علم و دانش

هشدار سازمان ملل در مورد کاهش نگران کننده آمار واکسیناسیون در طول پاندمی 

 

به گزارش سازمان های وابسته به سازمان ملل متحد، در طول پاندمی COVID-19 نرخ واکسیناسیون کودکان بر علیه بیماری های خطرناکی مانند سرخک، کزاز و دیفتری به میزان نگران کننده ای کاهش یافته و جان میلیون ها کودک را به خطر انداخته است.  

تدروس آدانوم گبریسوس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت (WHO) در گزارش مشترک با یونیسف (UNICEF) : بیماری و مرگ قابل اجتناب کودکان به دلیل واکسینه نشدن، می تواند به مراتب بیشتر از COVID-19 باشد. 

سه چهارم از 82 کشور شرکت کننده در نظرسنجی اخیر سازمان ملل از مختل شدن برنامه واکسیناسیون کودکان به دلیل پاندمی خبر داده اند. 

کمبود پوشش محافظ برای کارکنان بخش درمانی، ممنوعیت سفر و همچنین کمبود شدید نیروی کار، از عوامل مختل شدن اجرای واکسیناسیون عمومی می باشند. 

حداقل 30 برنامه واکسیناسیون بر علیه سرخک لغو شده و یا لغو خواهند شد. این مساله می تواند به شیوع این بیماری ویروسی خطرناک منجر شود. 

 

 

موارد شیوع سرخک طی چند سال اخیر در حال افزایش بوده است. در سال 2018، حدود 10 مییون نفر به آن مبتلا شده و 140 هزار نفر (اکثرا کودک) جان خود را از دست دادند. 

آمار موجود از 4 ماه نخست 2020، همچنین حاکی از مختل شدن برنامه واکسیناسیون بر علیه دیفتری، کزاز و سیاه سرفه (pertussis) می باشد. 

داده های موجود از سال 2019 نشان داد که حدود 14 میلیون کودک در جهان واکسن های حیاتی را دریافت نکردند. اکثر این کودکان در آفریقا زندگی کرده و به خدمات درمانی دسترسی ندارند. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید