Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / هشدار وزارت بهداشت آمریکا: قرص‌ها و کپسول‌های ضدآفتاب، جعلی هستند

هشدار وزارت بهداشت آمریکا: قرص‌ها و کپسول‌های ضدآفتاب، جعلی هستند

 

مقامات بهداشت و درمان ایالات متحده در مورد مصرف قرص‌ها و کپسول‌هایی که به دروغ مدعی می‌شوند از پوست در مقابل اشعه‌ خورشید محافظت می کنند، هشدار داده‌اند. این مقامات گفته‌اند استفاده از این داروها، می‌تواند به طور بالقوه، خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده، موسوم به FDA که بخشی از وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکاست در بیانیه‌ای با بیان اینکه سرطان پوست، شایع ترین نوع سرطان در آمریکاست، به شرکت‌هایی که به صورت غیرقانونی، این قرص‌ها و کپسول‌ها را تحت عنوان  مکمل‌های غذایی عرضه می‌کنند، اخطار داده است. در این بیانیه آمده است: <این شرکت‌ها – که محصولاتی اینچنین را با عناوینی همچون Advanced Skin Brightening Formula، Sunsafe Rx، Solaricare و Sunergetic عرضه می کنند– به مصرف‌کنندگان القاء می‌کنند که یک مکمل غذایی می‌تواند آنها را از آفتاب‌سوختگی محافظت کند، سرعت پیر شدن پوست به وسیله نور خورشید را کاهش دهد و آنها را در مقابل سرطان پوست محافظت نماید. این اطلاعات دروغین، یک احساس امنیت کاذب در مردم ایجاد می کند و به این وسیله سلامتی آنها را در معرض خطر قرار خواهد داد>.

 

سازمان دارو و غذای آمریکا  به این کمپانی‌ها هشدار داده که ادامه این‌گونه تبلیغات دروغین، به مثابه نقض قوانین فدرال آمریکاست و به آنها دستور داده که این گونه ادعاها را که در وبسایت و برچسب این داروها استفاده می‌شود، حذف کنند. در آمریکا، بازرسی مکمل‌های غذایی پیش از ورودشان به بازار از وظایف FDA نیست، اما این سازمان می‌تواند در صورت مشاهده موارد خطرناک و یا گمراه‌کننده، این داروها را از بازار بیرون بکشد و جلوی پخش آنها را بگیرد.

سازمان غذا و داروی آمریکا، در ادامه‌ بیانیه‌اش می گوید: <مصرف‌کنندگان باید مراقب کمپانی‌های فاسدی که با بی‌شرمی، چنین ادعاهای اثبات‌نشده‌ای را برای تبلیغات استفاده می‌کنند، باشند. هر وقت این سازمان متوجه شود که شرکت‌هایی از خواست مردم برای محافظت از خودشان در مقابل اشعه‌ زیان‌بخش خورشید، سوءاستفاده می‌کنند، وارد عمل می‌شود>. سازمان FDA در ادامه‌ این بیانیه تاکید می‌کند: <در حال حاضر، هیچ قرص و کپسولی وجود ندارد که بتواند جایگزین کرم‌های ضدآفتاب بشود>.

تولیدکنندگان محصولات Sunsafe Rx در پاسخ به بیانیه‌ FDA گفته‌اند: <ما محصولات خودمان را به عنوان جایگزین برای کرم‌های ضدآفتاب عرضه نکرده‌ایم و ما مسلما به مصرف کنندگان مان نگفته‌ایم که از کرم‌های شان دیگر استفاده نکنند. هر کسی باید در برابر پرتوهای آفتاب، خود را محافظت کند>.

 

چطور از پوست مان در تابستان محافظت کنیم

مواد ضدآفتاب با درجات محافظت (SPF) مختلف و به شکل لوسیون، کرم و اسپری در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند. این مواد باید به شکل خارجی روی پوست استفاده شوند، تا پوست را از پرتوهای زیان‌بخش محافظت کنند.

نور خورشید، منبع پرتوهای فرابنفش است که برای پوست بدن زیان‌بخش هستند. این پرتوها به چندین گروه تقسیم می‌شوند که سه نوع UVA، UVB و UVC از مهم ترین‌های آنها هستند. لایه اوزون و جو زمین از گذر پرتوهای UVC که زیان‌آورترین شکل فرابنفش هستند، و تابش آنها به زمین جلوگیری می‌کنند. با این حال پرتوهای UVA  و UVB از این فیلتر رد شده و در صورت برهنه بودن پوست، توسط آن جذب می‌شوند. باور دانشمندان بر این است که این دو پرتو، به احتمال زیاد یکی از دلایل اصلی ابتلا به سرطان پوست هستند.

بر اساس آمار سازمان دارویی امریکا، از میان هر پنج امریکایی، یک نفر ممکن است در طول دوره‌ زندگی خود به سرطان پوست مبتلا شود. قرار دادن پوست برهنه بدن در مقابل تابش پرتوهای فرابنفش خورشید و یا استفاده از محفظه‌های برنزه‌کردن که از این پرتوها استفاده می‌کنند، ممکن است منجر به بروز بیماری موسوم به <ملانوما> شود، که کشنده‌ترین نوع این سرطان است. این بیماری، به صورت نوعی عارضه پوستی شبیه ماه‌گرفتگی خودنمایی می‌کند و از سلول‌های ملانین‌دار یا <رنگدانه‌ای> پوست آغاز می‌شود.

سازمان <مهار و جلوگیری از بیماری‌ها>ی وزارت بهداشت آمریکا، موسوم به CDC توصیه می کند که برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست، افراد از محصولات ضدآفتابی استفاده کنند که از جذب هر دو پرتوهای UVA و UVB جلوگیری می‌کنند. این سازمان همچنین توصیه می‌کند که در فصل گرما، افراد تا حد امکان در سایه بمانند، از لباس‌هایی استفاده کنند که بازوها، ساعد و ساق‌ پاها را می‌پوشاند، و از استفاده از محفظه‌های برنزه‌ساز خودداری کنند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *