اخبار

همگرایی آمار روزانه مرگ و میر ناشی از COVID-19 در آمریکا و کانادا 

کانادا- The Globe and Mail: اوایل آوریل، اختلاف بین آمار روزانه مرگ و میر ناشی از COVID-19 در کانادا و آمریکا قابل توجه بود. در واقع نرخ مرگ و میر در آمریکا به نسبت جمعیت 500 برابر بالاتر از همسایه شمالی اش بود. اما این اختلاف یا شکاف طی 6 هفته گذشته کاهش یافته و به کمتر از 20 درصد رسیده است. 

پزشکان و متخصصان بهداشت عمومی سه توضیح راجع به این روند ذکر می کنند. برای مثال، نیویورک، مرکز شیوع بیماری در ایالات متحده، به میزان قابل توجهی در بالا بودن مرگ و میر در آن کشور نقش داشته است، در حالی که معادل کانادایی برای نیویورک وجود ندارد. ایالات متحده با یک منحنی همه گیری سخت تر، با افزایش سریع و سقوط قابل توجه روبرو شد. در حالی که کانادا پیشرفت آهسته تر و ثابت تری داشته است.  

بر اساس داده های منتشر شده از سوی مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری ها، اوایل آوریل نرخ روزانه مرگ و میر در هر میلیون نفر در آمریکا بین 5 تا 6 برابر بیشتر از کانادا بود. تا اواسط ماه سه برابر بیشتر؛ در آغاز ماه مه حدود یک سوم بالاتر؛ و طی هفته گذشته  فقط 14 درصد بیشتر بود.
منحنی ایالات متحده عمدتا تحت تأثیر نیویورک رسم شده است. 27 هزار قربانی در ایالت نیویورک، یک سوم قربانیان کل کشور را تشکیل می دهد.  هیچ شهر کانادا با چنین آماری روبرو نبوده است. نرخ مرگ و میر به نسبت جمعیت در نیویورک 4 برابر کبک (با بیشترین موارد ابتلا در کانادا) است. تراکم جمعیت در نیویورک همچنین دو برابر بیشتر از تورنتو و مونترال ( پرجمعیت ترین شهرهای کانادا) می باشد. 

یکی از عوامل کوچکتر شدن شکاف بین آمریکا و کانادا، تثبیت اوضاع در نیویورک است. دکتر پرابات جا، از متخصصین بیماری های عفونی بیمارستان St. Michael’s تورنتو می گوید: سایر ایالت های آمریکا با مشاهده عمق بحران در نیویورک، اقدامات پیشگیرانه و احتیاطی دیگری را به کار بستند. به همین دلیل نرخ مرگ و میر در آن ایالت ها به مراتب پایین تر بوده است. هرچند نمی توان بطور کامل به داده های منتشر شده از سوی مقامات این ایالت ها اطمینان کرد. 

پروفسور کافمن، پایین بودن آمار ابتلا در ایالت های پرجمعیتی مانند تگزاس، فلوریدا و جورجیا را مشکوک می داند و معتقد است که ارزیابی آمار تلفات در دو کشور به دلیل اینکه احتمالا آمریکا و کانادا هنوز آمار دقیق مرگ و میر ناشی از COVID-19 را منتشر نکرده اند، دشوار است. 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!