مقالاتمقالات پزشکی

هشدار: در هوای گرم و خشک از پنکه استفاده نکنید 

 

ایرلند- پروفسور مایک کلارک از دانشگاه کوئینز – بلفاست و همکارانش در پایان تحقیقات خود در مورد خطرات قرار گرفتن در برابر پنکه، توصیه کردند که در هوای گرم و خشک (دمای بالای 45 درجه سانتیگراد یا 113 درجه فارنهایت و رطوبت کمتر از 10 درصد) از پنکه استفاده نشود. این شرایط آب و هوایی در بسیاری از ایالت های جنوبی و مرکزی مانند آرکانزاس، لوئیزیانا، اوکلاهاما و تگزاس و همچنین مناطق جنوبی استرالیا و خاورمیانه ایجاد می شود. دانشمندان می گویند که استفاده از پنکه در اینگونه شرایط باعث سرعت گرفتن انتقال هوای خشک به بدن می شود و می تواند خطرناک باشد. 

استفاده از پنکه در سایر مناطق آمریکا، جنوب شرق آسیا، آمریکای جنوبی و اروپا که دمای هوا به ندرت از 40 درجه سانتیگراد یا 104 درجه فارنهایت تجاوز می کند و میزان رطوبت بیش از 30 تا 40 درصد می باشد، مشکلی ایجاد نخواهد کرد. 

پژوهشگران در طرح مطالعاتی خود 12 مرد سالم را شرکت داده و آنها را در دو اتاقک جداگانه با شرایط آب و هوایی متفاوت قرار دادند؛ هوای بسیار گرم و خشک و هوای خنک تر و مرطوب. از مردان داوطلب خواسته شد که به مدت 2 ساعت در اتاقک ها بنشینند. دمای هوای اتاق گرم و مرطوب 39.9 درجه سانتیگراد (با پنکه) و 40.3 درجه سانتیگراد (بدون پنکه) ثبت شد. در حالی که دمای هوای اتاق گرم و خشک 47.2 درجه سانتیگراد (با پنکه) و 46.7 درجه سانتیگراد (بدون پنکه) ثبت شد. پژوهشگران سپس درجه حرارت بدن افراد داوطلب را به همراه ضربان قلب و فشار خون اندازه گیری کردند. در نتیجه مشخص شد که وجود پنکه در اتاق گرم و مرطوب دمای بدن فرد را پایین آورده و فشار کمتری به قلب و عروق وارد می شود. در مقابل، پنکه روشن در اتاق گرم و خشک، سبب افزایش دمای بدن فرد می شود.

 

Behnam Marfou

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان