صفحه اصلی / مقالات / هشدار کارشناسان در مورد رانندگی در حال نشئگی

هشدار کارشناسان در مورد رانندگی در حال نشئگی

دولت مرکزی در نظر دارد، در بهار 2017 لایحه قانونی شدن ماری جوانا را تقدیم مجلس ملی کند. اما نیروی انتظامی هشدار می دهد هنوز ابزار و آموزش لازم جهت ردیابی افرادی را ندارد، که پس از مصرف ماری جوانا پشت فرمان می نشینند. گروه عملیاتی متولی قانونی کردن ماری جوانا نیز می گوید، لیبرال ها باید کارزار آگاهی رسانی عمومی را آغاز کنند. همچنین جهت آموزش نیروهای پلیس و ابزار لازم برای این نیروی انتظامی به منظور دور نگه داشتن راننده های استفاده کننده بیش از اندازه از ماری جوانا از خیابان ها و جاده ها، منابع مالی را افزایش دهد. کمااینکه به گفته آن مک للان وزیر پیشین که ریاست این گروه عملیاتی را به عهده داشت، در حال حاضر نیز کانادایی ها بگونه ای مستمر برای رانندگی در حال نشئگی متهم و مجرم شناخته می شوند. اما هیچ آزمایش معتبر و تایید شده ای برای میزان این نشئگی ناشی از مصرف ماری جوانا وجود ندارد. او در این پیوند می افزاید: مشکل رانندگی در حال نشئگی، در جامعه امروز کانادا یک چالش است. به همین سبب می باشد، که علم دارد در این حوزه به سرعت خود را به روز می کند. اما آیا ما به چنین نقطه ای رسیده ایم؟

البته در حال حاضر ماموران پلیس می توانند، یک آزمایش میدانی استاندارد در این مورد انجام دهند. اگر هم مظنون شوند راننده نشئه است، این فرد از سوی یک کارشناس مورد ارزیابی قرار می گیرد. کارشناسی که برای این منظور آموزش کافی دیده، و بهتر می تواند موارد مربوطه را تشخیص دهد.

آزمایش بزاق

اما بر اساس اظهارات اندی مویر رئیس اجرایی گروه مادران برعلیه رانندگی در حال مستی (ئو ای دی دی) کانادا، آزمایش بزاق برای این منظور در اروپا و استرالیا به خوبی جواب داده است. وی در عین حال هشدار می دهد، که باید در این مورد قوانین سفت و سختی وجود داشته باشند. چراکه امکان دارد هرگونه کاستی در مورد وضع و اجرای مقررات مناسب، مرگبار باشد. کمااینکه می افزاید: اگر آنها (دولت مرکزی) پیش از آغاز خرده فروشی ماری جوانا اقدامات لازم مربوطه را به عمل نیاورند، گروه بیشتری جوان در خیابان ها و جاده ها کشته می شوند.

ماریو هارل رئیس اتحادیه روسای پلیس کانادا نیز خاطرنشان می کند: هنوز پرسش های زیادی در مورد چگونگی تعیین نشئگی افرادی وجود دارند، که پس از مصرف ماری جوانا پشت فرمان می نشینند.

کلاد کارینان رهبر متقدان دولت در سنا در پاییز امسال لایحه ای را جهت پیشگیری از نشستن افراد نشئه در پشت فرمان تقدیم این مجلس کرد. او در آن هنگام این مقوله را مشکلی رو به افزایش دانست، که عمدتا گزارش نمی شود. چراکه ابزار اندازه گیری میزان مصرف ماری جوانا در دست نیست.

آزمایش به درد نخور

کولین کاریه نماینده محافظه کار مجلس ملی و منتقد رسمی وزارت بهداشت و درمان، روز سیزدهم دسامبر ضمن تاکید بر اینکه دولت مرکزی برای پیشگیری از رانندگان نشئه دارای هیچ راهبردی نیست، گفت: در این مورد هیچ آزمایش به درد بخوری وجود ندارد.  

موری رنکین نماینده دمکرات نوین این مجلس نیز، خاطرنشان کرد: این به وزن افراد، میزان مصرف، و محتویات ماده مصرف شده، بستگی دارد. اما مشکل این می باشد، که ما در این مورد آگاهی چندانی نداریم. به همین سبب نیروهای پلیس مناطق مختلف به ویژه نگران این هستند، که چگونه با مساله رانندگان نشئه برخورد کنند.

گزارش گروه عملیاتی

در گزارش گروه عملیاتی مورد اشاره هم آمده که در خلال مشاوره های گسترده شش ماهه در میزگردهای مربوطه، رانندگی در حال نشئگی سبب ایجاد نگرانی بسیار زیاد و مباحث گسترده شده است. براساس این گزارش بررسی و مطالعه رانندگی در حال نشئگی، از اقدام مشابه در مورد مست نشستن پشت فرمان پیچیده تر می باشد. به همین سبب توصیه کرده، پویش آگاهی رسانی عمومی و سرمایه گذاری بیشتر هم برای پژوهش، و هم جهت آموزش و لوازم لازم برای نیروی پلیس، صورت بگیرد.

برخی از یافته های این گروه به قرار زیرند:

  • گرچه دانشمندان قبول دارند که تتراهیدروکانابینول/ تی اچ سی (ماده محرک عصبی اصلی موجود در ماری جوانا) بر عملکرد رانندگان تاثیر دارد، اما میزان آن در ترشحات بدن (مانند بزاق) نمی تواند به عنوان سنجه ای معتبر برای تعیین سطح نشئگی و یا خطر تصادف مورد استفاده قرار بگیرد
  • تی اچ سی برخلاف الکل می تواند مدت های مدیدی در مغز و بدن کسانی باقی بماند، که زیاد ماری جوانا مصرف می کنند. بنابراین احتمال دارد، تاثیرش بر چگونگی رانندگی هم درازمدت باشد.  
  • امکان دارد برخی از افرادی که زیاد ماری جوانا مصرف می نمایند و از جمله استفاده کنندگان از آن به عنوان دارو، حتی در صورت انباشته شدن تی اچ سی در خونشان، هیچ علامت آشکاری در مورد نشئگی نداشته باشند.
  • مصرف همزمان ماری جوانا و مشروبات الکلی سبب سرخوشی و مسمومیت بیشتر، و در نتیجه مشکلات بیشتر در کنترل خودرو می شود.
  • عملکرد ابزار مورد استفاده برای آزمایش وجود تی اچ سی در بدن رانندگان رو به تکامل دارد، و در حال حاضر آزمایش بزاق پیشرفته ترین است.  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *