مقالاتمقالات اجتماعی

نگرانی درباره تأثیر درازمدت ماری جوانا بر چگونگی رانندگی

در مورد تعیین زمانی که باید پس از مصرف ماری جوانا رانندگی نکرد، مقرراتی وجود دارند که رعایتشان آسان است. کمااینکه از جمله توصیه های نهاد موسوم به مادران مخالف مست پشت فرمان نشستن، همواره این بوده است که پس از کشیدن و خوردن این ماده، به ترتیب 4 و 8 ساعت از رانندگی خودداری شود.

اما اینک اوضاع تغییر کرده است. چراکه استفاده تفریحی از ماری جوانا نیز (البته با برخی شرایط) آزاد شده است. بااینهمه قانونگذاران ما در سطح کشوری همچنان به علم ناقص مربوطه چسبیده اند. به این مفهوم که پژوهش های نوین نشان می دهند از بین رفتن مواد تآثیرگذار موجود در ماری جوانا به نابودی موادی شباهت ندارند، که در مشروبات الکلی موجود هستند. اما قوانین ما بگونه ای عمل می کنند، که گویی این دو دقیقا مانند یکدیگرند. کمااینکه دولت مرکزی مدعیست، که مصرف این ماده تنها تا 6 ساعت بعد بر چگونگی رانندگی تأثیر دارد. حال آنکه چندین پژوهش معتبر نشانگر آنند که حتی اگر فردی که بگونه ای مستمر از ماری جوانا به عنوان دارو و یا به شکل تفریحی استفاده می کند مدتی طولانی پس از مصرف آن پشت فرمان بنشیند، میزان زیانباری از این ماده همچنان در بدنش وجود دارد. برای نمونه پژوهشی که در سال 2014 در نروژ صورت گرفت، نشان می دهد مواد تأثیرگذار موجود در ماری جوانا حتی روزها و هفته ها پس از استفاده نکردن از آن، همچنان در بدن مصرف کنندگانش باقی می مانند. در گزارش منتشره در مورد نتایج این پژوهش از جمله آمده: عملکرد مواد سمی تآثیرگذار موجود در ماری جوانا به آن سادگی نیست، که پیشترها گمان می رفت. زیرا در این نتایج مشاهده می شود که تأثیرات متقابل این مواد بر یکدیگر پیچیده تر از آنند، که قبلا فکر می کردیم. کمااینکه از مواد تآثیرگذار موجود در الکل پیچیده تر عمل می نمایند. در نتیجه علم توانایی آن را ندارد که برای رانندگان در مورد میزان استفاده از ماری جوانا به اندازه ای که پیش از آغاز نشستن پشت فرمان سبب ایجاد ناامنی نشود، راهنمایی جامع ارائه دهد.

این واقعیت سبب نگرانی برخی از کارشناسان مربوطه از جمله جک لوید وکیل دعاوی شده است. کمااینکه می گوید: قراراست این قانون محافظ ما در برابر رانندگی در حال نشئگی باشد. اما چنین نیست. بلکه تنها به پلیس این اجازه را می دهد، که برخی از مصرف کنندگان آن را متهم کند.

چرا قانونگذاران ملی ما همچنان به راه خود ادامه می دهد؟

پاسخ این پرسش این است که تظاهر به داشتن روشی کارا جهت تعیین مقدار مصرف ماری جوانا با همان راه موجود برای مشروبات الکلی، جهت غلبه بر نگرانی های کوشندگان ضد این ماده آسانتر است. بنابراین قانونگذاران مورد اشاره ادعا می کنند، روش مذکور کارایی لازم را دارد. اما چنین نیست.

درنتیجه قانونی کردن مصرف تفریحی ماری جوانا می تواند، سبب تغییر نظر مثبت رأی دهندگان نسبت به دولت مرکزی شود. در مقابل گرفتن موضعی سفت و سخت در برابر رانندگی در حال نشئگی می تواند، به از بین رفتن دلنگرانی های مربوطه کمک کند. کمکی که به نوبه خود از این مسئله پیشگیری می نماید که رأی دهندگان از آنها دلسرد شوند و رقبایشان را برای تشکیل دولت برگزینند.

از دیگر سو حتی یک ایالت آمریکا را سراغ نداریم، که قانونی کردن مصرف ماری جوانا سبب افزایش تصادفات رانندگی شده باشد. بنابراین دلیلی وجود ندارد، که در کانادا چنین نباشد. اما این گفته بدان معنی نیست، که مردم باید در حال نشئگی پس از چنین استفاده ای پشت فرمان بنشینند. در عین حال احتمال اینکه مصرف ماری جوانا به هر شکل تفریحی و دارویی سبب رد شدن راننده در آزمایش مورد اشاره گردد، 50 درصد بیش از افرادی است که از آن استفاده نمی نمایند.

توصیه مشاوران حوزه حقوق این است که در صورتی که راننده ای از سوی پلیس برای گرفتن این آزمایش متوقف شود، دهانش را ببندد و با او در مورد زمان استفاده جر و بحث نکند. البته چنین روشی می تواند، شامل هر دو آزمایش بزاق و خون باشد.

در نهایت اینکه شهروندانی که در مورد قوانین و مقررات مربوطه دلنگرانند، می توانند با نماینده حوزه انتخابیه خود در مجلس ملی تماس بگیرند، و از او خواستار شفافیت این قوانین و مقررات شوند. زیرا همانگونه که آمد پژوهش های نوین نشان می دهند، که تعیین تأثیر درازمدت مصرف ماری جوانا بر چگونگی رانندگی با استفاده از آزمایش در پیوند با میزان وجود مواد مخدر در بدن رانندگان زیر سؤال رفته است. اما قانونگذاران ما در سطح کشوری همچنان به علم ناقص این عملکرد چسبیده اند. چراکه در مقایسه با اعتراف به اینکه برای گیرانداختن رانندگان تحت تأثیر استفاده از ماری جوانا راه موثری ندارند، روشی آسان تر برای غلبه بر نگرانی های کوشندگان ضد این ماده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0