صفحه اصلی / مقالات / نیاز به چیزی بیش از کولر برای مقابله با گرمای آینده

نیاز به چیزی بیش از کولر برای مقابله با گرمای آینده

 

نوشته: نیکلاس راجکوویچ

از ماه مه تا هنگام نوشتن این مطلب در بیستم اوت، گرما در چندین شهر آمریکا به ویژه بوستون، فینیکس و سیاتل، بیداد می کرد. بگونه ای که مثلا در فینیکس شدت حرارت سبب زمین گیر شدن هواپیماها گردید.

البته وقتی اداره هواشناسی نزدیکی یک جبهه هوای گرم را پیش بینی می کند، معمولا توصیه های استاندارد شامل نوشیدن مقدار زیادی آب، دوری بیشتر از تابش پرتوهای خورشید، و استفاده از کرم ضدآفتاب، هستند. اما باید دانست زمانی که هوا بیش از اندازه گرم می شود، این توصیه ها کافی نیستند.

بیش از 30 درصد تمام مرگ و میرهای در پیوند با گرما در آمریکا، به دماهای بسیار بالای محوطه های بیرونی، گرمازدگی و آفتاب زدگی، پیوند دارند. همچنین به موازات افزایش گرمای کل زمین انتظار می رود، جبهه های گرما در آمریکا نیز زیادتر شوند.

بنابراین این پرسش پیش می آید، که شهرهای آمریکا چگونه باید خود را برای این رخدادهای فوق العاده گرم آماده کنند؟ پژوهش من نشان می دهد، که پاسخ این پرسش گزینه ای سرراست و شسته و رفته نیست. در واقع به جای یک بهترین گزینه، چند گام می باشد.

چگونگی خنک شدن

من در مقاله سال 2016 خود که در نشریه بازیافت میشیگان به چاپ رسید، در مورد اینکه قصبه کایاهوگای اوهایو با گرمای شدید مقابله می کند، نوشتم. من از آن رو بخش شمال شرقی اوهایو را برای آن مقاله برگزیدم، که یکی از آسیب پذیرترین مناطق آمریکا به شمار می رود. زیرا در مقایسه با میزان متوسط کشور، ساکنانش سن و سال دارتر، استاندارد ساختمان هایش نامناسب، و دارای کمترین سیستم کولر و تهویه هوا، می باشند. البته کلیولند و حومه هایش نیز، در چنین مخاطره ای قرار دارند. اما تفاوت شان با مناطق مورد اشاره این است که کارشناسان، برنامه های محیط زیست و مسکن مناسب انجام شده در آنها را، الگوهای ملی تلقی می کنند. در عین حال خودم امیدوار بودم، نتایج پژوهشم برای سایر شهرهای منطقه پیرامون دریاچه ‌های بزرگ/Great Lakes  (پنج دریاچه مرزی کانادا و آمریکا) نیز مفید واقع شود.

تمرکز من بر برداشت های کارشناسان بهداشتی- درمانی و شهرداری ها بود. زیرا آنها بر چگونگی ایجاد برنامه ها و خط مشی ها تاثیر چشمگیری دارند. همچنین به عنوان کارشناس، در جایگاهی بین مقامات دولتی و مردم قرار می گیرند.

پس از حضور در شمار زیادی از جلسات شهرداری ها، خواندن تعداد فراوانی از اسناد در پیوند با خط مشی ها، و ده ها مصاحبه مکمل، از اینکه دریافتم مقامات محلی با چگونگی آمادگی برای جبهه های گرما با یکدیگر مخالفند، شگفت زده شدم. زیرا مثلا مقامات بهداشتی- درمانی ایجاد خنکی از طریق نصب سیستم های مرکزی و تهویه هوا را، بسیار مهم می دانستند. اما کارشناسان صرفه جویی در سوخت مایل بودند، در مورد چگونگی صرفه جویی در این زمینه تامین اعتبار مالی بیشتری صورت بگیرد. طراحان شهرداری هم  خواستار افزایش شمار درختان برای سایه گستری بر پیاده روها و ساختمان ها بودند. این روند سبب شد از خود بپرسم اگر کارشناسان با هم توافق نظر ندارند، آیا راهی هست که بهتر از سایر روش ها کارایی داشته باشد؟

فعال، منفعل، و خنکی مناطق شهری

سیستم های مرکزی و تهویه هوا مردم را از کاهش شدید حرارت داخل ساختمان ها و رطوبت حفظ می کنند. بااینهمه اینگونه نیست که در هنگام ورود جبهه های هوای گرم، همه به اماکن خنک مانند کتابخانه ها و یا مراکز تفریحی دسترسی داشته باشند. کمااینکه برخی از مردم امکان جابه جایی گسترده ندارند. یا اینکه وسایل حمل و نقل کافی در اختیار، و دسترس شان نیست. به همین سبب مقامات بهداشتی- درمانی داشتن سیستم های مرکزی و تهویه هوا را بسیار مهم می دانند.

شوربختانه تهویه هوا، سیستمی فعال است. زیرا تنها وقتی کار می کند، که برق وجود داشته باشد. بنابراین اگر برق برود، این سیستم نیز کارایی نخواهد داشت. این مساله مشکلی جدی است. زیرا به موازات افزایش جیوه، شمار برق رفتن ها نیز بیشتر می شود.

در نتیجه برای کارشناسان هوادار صرفه جویی در سوخت ساختمان ها، سیستم های منفعل خنک کردن ارجحیت دارند. زیرا به شبکه برق وابسته نیستند. استفاده از انواع کرکره ها برای پنجره ها، بهره بردن از لوازم ساختمانی دارای رنگ روشن، و عایق کاری اتاق های زیرشیروانی، از فنون و سیستم های منفعلی هستند، که از دیرباز به منظور خنک نگه داشتن فضاهای داخلی ساختمان ها مورد استفاده بوده، و جواب داده اند. اما باید توجه داشت در حالی که استفاده از چنین فنونی سبب کاهش میزان حرارت در اینگونه فضاها می شوند، ولی دمای این نقاط سرپوشیده معمولا تنها چند درجه با هوای بیرون تفاوت دارد. به عبارت دیگر اگر در ساعات پس از نیمروز درجه حرارت هوای بیرون سر به 38 درجه سانتیگراد بزند، دمای داخل ساختمان ها در حدود 32 درجه باقی می ماند. بنابراین در هنگام وجود جبهه های گرمای شدید، سیستم های منفعل به تنهایی نمی توانند برای افراد آسیب پذیرتر مانند کهنسالان کارایی داشته باشند. در نتیجه بهترین گزینه، بهره گرفتن همزمان از روش های گوناگون است.

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *