صفحه اصلی / ورزش / غیر فوتبال / نگاهی گذرا به برخی از حواشی المپیک زمستانی

نگاهی گذرا به برخی از حواشی المپیک زمستانی

برگزاری سردترین رقابت ‌های المپیک زمستانی

بیست و سومین و سردترین دوره بازی های المپیک زمستانی که با حضور 2800 ورزشکار از بیش از 90 کشور از جمله ایران و کانادا، در 7 حوزه، 15 رشته زیرمجموعه، 100 رقابت، و با شعار زیبای شور و شوق پیونددهنده از نهم ماه جاری در پیونگ چانگ (کره جنوبی) آغاز شده، روز یکشنبه پیش رو/ بیست و پنجم فوریه خاتمه پیدا می کند.

حواشی جالب

این رخداد ورزشی نیز، از حواشی گوناگون خالی نبوده است. به سبب محدودیت جای این ستون، در ادامه به صورتی گذرا تنها به معدودی از جالب ترین آنها نگاه می کنیم.

 

بار بسیار سنگین مالی برای میزبان/ پولکی شدن ورزش

گرچه میزبانی رقابت های المپیک برای هر کشوری افتخار محسوب می شود، اما این افتخار بار مالی سنگینی هم دارد. کمااینکه برای کره جنوبی سر به حدود 13 میلیارد دلار زد. از این میان 2 میلیارد و 500 میلیون دلار به این کشور برگشت. در نتیجه از جیب خود 10 میلیارد دلار پرداخت. فراتر اینکه برخی از این مخارج گزاف در واقع باد هوا شد. مثلا ورزشگاه 35 هزار نفره ای را که با صرف 109 میلیون دلار جهت برگزاری مراسم گشایش و پایانی ساختند، پس از خاتمه رقابت ‌ها بلااستفاده خواهد ماند. این در حالی است که در هنگام اعلام پیونگ چانگ به عنوان میزبان، کل هزینه ها 7 تا 8 میلیارد دلار تخمین زده شد. بااینهمه رقابت های سوچی با مخارج 51 میلیارد دلاری، پرهزینه ترین از نوع خود در جهان است.

همزبانی خویشی و پیوندی است

خوشبختانه این رخداد از همان آغاز سبب اندازه ای اتحاد بین دو کره شد، که آرزوی دیرین خانواده ها در این دو کشور است، که به سبب دوپارچه گشتن شبه جزیره کره از دیدار خویشاوندان خود محروم شده اند. تشکیل تیم مشترک هاکی روی یخ زنان، اعزام هیئتی متشکل از بلندپایه‌ ترین مقامات/  کیم یو- جونگ خواهر کیم جونگ اون رهبر، و کیم یونگ- نام رئیس مجمع عالی خلق و رئیس هیئت اعزامی کره شمالی به سئول، دیدار این خواهر با مون جائه- این رئیس‌ جمهور کره جنوبی و ارائه دعوتنامه با خط برادرش به وی برای سفر به پیونگ ‌یانگ و مبنی بر آمادگی کیم جونگ اون جهت دیدار با رئیس‌ جمهوری کره جنوبی در زودترین زمان ممکن، تشکر وی از تلاش‌ های تاثیرگذار همسایه جنوبی در میزبانی رقابت ‌ها، درخواست ایجاد فضایی برای آشتی با کره جنوبی، پرداخت 2 میلیون و 600 هزار دلار از هزینه های سفر هیئت کره شمالی از سوی دولت همسایه جنوبی، و…

اهمیت این گفتارها و کردارها زمانی بیشتر  آشکار می شود، که توجه کنیم دو کره یکدیگر را به رسمیت نمی‌شناسند. بااینهمه مقامات هر دو کشور گفتند، که اختلافات سیاسی نباید از تماس و تفاهم ورزشی و فرهنگی پیشگیری کند.

ادامه کوبیدن سیاستمداران بر طبل مخالفت

گرچه یکی از مهم ترین فلسفه های ورزش و از جمله بازی های المپیک نزدیک شدن ملت ها، تکیه بر اشتراکات، و کنار گذاشتن اختلافات است، اما شمار زیادی از سیاستمداران….

مثلا مایک پنس معاون رئیس جمهور و رئیس هیئت اعزامی آمریکا در مهمانی شام نهم فوریه که پیش از مراسم رسمی گشایش بازی ها از سوی آقای مون جائه- این برای 12 تن از سران کشورها برگزار شد، حضوری بسیار کوتاه داشت. همچنین دیرهنگام وارد تالار ضیافت شد، و با همه مهمانان بلندپایه سر میز به استثنای کیم یونگ- نام خوش و بش کرد، و یا دست داد. در حالی که این مقام کره شمالی بین آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و تامس باخ رئیس کمیته   بین المللی المپیک نشسته بود. عملکرد اقای پنس سبب اندکی تنش شد. این در حالی بود که وی در مراسم گشایش به سبب چیدمان محل صندلی ها، در نزدیکی آقای کیم یونگ- نام و کیم یو- جونگ نشست. در عین حال حضور وی در آن ضیافت از آن رو کوتاه مدت بود که برغم دعوت داشتن رسمی به این مهمانی، با هیئت اعزامی آمریکا قرار گذاشته بود. همچنین در آن روز با برخی از کسانی که در کره شمالی شکنجه شده اند، دیدار کرد. او در سخنان تند خود از جمله گفت، که این کشور از المپیک (سوء)استفاده می کند تا از در دوستی وارد شود. بدون اینکه واقعا چنین نیتی داشته باشد.

از دیگر سو رهبر خیره سر کره شمالی نیز همزمان با مراسم گشایش، رژه نظامی برگزار کرد.

همدلی از همزبانی بهتر است: مردم همچنان پیشتازتر از سیاستمداران

در مقابل شمار زیادی از سیاستمداران که شوربختانه مدام در پی پررنگ تر کردن اختلاف ها هستند و در نهایت برخی از آنان سبب بروز جنگ های خانمانسوز شده اند، مردم معمولا به دنبال نقاط مشترک انسانی می گردند. جلوه این تمایل را می توان از جمله در رفتار دو فردی مشاهده کرد، که در حالی که خود را شبیه دو دشمن قسم خورده یعنی دانلد ترامپ و کیم جونگ اون درآورده بودند، وارد محل برگزاری مراسم گشایش شدند. البته آنها را به سبب پرسروصدا بودن از این محل اخراج کردند. بااینهمه ایشان توانستند آن میزان توجهی را که در پی اش بودند، به خود جلب کنند. همچنین فرد فرورفته در قالب کیم جونگ اون روز چهاردهم فوریه نیز در محل رقابت هاکی تیم های کره و ژاپن حاضر شد، و… او خود را هاوارد، استرالیایی، و ساکن هنگ کنگ معرفی کرد. همچنین گفت، یکی از اهدافش ایجاد طنز خوب و مناسب سیاسی است. وی که به سبب همین حضور دوباره، حتی مدت کوتاهی از سوی پلیس بازداشت شد و هدف خشم برخی از همراهان هیئت کره شمالی قرار گرفت، در گفت و گو با خبرنگاران از جمله خاطرنشان کرد: المپیک به عنوان رخدادی صلح آمیز تلقی می شود. پس امیدوارم برای این صلح بردبار باشیم، و آن دو احمق از موشک پرانی به/ و تحقیر یکدیگر دست بردارند.

روی خوب سیاستمداران

خوشبختانه در همان روز آقای پنس که به کشورش بازمی گشت، البته ضمن تکرار حرف های پیشین، این را هم به واشنگتن پست گفت، که دولت متبوعش آماده مذاکرات بدون پیش‌ شرط با کره شمالی است. براساس اظهارات وی که آشکارا نشانگر تغییر موضع آمریکا می باشد، سبب این گفته ها موافقت با تعامل سیاسی بیشتر با دولت کره شمالی در جریان ملاقاتش با رییس جمهوری کره جنوبی است.

ایران

مساله ندادن (و در نهایت دادن) تلفن های همراه سامسونگ به ورزشکاران ایرانی (و کره شمالی) از پرجنجال ترین حواشی بود. بگونه ای که حتی پای محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، حسن طاهریان سفیر ایران در کره جنوبی، و کیم سئونگ- هو سفیر کره جنوبی در ایران، به میان آمد، و…

این مساله سرانجام به پوزش خواهی نوشتاری/ کتبی لی هی- بئوم، رئیس کمیته برگزارکننده مسابقات به نیابت از این کمیته از ورزشکاران ایرانی منجر شد.

پِر میرو معاون مدیرکل کمیته بین‌ المللی المپیک نیز، نامه ای مشابه برای رئیس کمیته ملی المپیک ایران نوشت….

حضور پاتیناژباز فرانسوی با شلوار

مایی- بقنیس مت اسکیت نمایشی باز/ پاتیناژباز فرانسوی به جای دامن های خیلی کوتاهی که زنان این رشته به تن می کنند تا انجام حرکات مربوطه برایشان آسان تر شود، با شلوار چسبان روی صحنه رفت. البته او در برخی از رقابت های پیشینش نیز، دست به اقدامی مشابه زده بود. به هر حال گرچه نتوانست در المپیک از نظر ورزشی امتیازهای خوبی کسب کند، اما نظر مثبت بسیاری از مردم و به ویژه ورزش دوستان را به خود جلب نمود.

تظاهرات و تمایلات ضدمسلمانان

روز دهم فوریه سازمان گردشگری کره اعلام کرد، که دیگر تصمیم ندارد در شهر گانگ نئونگ محل برگزاری رقابت هایی که در سالن های سرپوشیده صورت می گیرند، نمازخانه سیار ایجاد نماید. این تصمیم در پی مخالفت های شدید تظاهرکنندگان ضدمسلمان و نشست آنها با مسئولان شاخه سازمان گردشگری این شهر گرفته شد. 560 هزار تن طومار آن-لاین راه اندازی شده از سوی مخالفان را، امضاء کرده بودند.

سایر حواشی

شرکت نکردن ورزشکاران روسیه زیر پرچم این کشور، ممنوعیت حمل این پرچم ، شرکت نکردن هاکی بازان لیگ آمریکا، اینکه پیونگ چانگ کوچک ‌ترین شهر و تنها نقطه کره جنوبی است که تاکنون محل برگزاری المپیک زمستانی بوده، پیشتر نامزدی اش برای میزبانی دو بار رد شده بود، توزیع بلیط رقابت ها از سوی شهردار سئول بین خانواده های کم درآمد این شهر، کشیدن اتفاقی پرچم آمریکا روی زمین از سوی شان وایت از برندگان مدال طلای این کشور، انتقاد به پرداختن به ظاهر زیبای ورزشکاران، طرح دسر مهمانی مراسم گشایش به شکلی ویژه که تداعی کننده وضعیت اندوهبار شبه جزیره کره بود، و…، از دیگر حواشی بسیار پرشمار رقابت های المپیک امسال هستند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *