مقالاتمقالات اجتماعی

همه چیز فدای عشق؛ شاهزاده خانم هایی که با مردانی از طبقه عوام ازدواج کردند

شاهزاده خانم ژاپنی آیوکو، با صرفنظر کردن از عنوان و لقب اشرافی با معشوقش کی موریا، مردی از طبقه عوام ازدواج کرد تا ثابت کند حاضر است همه چیز را فدای عشق کند.

داستان عشق آیوکو و موریا پس از اعلام شدن خبر نامزدی شان، سر و صدای زیادی در جهان ایجاد کرد. موریای 32 ساله بر خلاف همسر جوانش کارمند یک شرکت کشتیرانی به نام Nippon Yusen KK است. بر اساس قوانین امپراتوری ژاپن، اعضای زن خاندان سلطنتی در صورت ازدواج با مردی از طبقه عوام، از عنوان اشرافی، ثروت و جایگاه خود در خاندان سلطنتی محروم می شوند. آیوکو پس از ازدواج با موریا، مبلغ کل 950 هزار دلار (تنها در یک نوبت) را از دولت ژاپن بابت مخارج زندگی دریافت خواهد کرد.

تصمیم آیوکو برای ازدواج با موریا تابستان امسال اعلام شد. البته او اولین عضو خاندان سلطنتی ژاپن نیست که یک مرد عوام را به همسری برگزیده است. قبل از او شاهزاده خانم ماکو خبر نامزدی خود با عشق دوران دانشجویی اش را اعلام کرد. ماکو و نامزدش در سال 2020 با یکدیگر ازدواج خواهند کرد.

 

 

آیوکوی 28 ساله در روز عروسی اش در گفتگو با خبرنگاران خود را خوشبخت و خوشحال توصیف کرد. او جوان ترین فرزند شاهزاده خانم هیساکو و شاهزاده تاکامودوی فقید، از بستگان امپراتور می باشد. او همچنین تاکید کرد که اگر پدرش زنده بود، از ازدواجش خوشحال می شد.

شاهزاده خانم جوان و موریا توسط مادر آیوکو یعنی هیساکو به یکدیگر معرفی شدند. آنها 12 آگوست در مراسم سنتی با یکدیگر نامزد شدند.

مراسم ازدواج آنها مطابق آداب و رسوم مذهب شینتو، به صورت خصوصی و با حضور دوستان نزدیک و بستگان برگزار شد. آیوکو برای بخش اول مراسم که در معبد Meiji توکیو برگزار شد، کیمونوی زرد رنگ را انتخاب کرد و سپس برای بخش دوم، کیمونوی گلدوزی شده را پوشید. داماد نیز تاکسیدو پوشیده و کلاهی که زمانی به پدر مرحوم آیوکو تعلق داشت را بر سر گذاشته بود. معبد مورد اشاره، ارزش سمبلیک زیادی برای ژاپنی ها دارد. این معبد که در سال 1920 افتتاح شد به یادبود جد آیوکو یعنی امپراتور میجی و همسرش شوکن بنا شده است.

ازدواج این زوج همزمان با عصر و دورانی استثنایی برای قدیمی ترین خاندان سلطنتی جهان می باشد. خاندانی که تا به امروز سرسختانه به سنت ها و آداب و رسوم ژاپنی وفادار مانده است.

بهار آینده، برای اولین بار در تاریخ ژاپن امپراتور آکیهیتوی  84 ساله ژاپن، تاج و تخت را واگذار خواهد کرد. پارلمان ژاپن با تصویب لایحه ای تاریخی، به آکیهیتو اجازه این کار را داد. البته این اجازه فقط منحصر به آکیهیتو می باشد و امپراتور آینده، از جمله فرزند ارشد او ناروهیتو، نمی تواند با استفاده از این قانون زودتر از موعد خود را بازنشسته کند.

 

بازنشستگی امپراتور در کنار ازدواج دو نوه اش با مردانی از طبقه عوام این سوال را ایجاد کرده که آیا زمان تغییر قانون امپراتوری و اعطای حق ازدواج با مردان معمولی و حفظ عنوان اشرافی به زنان خاندان سلطنتی فرا نرسیده است؟ همانطور که می دانید در انگلستان، ملکه الیزابت با تغییر قوانین، حق تاج و تخت را به طور مساوی به فرزندان دختر و پسر خاندان سلطنتی اعطا کرد. اما ژاپنی ها به این تغییر و تحول بزرگ راغب نیستند. خاندان سلطنتی ژاپن با کمبود فرزند پسر روبرو می باشند. در حال حاضر ولیعهد ژاپن ناروهیتو، برادرش فومیهیتو و پسر عمویش هیساهیتو و ماساهیتو، تنها وراث مذکر تاج و تخت می باشند.

آیوکو در ادامه سخنانش گفت: <من امروز خاندان سلطنتی را ترک می کنم، اما همچنان از آنها حمایت می کنم.>

آیوکو موریا، متولد 15 سپتامبر 1990 می باشد. او در مدرسه معتبر Gakushuin دوران ابتدایی و دبیرستان را سپری کرد و در سال 2009 برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه بین المللی Josai شد. او در سال های 2010 و 2011 مدت کوتاهی را در دانشگاه Camosun واقع در ویکتوریا – بریتیش کلمبیا سپری کرد و در مارچ 2013 فارغ التحصیل شد. کی موریا، نیز فارغ التحصیل دانشگاه Keio می باشد.

***

ازدواج شاهزاده خانم سابق ژاپن کمتر از دو هفته پس از ازدواج شاهزاده خانم انگلیسی، یوجین 28 ساله با جک بروکزبنک 32 ساله رخ داد. این زوج در کاخ ویندزور و در حضور ملکه و دیگر اعضای خاندان سلطنتی به عقد یکدیگر در آمدند. اما یوجین با ازدواج با مردی از طبقه عوام، عنوان اشرافی اش را از دست نداده است و همچنان عضوی از خاندان سلطنتی به شمار می آید. یوجین جوان ترین فرزند شاهزاده اندرو (دوک یورک) می باشد. همانطور که گفته شد، تفاوت دیگر بین خاندان سلطنتی انگلستان و ژاپن حق رسیدن فرزندان دختر به سلطنت می باشد.

شاهزاده خانم یوجین، متولد 23 مارچ 1990، دومین فرزند شاهزاده اندرو و سارا فرگوسن (دوک و دوشس یورک) می باشد. البته سارا و اندرو از یکدیگر جدا شده اند. سارا فرگوسن که با لقب <فرگی> شناخته می شود، نویسنده، خیر، سخنران، تهیه کننده فیلم و شخصیت تلویزیونی است. یوجین همچنین پس از عمو، پسرعمویش ویلیام و فرزندان او و همچنین شاهزاده هری و خواهر بزرگترش بئاتریس، شانس جلوس به تخت سلطنت انگلستان را دارد. عروس و داماد به مدت هفت سال با یکدیگر رابطه داشتند و توسط یکی از دوستان مشترک در سوئیس به یکدیگر معرفی شدند.

Behnam Marfou
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان