صفحه اصلی / مقالات / هدف از استفاده از صندلی ویژه کودکان در اتومبیل چیست؟

هدف از استفاده از صندلی ویژه کودکان در اتومبیل چیست؟

bahman-azimi-gif

البته که استفاده از کمربند در هنگام رانندگی یا سرنشینی اتومبیل می تواند مانع از آن شود که در مواقع اضطراری انسان از جمله به سوی شیشه جلوی اتومبیل پرتاب نگردد، به آن اصابت نکند و یا در موارد شدیدتر از همان شیشه بیرون نیفتد. اما این تنها یکی از کارهای اینگونه کمربندهاست. کمااینکه تاکارو ایشیکاوا دانشجوی دوره دکترای دانشگاه بریتیش کلمبیا که پژوهشش به بررسی علت های امتناع والدین از استفاده از صندلی ویژه کودکان در اتومبیل پیوند دارد، می گوید: هدف اصلی از استفاده از کمربند به بیرون پرتاب شدن نیست. بلکه این است که ضرب ناشی از تصادف به قسمت های قوی تر بدن مانند مفصل های ران ها و قفسه سینه منتقل شود.

اما این کمربندها نیز، مانند سایر ادوات موجود در درون اتومبیل ها برای بزرگسالان درست شده اند. کمااینکه ایشیکاوا خاطرنشان می کند: کودکان بین 4 تا 6 ساله کوچک اندام تر از آنند که بتوان برای ایمنی شان از این کمربندها استفاده کرد. زیرا آنها اغلب دور شکم و یا گردنشان می افتند. در نتیجه ضربه ناشی از تصادف به اعضا و جوارح داخلی بدن و یا گردن شان انتقال پیدا می کند.

در هنگام تصادف نیروی ضربه می تواند به 544 کیلوگرم (1200 پوند) برسد. حال اگر قسمت کمربند از روی شانه پایین افتاده و یا پشت کودک قرار گرفته باشد، این نیرو مستقیما به شکم او منتقل می شود. در نتیجه به اعضا و جوارح داخلی بدن مانند کبدش آسیب می زند.

بنابراین صندلی ویژه کودکان در اتومبیل برای محافظت از بچه های کم سن و سال استفاده می شود. به شرط اینکه به شکلی مناسب مورد بهره برداری قرار بگیرد. برای کودکان خیلی کوچک استفاده از صندلی هایی مناسب است که روی بچه به سمت عقب اتومبیل قرار می گیرد. زیرا از وارد شدن آسیب به گردن ضعیف اش پیشگیری می کند. البته زمانی که بزرگتر شد، می توان از نوع دوم استفاده کرد که روی کودک نیز به سمت جلوی اتومبیل قرار داشته باشد.

در تارنمای وزارت ترابری کانادا آمده: نوع رو به جلوی صندلی ویژه کودکان در اتومبیل برای بچه هایی می باشد که وزنشان تا 30 کیلوگرم است. اما حتی اگر کودک بیش از 18 کیلوگرم هم وزن داشته باشد و قانون استانی/ اقلیمی بگوید می توان از این صندلی ها استفاده کرد، بچه در درون صندلی به سمت جلو ایمن تر است. به شرطی که هنوز وزن و قدش زیر محدوده (ذکر شده برای استفاده از این) صندلی باشد. همچنین به شکلی درست در صندلی جا بگیرد.

البته پس از اینکه کودکان به اندازه کافی بزرگ شدند و قانون اجازه می داد، می توان برای شان از کمربند استفاده کرد. استفاده از این کمربندها در سراسر کانادا به جز استان آلبرتا، اقلیم های شمال غربی و نوناووت، ضرورت دارد.

معمولا شرایط لازم برای صندلی ویژه کودکان در اتومبیل بر سه مبنای قد (کوتاه تر از 145 سانتیمتر یا 4 پا و 9 اینچ)، وزن (کمتر از 36-46 کیلوگرم یا 80 تا 100 پوند، بستگی به استان محل اقامت) و یا سن (بین 7 تا 10 ساله) است.

اما امکان دارد، در جهان واقعیت برخی از بچه ها تا 11 یا 12 سالگی به چنین قد و وزنی نرسند. بنابراین انجمن پزشکان متخصص کودکان می گوید، باید محدوده های بالاترین وزن و قد روی این صندلی ها ذکر شده باشد. در تارنمای این انجمن نیز آمده: کودکانی که در هنگام تصادف به جای صندلی ویژه از کمربند استفاده می کنند، سه برابر و نیم بیش از بچه هایی که از این صندلی ها بهره می برند، دچار آسیب های خطرناک می شوند. همچنین چهار برابر بیشتر به سرشان صدمه می خورد.

توصیه به والدینی که دوست دارند، شخصیت فرزندان شان خوب شکل بگیرد

آیا با استفاده از صندلی ویژه کودکان در اتومبیل از شکل گرفتن به موقع شخصیت فرزندان پیشگیری می شود؟ ماریانا براسونی روانشناس رشد فکری بچه ها که برای موسسه تحقیقاتی بیمارستان کودکان بریتیش کلمبیا در مورد فواید مخاطره پذیری دوران بچگی پژوهش کرده، بر این باور است که درون اتومبیل یکی از جاهایی می باشد که باید با کودکان مناسب سن و سال شان رفتار کرد. کمااینکه می گوید: اجازه دادن به بچه ها برای بازی با میله های فلزی افقی و عمودی که به هم جوش داده شده اند و کودکان میمون وار از آنها بالا می روند/ monkey bars برای رشد فکری آنها فوایدی دارد. اما در مورد اتومبیل ها و استفاده از صندلی ویژه کودکان در آنها، بچه در حال بازی نیست و استفاده نکردن از این صندلی ها هیچ فایده ای برای رشد فکری اش ندارد. بلکه او را از آسیب های در هنگام تصادف محافظت می کند.

تصادف در هنگام بودن در اتومبیل ، نخستین عامل مرگ و میر بر اثر آسیب های قابل پیشگیری در کودکان بین 1 تا 9 ساله کانادایی است. همچنین استان هایی که قانونی برای صندلی های مورد اشاره ندارند، در مقایسه با میزان متوسط در کانادا، دارای بالاترین مرگ و میرهای در این پیوند می باشند. کمااینکه در سال 2012 در آلبرتا این میزان 4.8 برای هر 100 هزار نفر و در انتاریو 2.27 بود.

پس حالا که اینگونه صندلی ها تا این اندازه نجات بخش هستند، چرا تنها برای 50 درصد کودکان در اتومبیل ها فقط از کمربند استفاده می شود؟ به باور ایشیکاوا سبب این است که والدین از دلیل اصلی استفاده از کمربند آگاهی ندارند. کمااینکه خودش هم پیش از آغاز پژوهش اش فکر می کرد، هدف اصلی از استفاده از کمربند به بیرون پرتاب نشدن است. اما دریافت که چنین نیست. بلکه هدف این می باشد که ضرب ناشی از تصادف به قسمت های قوی تر بدن منتقل شود. مساله ای که به سبب کوچکتر بودن اندام کودکان، در مورد آنها صدق نمی کند. بنابراین استفاده از صندلی برایشان ضرورت دارد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *