علم و دانش

هوش مصنوعی برای تشریح علت گریه نوزاد ابداع شد

پژوهشگران IEEE و انجمن اتوماسین چین، نوعی سیستم هوشمند را طراحی کرده اند که می تواند زبان یا معنای گریه نوزادان را تشخیص بدهد. با اینکه گریه هر نوزاد منحصر به فرد است، اما همه آنها ویژگی ها یا سیگنال های مشترک نیز دارند. این سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی و الگوریتم تشخیص زبان گریه نوزادان، مجهز به تعدادی سیگنال است که می‌تواند گریه عادی نوزاد با گریه غیرعادی که به دلیل بیماری است را از یکدیگر متمایز کرده و تشریح کند. برای تجزیه و تحلیل و طبقه ‌بندی این سیگنال ‌ها از سنجش فشرده به عنوان راهی برای پردازش داده ها استفاده شده است. سنجش فشرده فرآیندی است که در آن یک سیگنال براساس اطلاعات پراکنده بازسازی می ‌شود؛ این روش به‌ خصوص در شرایطی بسیار سودمند است که الزام به ثبت اطلاعات در محیط‌ های پر سر و صدا وجود دارد.

لیچوان لیو، استادیار رشته مهندسی الکترونیک و مدیر Digital Signal Processing Laboratory گفت: گریه مانند زبانی خاص پیام ‌هایی را در خود دارد و تفاوت‌ های بین سیگنال‌ های صوتی در ‌واقع اطلاعاتی را منتقل می‌ کنند؛ برای شناسایی و استفاده از این اطلاعات، ابتدا لازم است که ویژگی‌ های مختص هر سیگنال گریه را استخراج کنیم.

مانند یک زبان مخصوص، اطلاعات مربوط به سلامتی بسیاری در صدای گریه وجود دارد. توسعه این سیستم به والدین برای نگهداری از فرزند خود کمک خواهد کرد.

پژوهشگران امیدوارند سیستم در شرایط پیشرفته تر استفاده پزشکی داشته باشد تا پزشکان نیز با تشخیص علت گریه نوزاد قادر به اقدام مناسب و درمان او باشند. 

گزارش کامل تحقیقات آنها در نشریه Journal of Automatica Sinica  منتشر شده است.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *