مقالاتمقالات اقتصادی

هدیه کریسمسی دولت برای مردم: مالیات کربن

 

 

آیا کسی این قدر ساده لوح است که باور نکند دولت ترودو با زیرکی دو موضوع بحران کووید-19 و تغییرات آب و هوایی را به هم پیوند داده است؟ درست زمانی که همه بی تاب و بی قرار هستند و وضعیت اقتصادی کشور به هم ریخته است، از فرصت استفاده کرده و در حالی که خود کریسمس را کنسل کرده اند، به عنوان هدیه کریسمس، برای مردم مالیات کربن در نظر گرفته اند. از احساسات به غلیان آمده مردم از پاندمی استفاده می کنند، و با لفاظی آن را به مبارزه با گرمایش زمین ربط می دهند. این یعنی نامردی سیاسی زیر نقابی از لبخند.

به نظر رکس مورفی، کارشناس مسایل سیاسی، در واقع مقابله با تغییرات آب و هوایی یکی از اصلی ترین برنامه های دولت لیبرال بوده، هست و خواهد بود، و به هر بهانه ای آن را پیش می کشد، حتی اگر آن بهانه پاندمی باشد. مساله تغییرات آب و هوایی حوزه ای است که نخست وزیر احساس می کند از طریق آن می تواند نقش خود به سطح جهانی ارتقا دهد. بنابراین با استفاده از فرصت پاندمی سعی دارد هدف همیشگی و قدیمی خود را به مساله ای کاملا منحصر به فرد و خاص مثل پاندمی ربط بدهد که این پر رویی و جسارتی مثال زدنی می طلبد. 

مورفی همچنین می افزاید: خلاصه پیام ترودو این بود که همان طور که علم مربوط به کشف واکسن کووید را دنبال می کنیم، باید به دنبال علم مربوط به حل معضل تغییرات آب و هوایی نیز باشیم. اما این دو چه شباهتی با هم دارند؟ کووید مربوط به امروز و این لحظه جهان است و تغییرات آب و هوایی پدیده ای مثل طالع بینی و ستاره شناسی است. نه دقتی در آن هست، نه قابل اندازه گیری است، نه وابسته به آزمایشگاه و مشاهده تجربی است. ابری فرضی است که احساس می کنیم زنگ خطر را برای بشر به صدا درآورده است. آیا می توان روی مالیات بر کربن آزمایش بالینی انجام داد؟ آیا می توان آن را زیر میکروسکوپ گذاشت؟ آیا متوقف کردن گرمایش زمین مثل واکسن فرمول دارد؟ 

بدون شک مالیات بر کربن در کانادا نه حالا و نه هیچ وقت راه حل تغییرات آب و هوایی نخواهد بود. اگر کانادا کشوری با دو میلیارد جمعیت و در حال حفر معادن زغال سنگ بود و ما یکی از صنعتی ترین کشورها در تمام ادوار تاریخ بودیم، شاید می توانستیم ادعا کنیم تغییر سیاست های کشور ما تاثیرات جهانی در پی خواهد داشت. اما ما چنین کشوری نیستیم. درست مثل این است که ادعا کنیم دریافت مالیات بر کربن از استان زیبا و طبیعت- محور جزیره پرنس ادوارد- مشکل تغییرات آب و هوایی کل کانادا را حل خواهد کرد، حال آن که چنین مالیاتی در این استان در عمل بی معنی است. 

 

 

معلوم نیست این تصور موهوم که کانادا قدرت و ابزار حل مشکل تغییرات آب و هوایی جهان را در اختیار دارد از کجا به دولت الهام شده است. چین به روی خود نمی آورد؛ هند کاری نمی کند؛ روسیه اهمیتی نمی دهد، حتی آمریکا مالیات بر کربن ندارد و با این وجود در کاهش تولید گازهای گلخانه ای از کانادا موفق تر عمل کرده است. 

حقیقت این است که اقدامات کانادا در این زمینه نسبت به حل معضل جهانی تغییرات آب و هوایی اگر نگوییم بی ربط، کاملا حاشیه ای است. دولت مدعی است این مالیات به خودی خود سودمند است. این هم یک شوخی بیش نیست. چه کسی دیده که مردم مالیات بپردازند و بعد بیشتر از آن را دریافت کنند. اگر این طور بود اسمش دیگر مالیات نبود بلکه سرمایه گذاری بود. ضمن اینکه از دولتی صحبت می کنیم که با رقم نجومی 400 میلیارد دلار کسری بودجه مواجه است! آیا می توان تصور کرد این دولت پولی را به زور از مردم بگیرد تا بعد بیشترش را پس بدهد؟ آیا با عقل جور در می آید؟

و جالب ترین بخش ماجرا که نهایت اعتماد ما را به دولت جلب می کند این است که لیبرال ها برادران کیلبرگر، مالکین خیریه WE، را برای مدیریت این مالیات معرفی کرده اند!

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. ویتنام: از تحریم آمریکا به خاطر صادرات محصولات پتروشیمی ایران متاسفیم
  https://www.peykeiran.com/Content.aspx?ID=219971
  خبری که سانسور می شود چون پته افسانه های هلال شیعی و گوادلوپ را میریزد روی اب و از هلال تروریستی بعثی ، مارکسیستی ، فقاهتی روسی پرده بر می دارد .
  از ویتنام تا ایران ، از ایران تا سوریه ، از سوریه تا مصر و لیبی ، از انجا تا ونزوئلا و کوبا

  در حالیکه اپوزیسیون قلابی مارکسیست روسی و اسلامیست مارکسیست روسی هماهنگ با هم ، اسمان و ریسمان بهم می بافند که امریکا ، اروپا ، فرانسه و کانادا و سوئد اورنده ، نگاه دارنده ، منفعت برنده از ملاهای روسی هستند و گاهی اسرائیل و ترامپ را متهم کنند که ملاها را اورده اند ، همدست ملاها هستند ، با ملاها مماشات می کنند ، از ملاها سود می برند ، ….
  در حالیکه متحدان امریکا را که با ملاهای روسی گاهی سرشاخ می شوند (مثل عراق سیستانی ، ترکیه اردوغان، حتی آذربایجان الهام علی اف) را به بهانه های مختلف میکوبند و انها را تنبیه میکنند به دلیل نزدیکی انها به امریکا ، و البته این حقیقت که می شود دینی بود و شیعه بود ولی امریکا ستیز نبود .
  در مورد همدستان ، همکاران (نفع برندگان واقعی از ملاهای روسیه)، یعنی مزدوران روسیه (ویتنام ، ونزوئلا ، کوبا ، نیکاراگوا ، بلاروس ، کره شمالی ، …) ، حتی ان دسته از متحدان امریکا که با روسیه بده بستان مالی دارند و دنبال بریدن از امریکا و پیوستن به روسیه هستند ( به تبعیت از ملاهای روسی و اسد و مادورو) ، چون پوتین در پشتیبانی از فاشیست ها ، ادم کشان ، شکنجه گران ، سرکوب گران ، دشمنان ازادی و دموکراسی ، لحظه ای تردید نمی کند ، بهای ان هم خریدن چند تا موشک قراضه است که فرق موشک کروز با هواپیمای مسافربری را نمی داند ،(مثل شاهزاده های فایو عربستان ، عمق استراتژیک مداخله گر اماراتی ، السیسی ) ، سیاست سکوت و سانسور و فراموشی در پیش میگیرند .
  بنده اینجا از عباس میلانی ، الهه بقراط ، امیر طاهری ، ابراهام پرواند ، ماشآلله اجودانی ، مجید تفرشی ، محمدی ، رافت ، برزگر ، کشتگر ، سازگارا ، بابک امیر احمدی ، گنجی ، نیوشا بقراط ، سلطان پور ، زراعتی ، رهبر ، باستانی ، فرخ ، عزیزی ، میرزادگی ، نوری علا ، کانون نویسندگان ، رسول اف ، فرهادی ، اشوری ، تابان ، نیکفر ، هودشتیان ، رئیسی ، جوادی ، همایون ، اشکوری ، پیمان ، دوستدار ، روشندل ، خاوند ، کنگرلو ، تقی زاده ، ملیحه ، رقیه ، شهلا شفیق ، همن ، پارسا ، بهبهانی ، دانش ، یغمایی ، فرشگردی ها ، ققنوسی ها ، فدایی ، توده ای ، کمونیست کارگری ، ملی مذهبی ، مشروطه خواهان قلابی توده ای فدایی روسی ، ملی مصدقی های توده ای نفت و گاز شمال و حالا جنوب هم برای فقط روسیه ، …. یک سوال دارم که اگر جواب ندهند کاملا واضح است که جاسوس ملاهای روسی هستند :
  نظر شما در مورد این ویتنام که به کشته های ملت ایران خیانت و با ملاها در کار قاچاق و پولشویی و امریکا ستیزی و فرستادن تروریست به عراق و سوریه و یمن و لیبی و لبنان و غزه و … همکاری جنایت کارانه داشته چیست ؟
  نظر شما که همه کشورهای مترقی ، دموکراتیک و پیشرفته جهان را متهم میکنید که انها ملاها را اورده اند ، شاه را برده اند ، و با ملاها بازی زرگری می کنند ، و داعش را ساخته برای تجزیه خاورمیانه ، و به نظر شما ، قذافی و صدام و میلوشویچ حیوانات خانگی بی ازاری بوده اند که سرمایه داران جنایت کار غربی ( البته به نظر شما ) در یک توطئه علیه مردمان خاورمیانه و جهان ، این بیچاره ها را برده اند و حالا دنبال بر انداختن جانواران بی ازار دیگری مثل اسد ، مادورو ، کیم ، لوکاشنکو هستند ! و بدتر از همه با ملاهای روسی مماشات می کنند ، علیه حقوق بشر ، و به گفته شما ماکرون قاتل است و با همدستی با عراق سیستانی که حاضر نیست امریکا ستیزی کند و ملاها را به کمک امریکا از انجا بیرون انداخته و قاسم را سر به نیست کرده ، و حالا در کردستان اشوب و انقلاب است مثل ابان ۹۸ در تهران ، یک مامور اشکار سپاه پاسداران و یک اپوزیسیون نما مثل شما را به تهران کشانده و کشته ، ( منم جای شما بودم میترسیدم ، این همه سال برای ملاهای روسی ساک زدید حالا خامنف زبان نفهم از پوتین علیه السلام یاد گرفته که گاهی هم باید بی مصرف های ناکار امد را بزند یا تقدیم طرف مقابل کند برای امتیازات پای میز باج گیری و معامله با امریکا و غرب ) ، ایشان که از پایوران رژیم از باند خلقی ها بوده توسط پرچمی ها کشته شده ، سپاه منبع خبرهای او بوده ، یعنی او خواسته یا ندانسته برای سپاه کار می کرده ، مثل شما که به فرموده پوتین برای ملاها اخبار دروغ و جهت دار از خزئلی ها ، نبوی ها ، عبدی ها ، زرافشان ، عمویی ، ملی مذهبی ها ، باند موسوی ، رفسنجانی ، … می گیرید و به غرب و مردم ایران تحویل می دهید .
  زمان روشن شدن مواضع اپوزیسیون است
  زمان رو شدن دست های جاسوسان ملاها و روسیه و سازمانهای تروریستی امریکا ستیز است
  زمان رو شدن همکاری های مارکسیست ها ، مزدوران روسیه ، سوسیالیست ها با ملاهای روسی است
  زمان ان است که منابع مالی ملاها برای تروریست ها مشخص شود ، جنجال کردید که اوباما پول داد ! نه خیر ، ویتنام و ونزوئلا از طریق المان و شرکت کیسون انصاری ـ فرخ نگه دار ـ طهماسبی ، قاچاق چی های کرد که هم ادم ، هم پول ، هم کالا برای ملاهای روسی قاچاق میکنند و شما ها از انها فرشته می سازید تا یک وقت سازمانهای ضد پول شویی و بودجه ترور در غرب به سازمانهای تروریستی کرد ، فدائیان شک نکنند .
  اما امریکای ترامپ یک طرحی هوشمندانه را اغاز کرد که هر روز که می گذرد ، ماموران امنیت و اقتصاد امریکا به ریشه پول شویی ملاهای روسی نزدیکتر می شوند .
  دیروز ونزوئلا و روسیه ، امروز ویتنام ، فردا کوبا و فدائی و توده ای و ملی مذهبی ها
  منتظر بمانید .

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست