2011 برای 690 دانش آموز گشایش یافت، به اسم ژولی پایت نامگذاری شده است. شعار این مدرسه یعنی رویا، آرزومندی و شدن، در سخنرانی های وی در مدارس پژواک فراوانی داشته است. چراکه همواره برای دانش آموزان تکرار کرده: می توان به چیزی اندیشید، حتی اگر به نظر بیاید بیش از اندازه است/ اما اگر برایش به سختی کار کنید و علاقه تان را زنده نگه دارید/ از سوی خانواده و دوستان مورد پشتیبانی قراربگیرید/ و تمام تلاش تان را بکنید/ همه چیز ممکن می شود.

دومین زن کانادایی که به فضا رفت

در سال 1992 ژولی پایت یکی از چهار نفری بود که از بین 5 هزار و 330 متقاضی پیوستن به اداره فضای کانادا، برگزیده شد. هفت سال بعد به نخستین مأموریت فضایی خود اعزام گردید. به این ترتیب دومین زن کانادایی شد که پس از روبرتا بوندار که متخصص اعصاب بود، به فضا رفت.

نخستین کانادایی که ایستگاه بین المللی فضایی را دید

او در سال 1990 سوار بر سفینه فضایی دیسکاوری، نظارت بر گام زدن در فضا و آغاز استفاده عملی از  کانادارم (بازوی بسیار معروف الکترونیکی که در سیزدهم نوامبر 1981 همراه با سفینه فضایی موسوم به کلمبیا متعلق به اداره هوا- فضای ملی آمریکا/ ناسا به ایستگاه بین المللی فضایی ارسال شد و سال ها مورد استفاده قرار گرفت) دوباره تاریخ ساز گردید. به این معنی که نخستین کانادایی شد که ایستگاه بین المللی فضایی را دید.

هوادار هاکی

شدت علاقه ژولی پایت به هاکی رانمی توان تنها با واژه هوادار توصیف کرد. کمااینکه در دومین مأموریت اش به ایستگاه بین المللی فضایی، لباس موریس (راکت) ریچارد بازیکن افسانه ای هاکی روی یخ کانادا را با خود برد.

شخصیت برجسته و دارای دستاورد ارزشمند در حوزه موسیقی

وی نه تنها درنواختن فلوت و پیانو جایگاهی حرفه ای دارد، بلکه آواز خوان خوش صدا و ماهری نیز می باشد. کمااینکه هم به همراه ارکستر سمفونی مونترال و هم در دسته کر تورنتو، آواز خوانده است. او به سبب این مهارت های خود نشان افتخار هم، دریافت کرد.

تقریبا 30 مدرک افتخاری دانشگاهی دارد

وی در کنار مدارکی که در پی تحصیلات رسمی خود از دانشگاه های مک گیل و تورنتو گرفته، 26 مدرک افتخاری از دانشگاه های سراسر کشور (شامل دکترای افتخاری حقوق و فناوری به ترتیب  از دانشگاه های کلگری و صنعتی بریتیش کلمبیا) و یکی هم از آمریکا دارد.

به شش زبان مسلط است

ژولی پایت در کنار تسلط به دو زبان رسمی کشور/ انگلیسی و فرانسوی، به زبان های اسپانیولی، ایتالیایی، آلمانی و روسی هم مسلط است. او روسی را پیش از نخستین مأموریت اش به ایستگاه بین المللی فضایی آموخت. جالب اینکه در اولین سخنان اش به عنوان فرماندارکل، به زبان بومیان الگونکوئین هم حرف زد.  

دوازدهمین نسل یک خانواده مونترالی می باشد، که فرماندارکل شده است.

پیشینیان فرانسوی وی در سال 1655 وارد جزیره مونترال شدند. از آن هنگام به این سو این خانواده در  مونترال زندگی کرده اند. خودش در این مورد گفته: پسرم سیزدهمین نسل مونترالی (از خانواده ما) می باشد، که در این جزیره به دنیا آمده است. من به این مسئله افتخار می کنم.  

پرچم المپیک را حمل کرد

او در بین گروهی از کانادایی های برجسته بود که در خلال مراسم گشایش بازی های زمستانی المپیک 2010 بریتیش کلمبیا پرچم المپیک را حمل کردند.

در بخش علوم و فناوری چهره ای برجسته است

ژولی پایت نخستین فرماندارکل می باشد که در کنار مهارت در رشته های گوناگون از خبرنگاری گرفته تا مدرسی، سیاستمداری و حقوقدانی، در بخش موسوم به علوم و فناوری (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) چهره ای برجسته به شمار می رود. فراتر اینکه با استفاده از جایگاه و موقعیت بسیار عالی خود که حاصل دستاوردهایی هستند که در حوزه های گوناگون کسب نموده، کانادایی ها را ترغیب می کند وارد بخش علوم و فناوری شوند.

در نظر دارد، وارد شبکه های اجتماعی مجازی شود

وی در نظر دارد فزون بر اداره حساب های کاربری توئیتر و فیسبوک مقام پیشین خود، در اینستاگرام نیز برای خویش حساب کاربری باز کند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *