Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / نگاهی گذرا به عملکرد داگ فورد و واکنش مخالفان

نگاهی گذرا به عملکرد داگ فورد و واکنش مخالفان

نگاهی گذرا به عملکرد داگ فورد

1- در سطح استانی

داگ فورد رهبر حزب محافظه ‌کار پیشروی انتاریو از بیست و نهم ژوئن سال جاری، رسما کار خود به عنوان بیست و ششمین نخست‌ وزیر استان ما را آغاز کرد.

وی از همان ابتدا به اجرای قول های انتخاباتی خود پرداخت. کمااینکه از جمله برنامه موجود تدریس مسایل جنسی در مدارس در دوران کتلین وین نخست ‌وزیر پیشین را لغو، و برنامه اسبق را دوباره برقرار کرد. لغو بودجه بازسازی مدارس، اخراج مایو اشمیت رئیس هیئت مدیره شرکت برق هایدرو وان که او را به سبب حقوق و مزایای کلانش مرد شش میلیون دلاری کتلین وین می خواند، از دیگر اقدامات آقای فورد هستند.

مخالفت های مسئولان و سیاستمداران استان

رابین پیلکی رئیس هیئت مدیره آموزش و پرورش تورنتو در واکنش به لغو بودجه مورد اشاره از جمله گفت، که اداره متبوعش برای رتق و فتق امور مربوطه در سال جاری تحصیلی 300 میلیون دلار بودجه شامل 25 میلیون دلار برای بازسازی داشت. اما اینک با مشکل روبرو است.

استیون سیبورن سخنگوی گروه پویش برای آموزش عموم نیز با انتقاد از اینکه پیش از لغو این بودجه در مورد آن بحث و گفت وگو نشده بود، افزود: پیام من به نخست ‌وزیر این است، که مراقب آنچه می کنی باش. زیرا اینگونه اقدامات بر 3 میلیون دانش آموز سراسر استان تاثیرات شگرفی دارد.

پگی ستلر نماینده حزب دمکرات نویی مجلس استان نیز در بیانیه ای ضمن اشاره به مشکلات مدارس از جمله گرمی در ماه های آخر سال تحصیلی و سردی در فصل زمستان، و همچنین بهداشتی نبودن برخی از آبخوری ها، افزود که اگر مدارس انتاریو به چیزی نیاز داشته باشند، افزایش، و نه کاهش بودجه است.

مخالفت های مردمی

اما مخالفت با دیدگاه ها و اقدامات دولت انتاریو تنها به سیاستمداران محدود نمی شود. کمااینکه در همین مدت کوتاه بر سر کار آمدن داگ فورد، در روزهای چهاردهم و شانزدهم ماه جاری به ترتیب حدود 150 و 100 تن از ساکنان تورنتو (بزرگترین شهر کانادا) و اتاوا (پایتخت کشور) برعلیه چندین مورد از خط مشی های دولت وی از جمله ارائه نکردن خدمات مناسب، به حاشیه راندن مردم، مسایل محیط زیستی، عدم افزایش مطالب در پیوند با اقوام نخستین به مفاد کتب درسی، بازگرداندن مفاد درسی در پیوند با روابط جنسی به وضعیت پیشین و نادیده گرفتن گام های دولت کتلین وین در این حوزه، و…، اعتراض کردند.   

گزینش سم اوسترهاف 20 ساله که همواره زیرنظر آموزگاران خصوصی بوده و هرگز در مدارس دولتی استان درس نخوانده به سمت دستیار لیزا تامپسون وزیر آموزش و پرورش این دولت، از دیگر اقدامات مورد اعتراض می باشد.

2- در سطح ملی

پیامدهای نشست نخست وزیران سراسر کشور

الف: توافق های چندسویه

نخست وزیران استان های کل کشور در نشست دو روزه نوزدهم و بیستم ماه جاری خود که در شهر سنت اندروز استان نیوبرانزویک برگزار شد، در حوزه های عمده ای مانند کشاورزی، حمل و نقل، بهداشت و درمان، امنیت، و افزایش دوبرابر تبادل مجاز آبجو و سایر مشروبات الکلی بین استان ها، به توافق رسیدند. البته از پیشترها در برخی از استان ها مانند آلبرتا، در مورد چنین تبادلی محدودیتی وجود نداشت.

همچنین داگ فورد به همراه فیلیپ کویلار و برایان پالیستر به ترتیب نخست ‌وزیران کبک و منی توبا از دولت مرکزی خواهان کمک در مورد پناهجویانی شدند، که از مرزهای استان هایشان به درون کشور می آیند.

ب: توافق های دوسویه

مدت ها می شد که اسکات مو نخست وزیر سسکچوان ضمن مخالفت و مبارزه با مالیات (تولید) کربن دولت مرکزی، در پی یافتن هم پیمان بود. سرانجام اعلام اتحاد داگ فورد با وی در روز اول نشست، به یافتن هم پیمانی بانفوذ منجر شد. چراکه انتاریو بزرگترین استان، و در عین حال قلب اقتصاد کشور به شمار می رود.

مخالفت مورد اشاره از آن روست که دولت مرکزی در راستای تعهدات بین المللی خود تهدید کرده که هر استانی که برای کاهش میزان تولید کربن برنامه مدونی نداشته باشد، باید مالیات مصوب این دولت را بپردازد. استان های کبک و بریتیش کلمبیا که این مالیات به اقتصادشان آسیب نمی زند، اعتراضی ندارند. استان نیوبرانزویک برنامه خودش را دارد. ولی دولت مرکزی با کافی ندانستن این برنامه، از آن انتقاد کرده است. نوااسکوشیا دارد برنامه خود را پیاده می کند، و… اما نخست وزیران انتاریو و سسکچوان بر این باورند که چنین مالیاتی سبب ترک کسب و کارهای بزرگ استان هایشان خواهد شد، که مایل نیستند این مالیات را بپردازند. اقدامی که به نوبه خود در درازمدت سبب آسیب فراوان به زندگی و اقتصاد این دو استان می شود.  

باقی ماندن اختلاف دیدگاه های دولت های مرکزی و استان ما

کترین مک کنا وزیر محیط زیست دولت مرکزی در واکنش به توافق دوجانبه مورد اشاره، آن را برای هر دو حوزه محیط زیست و اقتصاد باخت- باخت دانست. همچنین گفت، که دولت متبوعش به راه خود ادامه می دهد. در مقابل سایمن جفریز سخنگوی داگ فورد اظهار داشت، که دولت متبوعش در این مورد از پشتیبانی گسترده رأی دهندگان برخوردار است.

بنابراین به نظر می رسد که اختلاف دیدگاه های دولت های انتاریو و مرکزی در مورد مسایل عمده، همچنان به قوت خود باقی مانده اند. کمااینکه پیشتر نیز احمد حسین وزیر مهاجرت، پناهجویی و شهروندی این دولت، از اینکه آقای فورد پناهجویان را مرزشکنان غیرقانونی و هجوم آنها را سبب بحران مسکن در تورنتو دانست، به شدت انتقاد کرده بود.

البته انتصاب گوردون کمپل نخست وزیر پیشین استان بریتیش کلمبیا جهت انجام تحقیق مستقل در باره کسری بودجه کلان استان ما نیز نشان می دهد، داگ فورد همچنان با دولت لیبرال پیشین انتاریو اختلاف نظرهای عمیق دارد.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *