علم و دانش

هفت میلیارد سال پیش رودخانه‌هایی در مریخ جاری بوده است

دانشمندان با استفاده از تصاویر، بخش‌ هایی از صخره‌های مریخ را مورد بررسی قرار دادند تا دریابند که چه زمانی آب بر این سیاره وجود داشته است. 

بنا به تحقیق جدیدی که در نشریه نیچر کامیونیکیشن انتشار یافت و شبکه خبری سی ‌ان ‌ان نیز آن را پوشش داد، تصاویر جدید با داشتن کیفیت بالا جزئیات دقیقی را نشان می ‌دهند که به دانشمندان امکان مطالعه صخره‌ های مریخ را داده است و آنها اولین شواهد از وجود رودخانه‌ هایی در مریخ در بیش از 3/7 میلیارد سال قبل را به دست آورده‌اند. 

به گفته سی‌ ان ‌ان، طبق این تصاویر و داده‌ ها، آب برای مدت 100 هزار سال روی این سیاره وجود داشته است. 

دانشمندان با استفاده از تصاویر و همچنین توپوگرافی منطقه که توسط دوربین‌ های ناسا ثبت شده است، لبه گودال مارس در نیمکره جنوبی آن را بررسی کردند. 

فرانچسکو سالسی، نویسنده این مطالعه علمی و زمین ‌شناس و دانشمند ارشد در مدرسه تحقیقات بین‌ المللی علوم سیاره‌ ها، گفت:‌ مثل خواندن روزنامه نیست، ولی تصاویر باکیفیت و دقیق به ما اجازه داد تا صخره‌ ها را بخوانیم، انگار درست در کنار صخره ایستاده باشیم. 

 

 

او گفت:‌ متاسفانه نمی‌ توانیم آن بالا برویم و جزئیات بیشتر را مطالعه کنیم، ولی شباهت فراوان به صخره‌ های رسوبی روی زمین، شک چندانی باقی نمی‌ گذارد.

پژوهشگران همواره این بریدگی‌ ها و گودال‌ های مریخ را مطالعه کرده ‌اند، چرا که این سیاره یکی از بزرگترین‌ ها در منظومه شمسی است. 

در تصاویر، شواهد باستانی از یک دریاچه بزرگ، رودخانه‌ ها، دلتاها و کانال‌ هایی بر روی صخره دیده می ‌شود. 

بنا به این گزارش، دانشمندان با بررسی تصاویر نتیجه گرفته‌ اند که عمق رودخانه‌ های باستانی مریخ تا چندین متر می‌ رسیده است. 

دانشمندان همچنین با تمرکز مطالعات خود بر لبه صخره، کشف کردند که رودخانه‌ ها از برخی جهات شبیه رودخانه‌ های کره زمین بوده‌ اند. 

دانشمندان بنا به این تحقیق علمی می‌ گویند: رودهایی بوده که همواره مسیر خود را عوض می‌ کرده‌ اند و در بستر و کرانه رود، کرانه‌ های شنی ایجاد می‌ کرده‌ اند، شبیه به رود راین یا رودخانه‌ هایی که در شمال ایتالیا جاری‌ هستند.

دانشمندان می‌ گویند آب مریخ از بارش تامین می ‌شده؛ بسیار شبیه بارانی که در زمین می ‌بینیم. 

به گفته سی ‌ان‌ ان، صخره‌ های نشان داده شده در تصاویر، تنها دربرگیرنده دوره زمانی کوتاهی است که آب و رسوبات در منطقه جاری بوده است. 

دانشمندان می‌ گویند، صخره‌ های احتمالی دیگری که می ‌توانند محدوده زمانی را روشن‌ تر کنند، زیر خروارها خاک پنهان مانده‌ اند و هنوز یافت نشده ‌اند. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!