صفحه اصلی / مقالات / نیمی از زنان شاغل کانادا: هدف آزار جنسی در محل کار

نیمی از زنان شاغل کانادا: هدف آزار جنسی در محل کار

banner-niazmandiha2

از هنگام به راه افتادن هشتگ من هم همینطور/ #MeToo  و به موازاتی که زنان برای سخن گفتن در مورد تجربیات خود از هدف آزار جنسی قرار گرفتن احساس راحتی بیشتری کرده اند، شمار زنانی که اینگونه تجربیات را با دیگران در میان گذاشته اند، روند افزایشی سریعی داشته است. همچنین نگاهی به اظهارات آنها در این پیوند در فیسبوک، اینستاگرام، و توئیتر، نشان می دهد، که اغلب این زنان در محل کار با چنین رفتارهای ناپسندی روبرو بوده اند. در عین حال در روند این جنبش در رسانه اجتماعی مجازی اشکار شده، که اکثریت زنان چنین تجربیاتی داشته اند.

این امر در مورد زنان کشور ما نیز، صدق می کند. کمااینکه نظرسنجی آن-لاینی که در ماه نوامبر از سوی شرکت اینسایتز وست/ Insights West (نهاد کانادایی ارائه کننده خدمات کامل تحقیقات بازار و نظرسنجی) برگزار شد، نشان داد که نیمی از زنان شاغل کانادا خاطرنشان کرده اند، که در محل کار آزار جنسی را تجربه نموده اند.

در این نظرسنجی که با شرکت 451 زن کانادایی صورت گرفت، تعریف آزار جنسی بر اساس آنچه در قانون کار کشور آمده، در نظر گرفته شده است. قانونی که در پیوند با چنین آزارهایی اشعار می دارد: هرگونه رفتار، گفتار، اشاره، حرکت، و یا تماس با ماهیت جنسی، که احتمال ایجاد تعرض و اهانت در قبال هر یک از کارکنان را داشته باشد/ یا بتواند با دلایل منطقی از سوی کارکنان به عنوان حرکتی با ماهیت جنسی در پیوند با استخدام، و یا موقعیت مناسب آموزش و ارتقاء مقام، تلقی شود.

با توجه به چنین تعریفی 50 درصد زنان شاغل کانادایی گفته اند، آزار جنسی را تجربه کرده اند. از این میان 5 درصد از آنان نیز اظهار داشته اند، که هدف میزان زیادی از چنین آزارهایی بوده اند. 12 درصد خاطرنشان کرده اند، تجربه سطحی از آزار جنسی متوسط را داشته اند. 33 درصد گفته اند، سطح کمی از اینگونه آزارها در قبالشان صورت گرفته است.

اما تنها 30 درصد از کل این زنان گزینه گزارش در مورد در معرض قرار گرفتن خود به عنوان هدف این آزارها را، انتخاب کرده اند.

از دیگر سو 28 درصد زنان گزارش داده اند که استخدام، و یا ارتقاء مقام شغلی آینده شان، منوط به (پذیرش) چنین آزارهایی بوده است. 22 درصد هم گفته اند، هدف رفتارهای تهاجمی و یا تحقیرآمیز قرار گرفته اند. به عبارت دیگر از هر 10 زن 7 تن که در محل کار هدف آزار جنسی بوده اند، تجربیاتی از این دست را گزارش نکرده اند.

بله این همان روندی است که زمانی رخ می دهد، که انسان می ترسد جدی گرفته نشود. یا اینکه شکایتش به جایی نرسد. کماینکه اعداد و ارقامی که در ادامه به آنها اشاره می شود، درستی این گفته را نشان می دهند. زیرا تنها 46 درصد یعنی کمتر از نیمی از زنانی که تصمیم گرفتند هدف آزار جنسی قرار گرفتن خود در محل کار را گزارش بدهند، حاطرنشان کرده اند که همکار خاطیشان جریمه، تنبیه، و یا رسما توبیخ، شده است.

ماریو کان سه کو سخنگوی شرکت اینسایتز وست در مورد این نظرسنجی و نتایج آن می گوید: آشکارست، که بسیاری از زنان شاغل کانادا در دوران کاری خود با موقعیت های ناخواسته روبرو می گردند. بااینهمه شمار اندکی از این موقعیت ها به شکل شایسته و بایسته گزارش می شوند. بخشی از این عدم گزارش از آن روست، که انتظار نمی رود در چنین مواردی عملکرد و واکنش چشمگیری صورت بگیرد.

از دیگر سو 41 درصد زنانی که این رفتار ناشایسته را گزارش نداده اند، گفته اند احساس می کردند این رخداد در حد و اندازه ای نیست، که در موردش گزارش بدهند. 34 درصد می ترسیده اند، مشکل آفرین تلقی شوند. 30 درصد بر این باور بوده اند، که کارفرمایشان در این مورد اقدامی به عمل نمی آورد، و یا شکایتشان را بی اهمیت تلقی کرده، و آن را نادیده می گیرد. 30 درصد دیگر از گزارش این رفتار ناشایسته خجالت می کشیده اند. 27 درصد هم از انتقام فرد خاطی وحشت داشته اند.

یادآوری لازم: نظرسنجی مورد اشاره بین بیست و دوم و بیست و نهم نوامبر سال جاری برگزار شد. احتمال خطا در آن نیز، 3.1 -/+ درصد است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *