مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

هشت روش برای رهایی از شر گرده‌های آلرژی‌زا

در فصل بهار

گرده‌های گل در فصل بهار، جدای از رنجی که برای مبتلایان به آلرژی‌های فصلی به همراه می‌آورند، همچنین می‌توانند مشکلاتی در خارج و داخل منزل شما پدید آورند. در اینجا هشت روش را می‌آوریم که می‌توانند به شما کمک کنند که از شر این گرده‌های مزاحم، رها شوید:

 

  • همیشه حواس تان به پیش‌بینی وضع هوا باشد

 

یک اپلیکیشین مناسب پیش‌بینی هوا بیابید و در تلفن تان نصب کنید که بتواند گزارشاتی از میزان گرده، در آب و هوای محل زندگی به ما بدهد. در روزهایی که می‌بینید میزان گرده در هوا بسیار بالاست و یا توفان گرده به سمت محله‌ شما می‌آید، در و پنجره‌ها را بسته نگاه دارید.

 

  • بیرون خانه را تمیز کنید

 

احتمال اینکه گرده‌هایی که روی سقف و داخل ناودان‌ها، روی درهای توری و یا پنجره‌ها می‌نشینند، به داخل خانه بیایند خیلی بیشتر از گرده‌های معلق در هوا است. گرده‌هایی که در ورودی گاراژ، راهروهای بین باغچه‌ها، روی ایوان و پله‌ها و نرده‌های بیرون می‌نشینند نیز، می‌توانند به سادگی به وسیله لباس و یا کفش، وارد منزل شوند. گردگیری، شستشو با شلنگ و تمیز کردن این مکان‌ها و همچنین در آوردن کفش‌ها پیش از ورود به خانه، می‌تواند احتمال ورود گرده‌ها به داخل خانه را، به حداقل برساند.

 

  • داخل منزل را مرتب تمیز کنید

 

گرده‌ها هم مانند برخی دیگر از ذرات معلق در هوا، اگر بر روی سطحی بنشینند و برای مدتی در آنجا بمانند، پاک کردن و زدودنشان دشوارتر می‌گردد. و بر خلاف سایر ذره‌ها، گرده‌ گل، می‌تواند لباس‌ها را لکه کند.

 

  • هوای منزل را تصفیه کنید

 

اگر ابتلا به آلرژی‌های فصلی یا بهاره، در منزل شما یک موضوع همیشگی و جدی است، بهتر است از یک دستگاه تصفیه‌‌ هوا که به فیلتر HEPA مجز باشد، استفاده کنید. این فیلترها، به طور ویژه، برای زدودن ذراتی هم چون گرده‌های گل، ذره‌های پوست و موی حیوانات خانگی، و کنه‌های گردزی از هوا به کار گرفته می‌شوند.

 

  • گرد و خاک به پا نکنید

 

اگر افرادی با آلرژی‌های بهاره در خانه هستند، در هنگام زدودن گرده و گردگیری، تا حد امکان از حرکات تند که باد ایجاد می‌کند بپرهیزید. حتی اگر قصد استفاده از جاروبرقی را دارید، ترجیحا از جارویی استفاده کنید که در ساختمانش از فیلتر HEPA استفاده شده باشد. از کارهایی که باعث بازگشت گرده ها به هوا می گردند، خودداری کنید.

 

  • از دستمال میکروفایبر استفاده کنید

 

برای زدودن گرده‌های تازه از روی سطوح سخت، با استفاده از یکی از اسپری‌های تمیزکننده‌ خانگی، یک دستمال میکروفایبر را تر کنید و با آن گردگیری کنید. این دستمال‌ها، برای این ساخته شده‌اند که بتوانند چنین ذرات ریزی را پاک کنند. با احتیاط و آرام گردگیری کنید یا از این روش بروید: سطحی را که می‌خواهید گردگیری کنید، با اسپری، خوب خیس کنید و سپس لکه‌های برجای مانده را با دستمال پاک کنید.

 

  • وسایل خانه و لباس‌ها را بتکانید

 

در مورد ذرات گرده‌ای که روی پارچه، اثاثیه و فرش و موکت نشسته‌اند، از گردگیری و استفاده از جاروبرقی خودداری کنید. در عوض، این وسایل و یا فرش‌ها را به بیرون خانه برده و به شدت بتکانید تا گرده‌های بزرگتر روی آنها بریزد. سپس، از نوارچسب‌های قوی بسته‌بندی استفاده کنید تا خرده‌های چسبنده‌تر را نیز جدا کنید. اگر هنوز هم جای لکه‌های گرده را می‌بینید، اگر فرش است که آن را کاملا در آب سرد فرو برید و پس از چند ساعت بیرون بیاورید، و اگر اثاثیه است که آنها را با دستمال خیس، گردگیری کنید تا لکه‌ها کاملا پاک شود و سپس به داخل خانه بازگردانید. از خشک کردن فرش و موارد پارچه ای توسط حرارت پرهیز کنید و از باد استفاده کنید، زیرا حرارت، لکه‌ها را تثبیت می‌کند.

 

  • میز و صندلی روی ایوان را فراموش نکنید

 

برای اثاثیه‌ای که در خارج از خانه هستند و پارچه‌ای نیستند، از شلنگ‌های اسپری‌کننده‌ فشار بالا و مایع ظرفشویی استفاده کنید. لکه های باقیمانده را هم می‌توانید با اسکاچ ظرفشویی و موارد مشابه، پاک نمایید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان