اخباراخبار کانادا

هشدار سازمان ملل درباره نقش ویرانگر انسان در محیط زیست

نیویورک- هیئت بین دولتی تنوع زیستی و خدمات اکوسیستم (وابسته به سازمان ملل متحد) اخیرا گزارش تنوع زیستی را منتشر کرده است و در آن به نقش ویرانگر انسان در نابودی محیط زیست و در معرض انقراض قرار گرفتن نسل 1 میلیون گونه جانوری و گیاهی اشاره شده است. کارشناسان سازمان ملل معتقدند که طبیعت با سرعتی بی سابقه در حال نابودی است و علت آن هم نیاز سیری ناپذیر انسان به غذا و انرژی است.

آنچه طی 50 سال گذشته اتفاق افتاده، زخم ناشی از رفتار انسان ها بر کره زمین را عمیق تر کرده است. بشر برای تولید غذا و پوشاک و تامین انرژی، جنگل ها، به ویژه در مناطق استوایی را مورد بهره برداری بی رویه قرار داده است. در فاصله سال های 1980 تا 2000، میلیون ها هکتار جنگل استوایی در اثر دامداری در آمریکای جنوبی و مزارع تولید روغن پالم در جنوب شرق آسیا از بین رفته اند. وضعیت تالاب ها و اقیانوس ها نیز به مراتب بدتر است. صید بی رویه و بخصوص صید به شیوه ناپایدار عامل کاهش شدید گونه های آبزیان شده است.

رشد دو برابر جمعیت جهان از سال 1970 و همچنین رشد 4 برابر اقتصاد جهانی، هم اکنون حدود 25 درصد از گونه های گیاهی و جانوران را در معرض نابودی قرار داده است.

در گزارش سازمان ملل، راهکارهای مختلف، از جمله تغییر جهت به سمت یک الگوی ثابت و محدود رشد اقتصادی، عدم حمایت از صنایع مخرب از جمله سوخت های فسیلی، ماهیگیری صنعتی و کشاورزی صنعتی، ارائه شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان