صفحه اصلی / اخبار / هومیوپاتی شبه علم است؛ انتقاد از ارائه دوره تحصیلی هومیوپاتی در کالج دولتی انتاریو

هومیوپاتی شبه علم است؛ انتقاد از ارائه دوره تحصیلی هومیوپاتی در کالج دولتی انتاریو

bahman-azimi-gif

انتاریو- به نقل از National Post: به دنبال ارائه دوره تحصیلی سه ساله هومیوپاتی در موسسه آموزشی دولتی Georgian College واقع در بری – انتاریو، سیل انتقادات به سوی دولت که بودجه کالج را تامین می کند، سرازیر شده است. منتقدین می گویند که کالج مورد اشاره دوره 3 ساله ای را ایجاد کرده که پایه علمی ندارد و می تواند در نهایت به آن نزد مردم جامعه اعتبار ببخشد. منتقدین با استدلال به نتایج مطالعات علمی، معتقدند که داروهای هومیوپاتی، به اندازه <دارونما بدون اثر واقعی> موثر هستند.

کریس گیروشف، پزشک ساکن بری می گوید: هومیوپاتی شبه علم (pseudo-science)  است و همین دلیل برای مناسب نبودن ارائه آن در یک کالج دولتی کافی است.

دکتر گیروشف با ارسال نامه ای برای دب متیوز، وزیر آموزش عالی انتاریو و همچنین هیئت مدیره کالج مورد اشاره مخالفت اش را ابراز کرده است. او که ریاست یکی از بخش های انجمن پزشکی انتاریو را نیز به عهده دارد در مصاحبه با خبرنگار National Post گفت: حداقل 12 سازمان بین المللی، که در باره آن تحقیق کرده اند، هومیوپاتی را بی تاثیر می دانند.  برای یک موسسه آموزش عالی مناسب نیست که به دانشجویانش رشته ای را تدریس کند که بر اصول علمی معتبر مبتنی نیست. این نگرانی وجود دارد که نزد مردم این برداشت اشتباه ایجاد شود که هومیوپاتی یک شیوه درمانی معتبر است. این باور غلط باعث می شود، بیمار، مراجعه به پزشک متخصص را به تاخیر بیندازد و شانس بهبودی خود را کاهش بدهد.


برنامه درسی کالج Georgian شامل بحث در مورد نقش داروهای هومیوپاتی است که برخی از پزشکان طب سنتی و مخالفان واکسیناسیون، آنها را جایگزین مناسب برای واکسن سرخک، اوریون، فلج اطفال و سایر بیماری های دوران کودکی، می دانند.

سه سال پیش، انتاریو اولین استان در کشور بود که درمان هومیوپاتی را علیرغم انتقاد گسترده و ابراز نگرانی در مورد مشروعیت بخشیدن به یک شبه علم، به رسمیت شناخت.

مسوولین کالج مورد اشاره با ارسال بیانیه ای برای National Post اعلام کردند که دوره تحصیلی که از پاییز سال جاری آغاز خواهد شد، دانشجویان را با مهارت های نظری، عملی و بالینی لازم برای اخذ صلاحیت مورد نیاز برای کار در این رشته ، تربیت می کند. مسوولین موسسه آموزشی، در عین حال از بحث و انتقاد سازنده استقبال کرده و بر لزوم برخورداری بیماران از حق انتخاب روش درمانی خود تاکید کردند.

لازم به ذکر است که Georgian College، آگوست گذشته موافقت نهایی وزارت آموزش عالی انتاریو برای اختصاص بودجه لازم جهت راه اندازی دوره آموزشی مورد اشاره را دریافت کرد.

هومیوپاتی در سال 1796 توسط دکتر آلمانی ساموئل هانمن ابداع شد. تئوری وی این بود که ماده ای که نزد یک فرد سالم علائم ایجاد می کند، می تواند همان علائم نزد یک فرد بیمار را درمان کند. عامل فعال یا active agent  در آب قرار داده شده و  بسیار رقیق می شود. هرچقدر رقیق تر، اثرگذاری آن بالاتر. اما دکتر جو شوارتز، از مدیران دانشگاه مک گیل معتقد است که این محصول به طرز مسخره ای رقیق می شود  که در محصول نهایی هیچ مولکولی از ماده اولیه باقی نمی ماند. وی می افزاید: خطر واقعی در هومیوپاتی، سمی بودن آن نیست، زیرا چیزی در آن وجود ندارد که سمی باشد. خطر واقعی مسموم شدن ذهنیت است که می تواند مردم را در این مسیر مسخره قرار بدهد، در حالی که درمان واقعی برای بیماری شان وجود دارد. وی یکی از مخالفان سر سخت اختصاص بودجه دولتی به آموزش هومیوپاتی است. در حالی که مقامات بسیاری از کشورها، آن را مورد تایید قرار نداده اند.

شورای ملی تحقیقات بهداشتی و پزشکی استرالیا، پس از تحقیقات گسترده در سال 2015، نتیجه گرفت که شواهد معتبر برای اثبات تاثیر هومیوپاتی وجود ندارد. کارشناسان سازمان در مورد استفاده از این روش برای درمان بیماری های مزمن و جدی هشدار داد.

شبه علم یا Pseudoscience به ادعاها، باورها یا کارهایی گفته می ‌شود که به عنوان علم ارائه داده می‌ شوند ولی بر پایه روش علمی نیستند. طب سنتی (کلیه درمان های جایگزین) و انرژی درمانی نمونه هایی از شبه علم هستند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *