صفحه اصلی / زنان / نیلام گیل: مردم نمی دانند هدف تبعیض قرار گرفتن چقدر سخت است

نیلام گیل: مردم نمی دانند هدف تبعیض قرار گرفتن چقدر سخت است

برغم اینکه ممکن است افرادی تصور کنند صرف زیبا بودن سبب موفقیت مدل ها می شود، نیلام گیل، رو، اندام و موی زیبا را، بخش کوچکی از لوازم موفقیت در حرفه سخت خود می داند. کمااینکه درباره روند کاری اش می گوید: البته من هرگز در مورد شغل و حرفه ام گله نکرده، و نمی کنم. اما در این حرفه انسان به نقاط گوناگون پرواز می نماید. به محض این هم که از هواپیما پیاده می شود، باید برای گرفتن عکس و عالی به نظر رسیدن آماده باشد. پس از تصویربرداری به جایی دیگر پرواز می کند، و روز از نو روزی از نو! من در اتاق هتل ها و فرودگاه ها وقت زیادی را به تنهایی سپری می نمایم. زیرا اهل بیرون رفتن نیستم. شمار دوستانم هم از تعداد انگشتان یک دست تجاوز نمی کند. اما همواره شاکر و سپاسگزار خواهم بود.

البته کسی منکر سختی های کاری مدل ها نیست. اما نیلام گیل نیز آنقدر دستاوردهای ارزشمند کسب کرده، که باید هم شاکر و سپاسگزار باشد. از جمله اینکه در بسیاری از زمینه ها نخستین بوده است: اولین مدل انگلیسی هندی تبار، نخستین چهره ای که تصویرش در ووگ انگلستان منتشر شد، و … از جمله این دستاوردها می باشند.

نیلام گیل در 14 سالگی چشم یک آژانس مدلینگ را گرفت. اما مادرش اجازه نداد تا 18 سالگی که با نمرات عالی دوره دبیرستانش را تمام کرد، وارد این حرفه شود. نخستین قرارداد کاری وی با شرکت  Models 1 بود، که از جمله روزگاری محل کار چهره هایی مانند توئیگی، یاسمین لوبون، کیت ماس، نائومی کمبل و لیندا اوانجلیستا، به شمار می رفت. و البته برای رسیدن به چنین جایگاهی زحمت زیادی هم کشیده است. کمااینکه خاطرنشان می کند: نتوانستم به نخستین قرار کاری ام برسم. زیرا هم در فروشگاه هالیستر کار می کردم، و هم پول نداشتم بلیط قطار بخرم و به لندن بروم. وقتی هم که توانستم پول جمع کنم و برای قرار بعدی به لندن بروم، ابدا از ابعاد عظیم این حرفه و ملزومات آن آگاهی نداشتم.

فراتر اینکه او در سنین رشد و نوجوانی هیچ شخص سرشناسی را در دنیای مد نمی شناخت، که از نظر ظاهری به خودش شباهت داشته باشد. بنابراین نمی توانست حتی فکرش را بکند، که زیبایی تنها در یک نوع خاص خلاصه نمی شود. و اینک بسیار مفتخر می باشد، که سبب تغییر این دیدگاه شده است. چراکه دخترانی مانند دو خواهرش دیگر چون خود وی احساس نخواهند کرد، مهم و زیبا نیستند.

البته تغییرات در نمایش های مد خیلی کند صورت می گیرند. کمااینکه گزارش مربوط به سال گذشته این نمایش ها نشان داد، که تنها 25 درصد مدل ها سفیدپوست نبودند. در عین حال 80 درصد مدل هایی که قراردادهای کار داشتند، سفیدپوست بودند. نیلام گیل در این مورد می گوید: من پوست کلفتم. البته آسان است که بگویم، مساله وجود نژادهای گوناگون در دنیای مد برای آدمی مانند من تاثیری ندارد. اما مردم نمی دانند، هدف تبعیض قرار گرفتن چقدر سخت است.

این اظهارات کاملا با واقعیت ها همخوانی دارند. کمااینکه از سال 2013 که او ابتدا به سبب مدلی که دیدگاه های خودش را دارد، و در سال 2015 به دلیل شایعات مبنی بر داشتن رابطه با زین ملک، هدف بدرفتاری های اینترنتی نژادپرستانه بوده است.

هر دوی والدین وی اهل خانواده های سنتی هندی هستند، که در انگلستان به دنیا آمده اند. بنابراین ازدواجشان سنتی، و نه همراه با مراودات عاشقانه پیش از پیوند زناشویی رسمی، بود. زوج جوان مدت ها در مغازه پدربزرگ مادری نیلام گیل کار، و در آپارتمان بالای این فروشگاه زندگی می کردند. سرانجام توانستند خانه خودشان را بخرند، و به آن نقل مکان کنند. وقتی نیلام هفت سالش بود، آنها از هم جدا شدند. اما پدرش خیلی زود دوباره ازدواج کرد. هضم این رخدادها برای دخترک کم سن و سال کار بسیار سختی بود. کمااینکه سال ها طول کشید، تا بتواند با آنها کنار بیاید. او در این راه ارتباط با پدرش را قطع کرد. همچنین زمانی که 13 سال داشت و مادرش دوباره ازدواج نمود، دخترک نوجوان نام خانوادگی ناپدری اش را برای خود برگزید. سختی های روحی آن دوران در سال 2015 خود را نشان دادند، که بیش از یک سال از آغاز حرفه مدلینگش می گذشت، و او دچار افسردگی شد. البته هنوز هم این بیماری دست از سرش برنداشته، اما به گفته خودش یاد گرفته چگونه با آن دست و پنجه نرم کند. همچنین برای کمک گرفتن به مراکز مربوطه مراجعه نماید. اما به هر حال در خلال این مدت درگیر مشکلات فراوانی بوده است. مثلا احساس می کرد، به هیچ کس و هیچ چیز وابسته نیست. بنابراین بسیاری از دوستانش را از دست داد، به آپارتمان های پرشمار متفاوتی اسباب کشی کرد، و کمی خود را از خانواده اش کنار کشید. همچنین مرتب استفراغ می کرد، نیمه های شب از خواب می پرید، می دید غرق عرق می باشد، و بدنش فلج و سفت شده است. او در آن سال یک سری فیلم از خودش روی یوتوب گذاشت، و در آنها از جمله در مورد تاثیرات قلدری، افسردگی و نژادپرستی، گفت.

وی هرگز اهل برخی از کارهایی نبوده، که از دیدگاه مردم همه مدل ها حتما انجام می دهند. کمااینکه خاطرنشان می کند: دوست دارم، با دوستانم به کنسرت بروم. اما از نوشیدن مشروبات الکلی خوشم نمی آید. هرگز طعم این مشروبات را دوست نداشته ام. دیدگاه من در مورد گذراندن اوقات خوش این نیست، که مثلا انسان کنترل خود را از دست بدهد. مادرم اهل نوشیدن مشروبات الکلی، و زنی اجتماعی است. اما من بیشتر خجالتی می باشم.

او در خارج از ساعات کاری، لباس های ورزشی و راحتی را به پوشاک شیک ترجیح می دهد. بگونه ای که خاطرنشان می کند: گاهی به عکسی که چند هفته پیش در اینستاگرام گذاشته ام نگاه می کنم. در اینگونه مواقع به خودم می گویم، وای خدا چرا من این لباس را پوشیده بودم؟

باید گفت که نیلام گیل با تمامی دستاوردهایی که تاکنون داشته، همچنان در روند اوج گرفتن حرفه ای خود است. کمااینکه ماه گذشته اعلام گردید، چهره نوین لوازم آرایش لورآل (بله نخستین دختر انگلیسی هندی تبار که برای چنین کاری انتخاب شده) خواهد بود. اعلامی که سبب گردید، ستاره شانس کاری اش حتی درخشان تر از پیش بشود. هم اینک نیز در لس آنجلس، هندوستان و ژاپن، مشغولیت های حرفه ای دارد. همچنین مصمم است، تابستان را در نیویورک سپری کند. و حالا هم که سه سال از ورودش به دنیای مدلینگ گذشته، دارد برای مراقبت بیشتر و بهتر از خودش تلاش می کند.  


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *