اخباراخبار کانادا

هر آنچه می خواهید درباره واکسن بدانید

 

به گزارش گلوب اند میل، در شرایطی که آمار ابتلا به کووید-19 روز به روز بالاتر می رود، دو شرکت مادرنا و فایزر خبر خوش اثربخشی واکسن های تولید شده را اعلام کردنند. اما همان طور که کارشناسان مرتب تکرار می کنند، چیزی که پاندمی را پایان می دهد خود واکسن نیست بلکه انجام واکسیناسیون است. آنچه درباره توزیع واکسن در کانادا تا کنون مشخص شده را در ادامه می خوانید.

واکسن هایی که کانادا خریداری کرده است چه قدر موثرند؟

کانادا یکی از اولین کشورهایی بود که به توصیه کارشناسان مشاور دولت اقدام به خرید واکسن از جمله 20 میلیون دز از شرکت فایزر و 56 میلیون دز از شرکت مادرنا کرد و حالا هم دارد نتیجه مثبت آن را می بیند. این میزان واکسن برای دو بار واکسیناسیون کل مردم کانادا کافی است. 

اما هرچند شرکت فایزر برای دریافت تائید فوری سازمان غذا و داروی آمریکا اقدام کرده و  انتظار می رود شرکت مادرنا نیز به زودی اقدام کند، با توجه به جدید بودن تکنولوژی استفاده شده در تولید این دو واکسن، ممکن است در روند تائید واکسن ها مشکلاتی ایجاد شود.

واکسن هر دو این شرکت ها با وارد کردن کد ژنتیکی ویروس به بدن، سلول ها را ترغیب به ساخت پروتئین هایی مشابه پروتئین ویروس می کند. سپس سیستم ایمنی بدن به این پروتئین های شبیه سازی شده واکنش نشان داده و بدن را در برابر ویروس واقعی مصون می کند.

 

 

با این وجود، کارشناسان از اینکه کانادا اقدام به خرید انواع دیگر واکسن، از جمله مدل سنتی استفاده از ویروس ضعیف شده برای واکسیناسیون، نیز کرده است، ابراز خشنودی می کنند.

چه زمانی واکسن در کانادا تائید می شود؟

هرچند این دو شرکت داروسازی اعلام کرده اند واکسن های آنها عوارض جانبی جدی به همراه نداشته است، اما هنوز اطلاعات دقیق و نهایی در این رابطه منتشر نشده است. با این وجود، از ماه اکتبر سه شرکت مادرنا، فایزر، و AstraZeneca با همکاری دانشگاه آکسفورد، اطلاعات خود را به صورت مرتب به کانادا ارسال کرده اند تا پیش از کامل شدن داده ها، قانونگذاران پروسه ارزیابی را آغاز کنند.

با وجود اینکه قرار است این شکل ارزیابی روند تائید واکسن را تسریع بخشد، به گفته دکتر سوپریا شارما، مشاور پزشکی اداره سلامت کانادا، همه استانداردها باید مانند سایر واکسن ها سنجیده شود. او با اشاره به اینکه مشخص نیست تا چه زمانی همه داده ها در اختیار این اداره قرار بگیرد، پیش بینی کرد تا ماه ژانویه روند بررسی یک یا دو واکسن تکمیل شده باشد. وی افزود: البته روند مطالعه واکسن بر روی افراد همچنان ادامه خواهد داشت زیرا برخی مسائل مربوط به ایمنی تنها پس از استفاده میلیون ها نفر از واکسن خود را نشان خواهد داد.

به علاوه، از آنجا که مشخص نیست واکسن جلوی انتقال بیماری را می گیرد یا فقط علائم را بهبود می بخشد، لازم است همچنان به رعایت فاصله گذاری و استفاده از ماسک ادامه بدهیم. در مورد دوام مصونیت حاصل از واکسن نیز شرکت مادرنا ضمن ابراز خوش بینی نسبت به مصونیت چند ماهه، اعلام کرد شرکت کنندگان در آزمایش های واکسن تا دو سال از نظر ابتلا به کووید-19 تحت نظر باقی خواهند ماند.

واکسن چگونه توزیع خواهد شد؟

اولین محموله واکسن اوایل سال آینده به کانادا خواهد رسید و در اختیار اداره سلامت قرار خواهد گرفت. اداره سلامت وظیفه تقسیم و توزیع واکسن را به استان ها بر عهده دارد که روند آن هم اکنون یکی از مسائل مورد بحث در بین دولت های استانی است. با توجه به اینکه واکسن شرکت فایزر باید در دمای منفی 70 درجه سانتیگراد نگهداری شود تا اثربخشی خود را حفظ کند، برای توزیع این واکسن نیاز به تجهیزات سرمایشی ویژه ای وجود دارد. واکسن شرکت مادرنا در فریزرهای معمولی قابل نگهداری است. 

گذشته از این، یکی از دشواری های روند واکسیناسیون با توجه به الزام تزریق 2 دز، ثبت سابقه افراد و تشخیص آنها از جهت عدم تزریق، تزریق یک دز، یا تزریق دو دز از واکسن است. استان های مختلف در حال برنامه ریزی های جداگانه برای تعریف سیستم ردیابی واکسیناسیون هستند.

چه کسانی در اولویت دریافت واکسن قرار دارند؟

مقامات کانادا امیدوارند تا تابستان سال آینده واکسیناسیون مردم کانادا پایان یافته باشد اما بعضی گروه ها در اولویت دریافت واکسن قرار دارند.

این گروه ها قبلا توسط گروه مشاور دولت در زمینه پاندمی تعیین شده اند که برخی از آنها عبارت اند از: سالمندان، افراد دارای بیماری های زمینه، کادر درمان، کسانی که به نوعی در مقابله با پاندمی درگیر هستند، شاغلین در مشاغل ضروری، کسانی که در محیط هایی کار می کنند که امکان فاصله گذاری وجود ندارد، و افرادی که دسترسی آسان به مراکز درمانی ندارند از جمله قبایل بومی. تشخیص اینکه چه کسانی در این گروه ها جای گیرند و با چه اولویتی واکسن را دریافت کنند در نهایت بر عهده دولت های استانی خواهد بود. ضمنا برای واکسیناسیون هزینه ای از افراد دریافت نخواهد شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست