مقالاتمقالات پزشکی

هشدار در مورد خطر بیماری قلبی تشخیص داده نشده 

 

امیلیا ماز- دیلی میل استرالیا

میشل همپتون کارشناس روابط عمومی، اینک 38  ساله و ساکن سیدنی، سال ها بگونه ای مستمر احساس خستگی می کرد، سرگیجه داشت، و دچار تنگی نفس می شد. اما فکر می کرد، همه اینها عادی است. تا اینکه هفته پیش از کریسمس 2016 متوجه شد، اوضاعش رو به وخامت دارد. ابتدا فشار روحی را عامل این وخامت فرض کرد. اما وقتی سرانجام به بیمارستان رفت، به او گفته شد به نوعی نارسایی قلبی دچار است که اگر درمانش نکند مرگبار خواهد بود. 

نقص دیواره بین دهلیزی چیست؟

نقص دیواره بین دهلیزی طبیعی (ASD) وجود یک سوراخ بین دو دریچه بالایی قلب، و یک نارسایی مادرزادی است. اگر سوراخ کوچک باشد، امکان دارد هرگز مشکلی ایجاد نکند، و تنها تصادفا معلوم شود که وجود دارد. همچنین ممکن است در دوران شیرخوارگی و یا کودکی به خودی خود بسته شود. 

 

 

میشل همپتون وقتی فهمید به این عارضه دچار است، جاخورد. زیرا هرگز فکر نمی کرد، قلبش مشکلی داشته باشد. در خانواده اش نیز بیماری قلبی سابقه نداشت. بنابراین درواقع مشکل او این بود که فکر نمی کرد احتمال دارد علائم مورد اشاره که عمری عذابش می دادند، به یک بیماری خطرناک پیوند داشته باشند. به همین سبب می افزاید که مساله ترسناک در مورد بیماری های قلبی این است که گاهی علائم آنها چنان خفیف می باشند، که به آسانی می توان در موردشان دچار اشتباه شد. البته او پیشترها هم برای تشخیص سبب بروز علائم مورد اشاره به پزشکان مراجعه کرده بود. اما پزشکان می گفتند، تنها به استراحت و آرامش نیاز دارد. به همین سبب همانگونه که آمد از شنیدن خبر ابتلای خود به ASD ترسید، جاخورد، از اینکه این رخداد برایش پیش آمده خشمگین شد، و نمی دانست چگونه باید خبر آن را به خانواده اش بدهد. طبیعتا خواهر دوقلو و والدینش هم از شنیدن این خبر جاخوردند، ولی دلداری اش دادند، و از او پشتیبانی کردند. 

از آنجا که بیماری وی از نوع خطرناک بود، باید چند هفته بعد جراحی می شد. بنابراین در فوریه 2017 تن به یک عمل 6 ساعته داد. 

علائم نارسایی قلبی کدامند؟

 • تنگی نفس تازه بروز کرده، یا تشدید تنگی نفس پیشین (به ویژه در هنگام فعالیت های بدنی و یا اینکه بیدار شدن از خواب شب به سبب این ناراحتی)
 • افزایش وزن
 • خستگی عضلات، خستگی عمومی بدن
 • ورم مچ و یا ساق پاها
 • ورم شکم
 • سرگیجه
 • تپش قلب
 • درد قفسه سینه یا احساس ناراحتی در قسمت بالایی بدن
 • خس خس و سرفه های غیرمنتظره 
 • بی اشتهایی
 • یبوست

خوشبختانه جراحی میشل همپتون موفقیت آمیز بود. البته عوارض و ضروریات پس از عمل سبب آزار، سختی کشیدن و رنجش می شد. مثلا به گفته خودش شب اول پس از جراحی که می خواست بخوابد و آرام بدنش را حرکت داد، دستگاه هایی که به بدنش وصل بودند خاموش شدند. بنابراین به ناچار در تمامی اوقات پرستاران در کنارش بودند. همچنین سه ماه طول کشید، تا بتواند دوباره احساس کند خودش است. در این مدت سه هفته هم در مرکز توانبخشی قلب به سربرد. 9 ماه پس از عمل زندگی اش تقریبا به حال عادی بازگشت. البته هنوز درد زیادی داشت. همچنین از هنگام جراحی به این سو 9 بار در بیمارستان بستری، و زندگی اش دچار محدودیت هایی شده است. مثلا هرگز نباید ضربان قلبش به بیش از 140 در دقیقه برسد. سالی یک بار هم باید نزد متخصص بیماری های قلبی برود. بااینهمه خود را خوش شانس می داند. زیرا بیماری اش پیش از بروز یک فاجعه که ممکن بود رخ بدهد، تشخیص داده و درمان شد. به همین سبب به دیگران هشدار می دهد علائمی را که در بدن خود مشاهده می کنند، جدی بگیرند و در پی علت و درمان آنها بروند. 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!