صفحه اصلی / زنان / نگاهی گذرا به زندگی شخصی و حرفه ای آریانا گرانده

نگاهی گذرا به زندگی شخصی و حرفه ای آریانا گرانده

behzad-azizi

 

سال های نخست زندگی

آریانا گرانده خواننده و بازیگر تلویزیون در بیست و ششم ژوئن 1993 در بوکا ریتون فلوریدا چشم به جهان گشود. پدرش ادوارد بوترا طراح گرافیک بود و مادرش جوآن گرانده کاروبار خودش را داشت.

ورود به عرصه هنر و ایفای نقش های تلویزیونی

آریانا گرانده پیش از رسیدن به نوجوانی در عرصه نمایش های محلی حضور یافت. اما نخستین اجرای مهمش دراین حوزه در 15 سالگی بود که در برادوی روی صحنه رفت و در نمایشنامه 13 درنقش شارلوت هنرنمایی کرد. سپس در چند نقش کوچک تلویزیونی ظاهر شد، که مقدمه ای بر حضورش از جمله در مجموعه موفق و محبوب تلویزیونی موسوم به پیروز/  Victoriousبرای شبکه نکلودین گردید. او دراین مجموعه در نقش نوجوانی به نام کت ولنتاین بازی می کرد، که آرزو داشت خواننده- بازیگر شود.

آریانا گرانده مدتی پس از موفقیت چشمگیر تلویزیونی، شانس خود در دنیای موسیقی را هم آزمود. کمااینکه در سال 2011 نخستین ترانه اش به نام از دل هایتان مایه بگذارید را اجرا کرد، که هدفش بینندگان کم سن و سال این مجموعه بود و از آنها می خواست درهنگام تصمیم گیری احساسات خود را بیشتر دخالت بدهند.

گرچه پخش مجموعه مورد اشاره در سال 2012 به پایان رسید، اما شخصیت کت ولنتاین در یک مجموعه دیگر زیر عنوان سم و کت به حیات خود ادامه داد. اما نمایش این مجموعه پس از پخش شدن 35 قسمت در سال های 2013-2014، بگونه ای ناگهانی متوقف گردید. ولی از دیگر سو ترانه راه باصدای آریانا گرانده در سال 2013 به فهرست ده محبوب ترین های آمریکا راه یافت.

آلبوم های اینجانب و همه چیز من

راه نخستین تک ترانه آلبوم اینجانب بود که خود اولین آلبوم آریانا گرانده به شمار می رود. آلبومی که تولید کننده اش بیبی فیس (با نام واقعی کنت برایان ادموند) چهره بسیار شناخته شده دنیای موسیقی بود. آلبوم همه چیز من در سال 2014 روانه بازار شد، که در یک هفته 169 هزار نسخه از آن به فروش رفت. به این ترتیب به پرفروش ترین نخستین آلبوم تبدیل شد. همچنین سه ترانه این آلبوم محبوبیت زیادی کسب کردند.

در تابستان همان سال آریانا گرانده با جسی جی و نیکی میناژ هم گروه شد و ترانه تق تق/ بنگ بنگ را اجرا کرد. ترانه ای که به جایگاه سوم محبوب ترین ها در آمریکا راه یافت. آریانا گرانده در سال 2015 آلبوم ویژه تعطیلات کریسمس و سال نو زیر عنوان کریسمس و خوش باش را روانه بازار کرد، که تک ترانه موسوم به تمرکز آن جایگاه هفتم 100 آهنگ محبوب روز را به خود اختصاص داد. وی در فوریه 2016 سومین آلبومش با نام زن خطرناک را به دوستداران خویش ارائه داد. تک ترانه زن خطرناک این آلبوم در ماه مارس همان سال در رده دهم آهنگ های محبوب روز قرار گرفت. به این ترتیب او نخستین خواننده در تاریخچه موسیقی شد، که تک ترانه های هر سه آلبوم نخستش به فهرست 10 محبوب ترین ها راه پیدا کردند. در آلبوم زن خطرناک که خود در بین محبوب ترین ها جایگاه دوم را به دست آورد، کارهای مشترکی با نیکی میناژ، لیل وین و میسی گری نیز وجود دارند.

آریانا گرانده تاکنون دو بار نامزد دریافت جایزه گرمی شده است. همچنین سه باز جوایز موسیقی آمریکا از جمله هنرمند سال 2016 و جایزه شبکه تلویزیونی موسیقی/ ام تی وی را به خود اختصاص داده است.

 

بمب گذاری در محل اجرای آریانا گرانده

آریانا گرانده در فوریه 2017 تور کاری خود برای آلبوم زن خطرناک را در آمریکای شمالی و اروپا آغاز کرد. اما پس از اجرای برنامه اش در بیست و دوم ماه مه در منچستر انگلستان، رخداد بسیار ناخوشایندی اتفاق افتاد. در آن تاریخ اقدام یک بمب گذار انتحاری در نزدیکی محل خروج تالار اجرای برنامه، به کشته و زخمی شدن به ترتیب 22 و 116 تن منجر گردید، که بسیاری از آنها را کودکان و نوجوانان تشکیل می دادند. ترزا می نخست وزیر انگلستان در این پیوند گفت: همه اقدامات تروریستی بزدلانه هستند…. اما این حمله به سبب بزدلانه-بیمارگونه بودن خود، داستانی دیگر می باشد. چراکه آگاهانه افراد بیگناه و کودکان و نوجوانان بی دفاعی را هدف قرار داده که باید از یکی از خاطره انگیزترین شب ها لذت می بردند.

خود آریانا گرانده نیز، در توئیتر به این رخداد هولناک واکنش نشان داد. همچنین تورش را نیمه تمام گذاشت. اما سیزده روز بعد یعنی در چهارم ژوئن به منچستر بازگشت و به نفع قربانیان آن پیشامد کنسرتی اجرا کرد. در این کنسرت برخی دیگر از سرشناسان محبوب دنیای سرگرمی سازی از جمله مایلی سایروس، کتی پری، جاستین بیبر و… نیز برنامه اجرا نمودند. البته آریانا گرانده پیش از برنامه به دیدن هوادارانش که در آن حمله زخمی شده بودند، رفت. همچنین به افرادی که در کنسرت پیشین حضور داشتند، 14 هزار بلیط رایگان داد.

وی در هنگام اجرای در این کنسرت، خطاب به حضار از جمله گفت: از اینکه گردهم آمده و قوی هستید، بسیار سپاسگزارم. من شما را خیلی دوست دارم. فکر می کنم عشق و اتحادی که شما نشان می دهید، داروی نیازهای کنونی جهان هستند.

او از هفتم ژوئن تور ناتمامش را با اجرا در پاریس از سر گرفت.

بازیگری و مجری برنامه مستقیم تلویزیونی شنبه شب

آریانا گرانده در سال 2015 با ایفای نقش بازیگر مهمان در مجموعه ملکه های جیغ، به تلویزیون بازگشت. در 2016 نیز در فیلم سینمایی زامبی 2 ظاهر شد. در هفتم دسامبر همان سال در نمایش تلویزیونی افشانه مو نقش آفرینی کرد، که به طور مستقیم/ زنده از شبکه تلویزیونی ان بی سی پخش شد.

وی از مجریان محبوب برنامه تلویزیونی موسوم به شنبه شباست، که به طور مستقیم روی آنتن می رود. او در این کار از استعداد بازیگری و خوانندگی خود بهره می برد.

وی در کنار فعالیت هایش در حوزه سرگرمی سازی دو عطر به نام های آری از سوی آریانا گرانده و فرنکی توسط آریانا گرانده را نیز روانه بازار کرده، که تولید دومی با همراهی برادرش فرنکی گرانده بوده است.

همچنین در برهه هایی که در این حوزه کار نمی کند، در فعالیت های نیکوکارانه حضور دارد. از جمله در راه اندازی گروه موسوم به کودکانی که اهمیت می دهند، مشارکت داشته است. در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، توئیتر و اینستاگرام نیز، به شدت فعال است. نام او در فهرست 100 تاثیرگذارترین افراد سال 2016 مجله تایم قرار گرفت.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *