علم و دانش

همه ویروس های کووید موجود در جهان در نصف قوطی کوکا کولا جای می گیرند

 

ریاضیدان انگلیسی، دکتر کیت یاتز، از استادان دانشگاه Bath، پس از انجام محاسبات ریاضی به این نتیجه رسید که اگر تک تک ذرات ویروس SARS-CoV-2 که عامل بیماری کووید-19 است در یک ظرف انباشته شوند، معادل 160 میلی لیتر مایع خواهند بود. این یعنی نصف ظرفیت یک قوطی نوشابه 330 میلی لیتری. 

کووید-19 تا 10 فوریه حداقل 106 میلیون انسان در سراسر جهان را مبتلا و 2.3 میلیون نفر را به کام مرگ فرستاده است. اما اندازه ویروس تنها 100 نانومتر است که 1 هزار بار نازک تر از موی انسان می باشد.  

دکتر یاتز قبل از این کتابی تحت عنوان The Maths of Life and Death منتشر کرده که بر پاسخ های ریاضی به سوالات غیر معمول متمرکز بود. 

بد نیست بدانید که BBC Radio 4 ماموریت شمارش ذرات کروناویروس در جهان و تعیین بزرگی فضایی که این مقدار ویروس اشغال می کند را به دکتر یاتز محول کرد. او کارش را با مقادیر شناخته شده شروع کرد. از جمله: اندازه ویروس؛ تعداد افراد مبتلا؛ و حجم ویروسی که در بدن فرد وجود دارد. 

قبل از این ثابت شده است که کروناویروس کروی و دارای قطر بین 80 تا 120 نانومتر است. بیشترین ذرات ویروس که یک فرد در سیستم خود دارد، حداکثر 100 بیلیون پارتیکل است. مقدار ویروس 6 روز بعد از آلوده شدن فرد به اوج آن می رسد و یک منحنی زنگوله ای با دامنه های دو طرفه تشکیل می دهد. سومین بخش معادله این است که چه تعداد افراد در هر زمان به ویروس آلوده شده اند. 

 

 

بر اساس آمار منتشر شده، روزانه نیم میلیون نفر مبتلا به کووید-19 تشخیص داده می شوند. دکتر یاتز با اشاره به آمار، افزود: با این حال می دانیم که بسیاری از افراد به چند دلیل در این محاسبه گنجانده نخواهند شد، زیرا فاقد علائم بیماری هستند؛ مایل نیستند تست بدهند و یا امکان انجام تست در کشورشان وجود ندارد. 

انستیتوی سنجش و ارزیابی سلامت (IHME) با استفاده از آمار و مدل سازی اپیدمیولوژیک، تعداد واقعی افرادی که روزانه به ویروس آلوده می شوند را 3 میلیون نفر برآورد کرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست