صفحه اصلی / اخبار / هشدار پزشکان کانادایی در مورد تاثیر ده درصدی واکسن آنفلوانزا

هشدار پزشکان کانادایی در مورد تاثیر ده درصدی واکسن آنفلوانزا

تورنتو- پزشکان کانادایی معتقدند که شیوع گونه قدرتمند ویروس آنفلوانزا که در استرالیا عده زیادی را بیمار کرده است، می تواند در آمریکای شمالی نیز مشکل ساز باشد. خبر بدتر اینکه، واکسن آنفلوانزای توزیع شده برای امسال، تنها 10 درصد موثر خواهد بود.

در گزارشی که اواخر نوامبر در نشریه پزشکی New England Journal of Medicine منتشر شد، ویروس های گروه A یعنی H3N2 در استرالیا گونه های غالب اعلام شدند. در بخشی از این گزارش آمده است: بهترین راه پیشگیری از شیوع آنفلوانزا و کنترل آن، تزریق واکسن خاص برای نوع ویروس شایع است. از آنجایی که ویروس های آنفلوانزا مدام در حال تغییر و تحول آنتی ژنیک هستند، سازمان بهداشت جهانی، به روز رسانی واکسن ها در نیمکره شمالی در فوریه و نیمکره جنوبی در ماه سپتامبر هر سال را توصیه می کند.

در بخش دیگری از گزارش آمده است: همواره چند گونه ویروس نزدیک به یکدیگر در حال گردش است، بنابراین کارشناسان باید ویژگی های آنتی ژنیک و ژنتیکی را جهت پیش بینی اینکه کدام گونه یا گونه ها در فصل آنفلوانزا غالب خواهند بود، با یکدیگر ترکیب کنند.

هنگامی که گونه ویروس در گردش پس از تصمیم گیری در مورد واکسن، تغییر می کند، مقامات بهداشتی و درمانی با یک مشکل بزرگ روبرو می شوند. زیرا به دلیل این تغییر تاثیر واکسن به شدت کاهش می یابد. این در حالیست که به طور معمول، میزان اثرگذاری واکسن مناسب ویروس تنها بین 40 تا 60 درصد می باشد.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی (WHO)، آنفلوانزای فصلی سالانه 300 هزار تا 500 هزار انسان در سراسر جهان را به کام مرگ می فرستد.

علیرغم اثرگذاری اندک واکسن های فعلی آنفلوانزا، مقامات بهداشتی و درمانی همچنان واکسیناسیون را موثرترین راهکار برای حفظ سلامت عمومی می دانند. سارا هافمن، وزیر بهداشت و درمان آلبرتا با تاکید بر اهمیت واکسیناسیون گفت: واکسیناسیون بهترین راه محافظت از خود و اقشار آسیب پذیر، از جمله افرادی که شیمی درمانی انجام می دهند و یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند و بالطبع قادر به دریافت واکسن نمی باشند، است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *