علم و دانش

هوش مصنوعی با مشاهده X-Ray یا سایر اسکن های پزشکی نژاد افراد را تا نود و نه درصد حدس می زند

 

هوش مصنوعی (AI) هم اکنون توسط مراکز پزشکی برای تجزیه و تحلیل پرتونگاری ها و سایر اسکن های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. اما یک مطالعه جدید نشان می دهد که این فناوری می تواند فراتر از وضعیت سلامتی یک بیمار، نژاد او را نیز با دقتی شگفت انگیز، تشخیص بدهد. 

20 پژوهشگر و نویسنده این گزارش مطالعاتی دریافتند که مدل های یادگیری عمیق می توانند نژاد را در عکسبرداری از قفسه سینه و دست و ماموگرافی در بین بیمارانی که سیاهپوست، سفیدپوست و آسیایی هستند، تشخیص دهند.

الگوریتم ها در 90 درصد از مواقع به درستی تشخیص می دهند که کدام تصاویر متعلق به یک سیاهپوست است. 

با این حال تیم پژوهشی نتوانست توضیح دهد که چگونه سیستم های هوش مصنوعی این پیش بینی های دقیق را انجام می دهد، زیرا برخی از اسکن ها تار و یا با وضوح پایین بودند. 

دانشمندان همچنین خود تصاویر را بررسی کردند تا ببینند آیا هوش مصنوعی پیش بینی خود را بر اساس تفاوت در کیفیت یا وضوح تصویر انجام داده بود؟ شاید به این دلیل که اسکن های بیماران سیاهپوست با دستگاه های فرسوده و با کیفیت پایین گرفته شده بود. 

 

 

با این حال، هیچ یک از این موارد چگونگی این توانایی را توضیح نداد. 

اما سوال مهم  اینکه آیا ممکن است تشخیص سیاهپوست یا سفیدپوست بودن بیمار توسط هوش مصنوعی بر کیفیت مراقبت های درمانی که فرد از آن برخوردار می شود، اثر بگذارد؟ آیا این به تبعیض منجر نمی شود؟ 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست