اخباراخبار کانادا

هشدار کارشناسان به دولت استانی: ویروس جهش یافته سریع تر و از جوان تر ها قربانی می گیرد

 

افزایش ناگهانی آمار مبتلایان به کووید-19، به ویژه بیماران زیر 60 سال بستری در بیمارستان، داگ فورد را وادار کرد بخش عمده ای از اقتصاد انتاریو را تا اول ماه می تعطیل کند.

درست در آستانه عید پاک، دورهمی در فضاهای سرپوشیده ممنوع و در فضاهای باز به 5 نفر محدود شد. به روایت وبسایت استار، فورد در کنفرانس خبری اخیر خود، با چهره ای در هم، ویروس جهش یافته را، که گفته می شود به میزان قابل توجهی خطرناک تر و مسری تر است، دشمنی جدید خواند.

با وجود اعلام لاک داون 28 روزه در کل استان انتاریو، دو منطقه تورنتو و پیل شاهد تغییر خاصی نخواهند بود به جز اینکه فضای باز رستوران ها مجددا تعطیل خواهد شد و وعده باز شدن آرایشگاه ها از اواسط آوریل به تعویق خواهد افتاد. اما در سایر مناطق استان، رستوران ها و بارها دوباره به بخش بیرون بر محدود شده، سالن های ورزشی و آرایشگاه ها تعطیل خواهند شد. 

طی لاک داون 28 روزه جدید، فروشگاه های ضروری مانند سوپر مارکت ها، داروخانه ها، و فروشگاه های LCBO  می توانند تا 50 درصد و فروشگاه های غیر ضروری تا 25 درصد ظرفیت خود مشتری بپذیرند. مراسم خاکسپاری، عروسی، و مراسم مذهبی در فضاهای سرپوشیده نیز باید ظرفیت پذیرش خود را به 15 درصد کاهش دهند. 

اما منتقدان دولت استانی معتقدند داگ فورد نه تنها برای اعلام محدودیت ها دیر اقدام کرد بلکه این محدودیت ها فاقد اقدامات پیشگیرانه موثر مانند واکسناسیون فوری کارکنان مشاغل ضروری است. دکتر میشل وارنر، متخصص بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ماریکل گارون گفت: بیماران 30 تا 50 ساله کوویدی من در بخش مراقبت های ویژه هیچ یک به میل خود مبتلا نشده و همگی از کارکنان مشاغل ضروری ، با حداکثر ریسک و برخورداری از حداقل اقدامات محافظتی، هستند. آندریا هورواث، رهبر حزب NDP انتاریو نیز محدودیت های اعلام شده را تکرار یک رویکرد شکست خورده دانست.

 

 

بورد مشاوره علمی دولت استانی در توضیح افزایش قابل توجه ریسک ناشی از ابتلا به نوع جهش یافته ویروس، احتمال بستری شدن مبتلایان در بخش مراقبت های ویژه را دو برابر، احتمال نیاز آنها به دستگاه تنفسی را سه برابر، و احتمال مرگ را 1.5 برابر بیش از ویروس اصلی توصیف کرد. ضمن اینکه سرعت سرایت انواع جهش یافته به ویژه ویروس B.1.1.7 موسوم به ویروس انگلیسی، 2.5 برابر بیشتر از ویروس اصلی گزارش شده است.

داگ فورد اعمال مجدد محدودیت های سراسری را فرصتی برای پیشبرد واکسیناسیون و کم کردن فشار از روی کادر درمان دانست.

طبق اعلام بورد مشاوره دولت، طی دو هفته گذشته آمار ابتلا 42 درصد، به ویژه در بزرگسالان زیر 60 سال افزایش یافته است. همچنین، میانگین هفته روزه مرگ و میر، از 11 مورد در هفته گذشته، به 16 مورد در هفته جاری رسید.

دکتر براون از بورد مشاور علمی دولت، گفت: این ویروس سریع تر می کشد و قربانیان خود را از جوان تر ها انتخاب می کند. او با اعلام اینکه هم اکنون در بخش مراقبت های ویژه استان، 10 نفر بیشتر از پیک موج دوم استان بستری هستند، پیش بینی کرد حتی با وجود لاک داون، تا هفته سوم آوریل آمار بستری در این بخش به حدود دو برابر یعنی 800 نفر افزایش پیدا کرده و تخت های بیمارستان ها پر شود.

مدلسازی ها نشان می دهد در صورت عدم اجرای لاک داون، میانگین آمار ابتلای 7 روزه در انتاریو از 2341 نفر در حال حاضر به 12 هزار نفر افزایش پیدا خواهد کرد. 

دولت اخیرا نام و آدرس 350 داروخانه دیگر را برای واکسیناسیون افراد بالای 55 سال با واکسن آسترازنکا را اعلام کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست