مقالاتمقالات سیاسی
موضوعات داغ

هشدار: لایحه 84 تقدیمی به مجلس انتاریو حمله به آزادی بیان است

برگرفته شده از نشریه زنان واقعی کانادا

در بیستم مارس لایحه 84 زیر عنوان قانون پیشگیری از نفرت- ارتقای تظاهرات در کوئینز پارک (محل مجلس و تشکیل جلسات هیئت دولت استان انتاریو. ایران جوان) از سوی رومن بیبر نماینده حوزه انتخابیه یورک سنتر به این مجلس تقدیم شد. این لایحه در آخر آوریل از تصویب دوم گذشت، و اینک روی میز کمیته دائمی خط مشی قضایی قرار دارد.

در لایحه مورد اشاره از جمله آمده که در محوطه کوئینز پارک اجازه انجام هیچ گونه تظاهرات، راهپیمایی، و یا فعالیت دیگری که از دیدگاه رئیس این مجلس احتمال نشر نفرت برعلیه هر گروه قابل شناسایی داشته باشد، داده نخواهد شد.

نفرت همواره غیرقابل پذیرش است

هیچ فرد عاقل و منطقی با نشر آگاهانه نفرت موافق نیست، و آن را  نمی پذیرد. زیرا نفرت در جوامع متمدن غیرقابل پذیرش است. اما مشکل این لایحه، مشخص نبودن مفهوم کلمه نفرت در قوانین کانادا می باشد. در نتیجه امکان دارد، این کلمه برای برخی به عنوان ابزاری مفید جهت پیشگیری از ابراز دیدگاه های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. به عبارت دیگر می توان از کلمه نفرت برای ساکت کردن ابراز دیدگاه های مخالفی استفاده کرد، که صرفا اظهارعقیده ای منطقی هستند. این نگرانی مبنایی تجربی دارد. زیرا تجربه جزوه بیل واتکات از دانشگاه مسیحی ترینیتی وسترن که در سال 2018 دیوانعالی کشور بر علیه آن حکم داد، برای مردم کانادا روشن نمود که چنین ساکت کردنی امکان دارد. چراکه در سال 2013 دادگاه فرجام استان سسکچوان به نفع آقای واتکات حکم داده بود. یعنی جزوه وی را ابراز عقیده واقعی او دانست، و چیزی در آن نیافت که بشود آن را نفرت شمرد. اما در دیوانعالی کشور که خود را پیشرفته می داند یکسونگری هم وجود دارد، که سبب یک سری حکم هایی شده که با ارزش های سنتی در تضاد هستند. بنابراین اگر دادگاه های استانی هم چنین احکامی صادر کنند، احتمال لغو آنها از سوی دیوانعالی کشور اندک است.

 

 

البته که تبعیض دینی در قبال پیروان همه ادیان در واقع نفرت پوشیده در لفافه می باشد. اما در عین حال تبعیض نژاد- مدار نیز، به همان اندازه غیرقابل پذیرش است. در عین حال موارد دیگری از استفاده از کلمه نفرت وجود دارند، که مساله سازند. مثلا جامعه دگرباشان جنسی خواستار پذیرش بی چون و چرای دستورالعمل خود است، و تاکید دارد هر گونه مخالفت با شرح آن باید ساکت شود. این اقدام از جمله از طریق نفرت – مدار خواندن دیدگاه های مخالف صورت می گیرد.

هیچ فردی نباید به تنهایی مفهوم نفرت را تعیین کند

هیچ فردی نباید از این حق قانونی برخوردار باشد که به تنهایی مفهوم نفرت را تعیین، و آزادی بیان و تظاهرات را به ویژه در محل مجلس استان انتاریو که مکانی عمومی و متعلق به مردم است، ممنوع کند. اینکه براساس لایحه 84 چنین حقی به رئیس این مجلس داده شده که عضو منتخب آن و نماینده حزبی سیاسی در این محل قانونگزاری است، به ویژه جای نگرانی دارد. زیرا این امکان را به وجود می آورد، که ملاحظات سیاسی به جای ملاحظات آزادی بیان از عوامل تصممیم گیری وی برای مخالفت با تظاهرات شود.

به عبارت دیگر رئیس مجلس نباید در چنین جایگاه جنجال برانگیزی قرار بگیرد، که به او این اجازه را بدهد آزادی بیان را محدود کند، که بر اساس منشور مربوطه یک آزادی بنیادین به شمار می رود. زیرا دادن چنین قدرتی به وی به دمکراسی آسیب می زند، و بسیار خطرناک است. فراتر اینکه اگر لایحه مورد اشاره به تصویب برسد، نمونه ای هشداردهنده برای سایر استان ها خواهد شد. در نتیجه آزادی بیان در سراسر کشور محدود می شود.

لطفا فورا از طریق ای- میل های زیر با افراد ذیربط تماس بگیرید، و با لایحه 84 به شدت مخالفت کنید:

داگ فورد/ نخست وزیر استان انتاریو doug.ford@pc.ola.org

کرولین مالرونی/ دادستان استان caroline.mulroneyco@pc.ola.org

نماینده حوزه انتخابیه خودتان در مجلس استان

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!