اخباراخبار کانادا

هیدروژن، عامل تغییر و تحول بزرگ در بخش انرژی کانادا

کانادا- از چند دهه قبل، از هیدروژن به عنوان جایگزین مناسب بنزین و دیزل صحبت شد. با اینکه استفاده از هیدروژن هنوز عمومیت نیافته است، اما در کانادا در حال افزایش می باشد. هیدروژن به عنوان فراوان ترین عنصر موجود در جهان می تواند بخش حمل و نقل، برق و انرژی کشور را متحول کند. علاقه به وسایل نقلیه هیدرولیکی عمدتا به این دلیل است که گازهای آلاینده منتشر نمی کند و از اگزوز فقط بخار آب خارج می شود.

شرکت Toyota از سال های 1990 سرمایه گذاری در اتومبیل های هیدروژنی را آغاز کرده و در سال 2014، اولین اتومبیل از این نوع، یعنی Mirai را رونمایی کرد. دولت کبک، 50 دستگاه از این اتومبیل ها را تا آخر سال جاری دریافت خواهد کرد. شرکت Hyundai نیز فروش Nexo یعنی SUV پیل سوختی هیدروژنی اش را از سال 2019 آغاز خواهد کرد. این اتومبیل ها در کانادا با مانعی که اتومبیل های برقی با آن روبرو هستند، مواجه می باشند؛ یعنی نیاز به ساخت ایستگاه های سوخت رسانی. به همین دلیل است که کارشناسان معتقدند اتومبیل های بنزینی کماکان بر جاده ها و بزرگراه های کانادا حکم خواهند راند. اولین ایستگاه سوخت رسانی هیدروژن جون سال جاری در ونکوور افتتاح شد. اما برای تضمین رفت و آمد بی دغدغه به صدها ایستگاه مشابه نیاز می باشد. اتومبیل هیدروژنی به وسیله نقلیه ای اطلاق می شود که از هیدروژن به عنوان سوخت مصرفی برای تولید نیروی محرکه موتور استفاده می کند. گونه ای از موتورهای هیدروژنی از طریق واکنش شیمیایی هیدروژن با اکسیژن در یک سلول سوخت، نیروی مورد نیاز موتور الکتریکی را تامین می کند و تنها چیزی که از اگزوز خارج می شود، بخار آب است.

استفاده از هیدروژن به اتومبیل محدود نمی شود. بلکه می توان از آن برای ذخیره الکتریسیته نیز استفاده کرد. شرکت ATCO (مستقر در کلگری) و Enbridge پروژه های جداگانه ای را برای استفاده از هیدروژن برای ذخیره سازی الکتریسیته دنبال می کنند. ATCO در حال احداث کارخانه جدیدی در استرالیا می باشد که از طریق پانل های خورشیدی الکتریسیته تولید می کند و انرژی اضافی را ذخیره می کند.

بد نیست بدانید که هم اکنون از ترکیب هیدروژن و گاز طبیعی برای گرم کردن خانه ها در انگلستان استفاده می شود. اگر کل انگلستان از ترکیب هیدروژن و گاز طبیعی استفاده کند، از انتشار سالانه 6 میلیون تن کربن جلوگیری خواهد شد. این معادل حذف 2.5 میلیون اتومبیل از جاده ها و خیابان ها می باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0