مقالاتمقالات سیاسی

نیاز شدید جهان به نفت خام پس از کاهش عرضه از سوی کانادا و عربستان

رابرت تاتل و شیلا تابن- بلومبرگ

کاهش همزمان عرضه نفت خام سنگین از سوی عربستان سعودی و استان کانادایی آلبرتا که دارای ذخایر نفتی غنی است، سبب شده که پالایش کنندگان نفت در جهان از خلیج مکزیک گرفته تا آسیا به اینگونه نفت نیاز شدیدی پیدا کنند.

زیرا در حالی که از پیشتر نیز محدودیت های موجود در این استان تقریبا یک دهه قیمت های محلی را به بالاترین سطح خود رسانده اند، محدودیت انواع دیگر نفت خام سنگین مانند تولیدات عرضه شده از سوی عربستان و لوئیزیانا نیز افزایش یافته است. فراتر اینکه انتظار می رود، سعودی ها تا اندازه زیادی بر تولید نفت خام سنگین تمرکز کنند. کمااینکه هدایت تلاش ها برای متعادل سازی بازار جهانی را به عهده دارند. جان آئرز معاون اجرایی شرکت مشاوره انرژی ترنر میسون و شرکا مستقر در دالاس، می گوید: به طور تاریخی وقتی سعودی ها عرضه را کاهش می دهند، این کاهش شامل نفت خام سنگین و نیمه سنگین می شود.

این بدان معنی است که به سبب نوع نفتی که بیش از 10 درصد از منابع مورد نیاز پالایشگاهی جهان را تشکیل می دهد، در کنار وضعیت رو به فروپاشی فزاینده ونزوئلا، احتمالا کنار آمدن با اوضاع را دشوارتر خواهد کرد. زیرا از جمله بیش از نیمی از نفت سنگین جهان در ایالات متحده آمریکا پردازش می شود.

در کانادا نیز در پی اعلام کاهش تولید 325 هزار بشکه در روز از سوی ریچل نایتلی نخست وزیر آلبرتا از ماه گذشته، بهای نفت سنگین افزایش یافت.

 

 

در همین حال عربستان سعودی یعنی تولیدکننده اصلی کشورهای صادرکننده نفت/ اوپک در ماه دسامبر تولید خود را تقریبا 500 هزار بشکه در روز کم کرد. انتظار می رود توافق اوپک و متحدانش برای کاهش تولید تا یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز، وضعیت موجود را وخیم تر کند.

در ونزوئلا هم که یکی دیگر از تولیدکننده های نفت سنگین است به سبب منازعات سیاسی و ناکامی های اقتصادی، در 2018 صادرات این محصول به پایین ترین میزان خود در 28 سال اخیر رسید.

نفت خام سنگین لوئیزیانا نیز که معمولا در مقایسه با دیگر تولیدات آن بهای کمتری دارد، روز یازدهم ژانویه سر به بالاترین اندازه خود از ماه مارس تاکنون زد.

بازارهای آسیایی   

اگر عربستان سعودی عرضه نفت خام سنگین و متوسط خود را کاهش دهد، بازار آسیا که معمولا اینگونه محصولات را از این کشور می خرد، بیشترین آسیب را خواهد دید. از جمله پیامدهای چنین وضعیتی سودمند شدن ارسال نفت خام سنگین خلیج مکزیک به آسیا خواهد بود.

از دیگر سو در خلال سه دهه اخیر پالایش کنندگان مستقر در امتداد سواحل این خلیج و غرب میانه، میلیاردها دلار در واحدهای فرآوری مربوطه سرمایه گذاری کرده اند. با این امید که عرضه نفت خام سبک از سوی کانادا، ونزوئلا و مکزیک، افزایش یابد. ولی رخدادهای مربوطه بگونه ای متضاد پیش آمده اند. چراکه از جمله عرضه کنندگان خارجی دیگر مانند برزیل سبب افزایش تولید چنین نفتی شده اند، و همزمان عرضه نفت خام سنگین از ونزوئلا گرفته تا مکزیک کاهش یافته است. کمااینکه جان آئرز خاطرنشان می کند: پالایشگاه های در امتداد سواحل خلیج مکزیک در حال حاضر دچار کمبود نفت خام سنگین هستند. زیرا عرضه این محصول از سوی ونزوئلا کاهش یافته، و کانادا نیز به سبب مسایل در پیوند با لوله های نفتی نمی تواند عرضه خود را افزایش دهد.

جاذبه مکزیک

معنی و مفهوم این وضعیت این است، که پالایشگاه های آمریکایی احتمالا بیشتر به سوی مکزیک جذب خواهند شد.

اما از دیگر سو به نظر می رسد، بازار داغ نفت خام سنگین دوام زیادی نداشته باشد. چراکه به موازات آماده شدن حوزه مربوطه برای سازمان جدید موسوم به دریایی بین المللی که قوانینش ناظر بر سوخت کشتی های اقیانوس پیما است، این سازمان از سال آینده کار خود را آغاز می کند. قوانینی که براساس آنها گوگرد موجود در سوخت های کشتی های مورد اشاره کاهش می یابد. در نتیجه ارزش نفت خام سنگین برای پالایشگاه ها هم، کم می شود. زیرا عرضه کنندگان باید سوخت های محتوی سولفور کمتر تولید نمایند. کمااینکه جان آئرز هم در این پیوند می گوید که وقتی کار سازمان مورد اشاره آغاز شود، بهای نفت خام سنگین کاهش پیدا می کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *