اخباراخبار کانادا

هشدار در مورد دخالت شش کشور خارجی در انتخابات کانادا

اتاوا- منابع امنیتی به رهبران احزاب سیاسی کانادا در مورد تلاش حداقل 6 کشور جهان جهت دخالت و اعمال نفوذ در انتخابات 21 اکتبر در کانادا هشدار می دهند. به گفته آنها چین و هند در صدد بهره برداری از نامزدهای متمایل به دو کشور می باشند. 

سازمان امنیت و اطلاعات کانادا با دقت تهدیدات احتمالی از سوی جاسوسان چینی و هندی که در کامیونیتی های خود نفوذ کرده اند را زیر نظر دارند. در کنار چین و هند، عوامل نفوذی پاکستان، عربستان سعودی، ایران و ونزوئلا نیز برای دخالت و اعمال نفوذ در انتخابات تلاش می کنند. لازم به ذکر است که سازمان امنیت کانادا هر دو هفته یک بار گزارش آخرین تحولات را به رهبران احزاب سیاسی کانادا ارائه می کند. 

یکی از روش های به کار گرفته شده از سوی کشورهای خارجی برای اعمال نفوذ در انتخابات، حضور در فرایند انتخاب نامزدهای انتخاباتی و کمک به موفقیت نامزدهای همفکر و حامی خود می باشد. این کشورها برای نیل به هدف از دیپلمات ها و کارکنان سفارت ها و کنسولگری ها بخصوص در بریتیش کلمبیا و انتاریو استفاده می کنند. 

کشورهایی که به عنوان تهدید از آنها نام برده شد دلایل خود را برای اعمال نفوذ در فرایند انتخابات فدرال و بهبود موقعیت خود در کشور همپیمان آمریکا، یعنی کانادا را دارند. تنش بین عربستان و ایران پس از متهم شدن ایران به حمله به تاسیسات نفتی عربستان عمیق تر شده است. هند و پاکستان نیز بر سر کشمیر با یکدیگر اختلاف نظر شدید دارند. از سوی دیگر نیکولاس مادورو، رهبر ونزوئلا نیز از سوی جوامع بین المللی تحت فشار مضاعف قرار گرفته است تا از سمت خود کناره گیری کند. 

مقامات امنیتی همچنین بر روی تلاش چین جهت اعمال نفوذ در انتخابات فدرال متمرکز شده اند. بخصوص که مقامات چینی علنا نارضایتی خود از کانادا را پس از بازداشت منگ وانژو مدیر شرکت  هواوی ابراز کرده اند. چین به شهروندان کانادایی چینی تبار توصیه کرده است که به نامزدهای احزاب طرفدار چین رای بدهند. 

علیرغم وجود این تهدیدات، سازمان اطلاعات و امنیت کانادا به شهروندان کانادایی اطمینان داده است که از نزدیک وضعیت را زیر نظر دارد و اقدامات لازم برای جلوگیری از اعمال نفوذ بیگانگان در انتخابات را انجام خواهد داد.

Behnam Marfou
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0