مقالاتمقالات سیاسی

نگاهی به کارنامه داگ فورد در نخستین سال نخست وزیری

مارک بلینچ- خبرگزاری کانادا

دربیست ونهم ژوئن سال جاری داگ فورد رهبر حزب محافظه کار پیشرو درمراسمی رسمی به عنوان نخست وزیر انتاریو سوگند یادکرد. او در انتخابات هفتم همان ماه حزب لیبرال حاکم وقت به رهبری کتلین وین را شکست داده بود. وعده های انتخاباتی آقای فورد از جمله شامل تغییرات بنیادین در هزینه های دولت، خط مشی تغییرات اقلیمی، بهای برق و آموزش و پرورش می شد و از قضا به این وعده ها عمل کرد و یا دارد می کند. اما تغییرات پرشتاب آتشین سبب ایجاد شکاف بین دولت وی و شهرداری های استان و دولت مرکزی و دادگاه ها شد. زیرا این بحث را ایجاد کرده که آیا برخی از خط مشی های وی با قانون مطابقت دارند، یا ندارند؟ موج رسوایی ها از جمله استعفای اجباری جیم ویلسون وزیر بازرگانی دولت وی به سبب خشونت جنسی نیز مزید برعلت شده، و بحث های موجود را داغ تر کرده اند.

در ادامه به صورت چکیده به برخی از اقدامات وی در حوزه های مهم اشاره می شود.

 

  • گازکربنیک و محیط زیست

 

لغو خطمشی دولت پیشین در مورد مهار میزان تولید گازکربنیک و طرح دولت کنونی مبنی بر پرداخت 400 میلیون دلار به بزرگترین تولید کنندگان این گاز آلاینده در یک برهه چهار ساله برای یافتن راه هایی جهت کاهش آن و همخوانی با موافقتنامه پاریس تا پیش از سال 2030، نه تنها سبب کاهش 3 میلیارد دلاری درآمد دولت در خلال این چهار سال می شود، بلکه با طرح دولت مرکزی در تضاد است.

 

  • برق

 

داگ فورد در مبارزات انتخاباتی قول داد در شرکت برق موسوم به هایدرو وان که دولت وین آن را خصوصی کرده بود، تعییرات بنیادی ایجاد نماید. از جمله اینکه مایو اشمیت رئیس و اعضای هیئت مدیره آن را اخراج کند.اقدامی که قرار بود، پول کلانی را به خزانه بازگرداند. آقای اشمیت و کل این اعضاءدر یازدهم ژوئیه از سمت خود کناره گیری کردند. این اقدام در نخستین گام هزینه ای 9 میلیون دلاری شامل پرداخت 8 میلیونی به وی، روی دست دولت استانی گذاشت. همچنین حقوق سالانه بازنشستگی او 400 هزار دلار خواهد بود.

 

  • آموزش و پرورش

 

یکی از عمده ترین تصمیمات دولت کنونی تغییر برنامه آموزش مسائل جنسی است، که دولت پیشین مقولاتی مانند رضایت طرفین و روابط همجنسگرایان را به آن افزوده بود. دیدگاه محافظه کاران مبنی براینکه مفاد آموزشی گنجانده شده از سوی لیبرال ها برای سن کودکان دبستانی مناسب نیستند، سبب ایجاد جروبحث های فراوانی شده است.

تصمیمات شتابزده در مورد مسائل در پیوند با فرانسه زبان های استان که بعدا دولت ناچار شده از برخی از آنها عقب نشینی کند و درباره بعضی دیگر هم هنوز نتیجه قطعی حاصل نشده، از دیگر اقدامات این دولت در حوزه آموزش و پرورش بوده اند.

 

  • پناهجویان

 

در حالی که افزایش شدید پناهجویان وارد شده به سه استان کشور از طریق مرزهای همسایه جنوبی از جمله سبب فشارهای مالی فراوان بر شهرداری تورنتو و تقاضای افزایش کمک این شهرداری از دولت های مرکزی و استانی شده، آقای فورد به کلی از کمک های مشابه دولت پیشین نیز خود را کنار کشید. استدلال وی این است که دولت مرکزی موظف می باشد مشکلی را که خودش ایجاد نموده، خودش هم حل کند.

 

  • جرائم و خشونت های مسلحانه

 

درپی تیراندازی مرگبار خیابان دنفورث شورای شهر تورنتو از دولت مرکزی خواست، فروش اسلحه در شهر ما را ممنوع کند. از دولت استانی هم درخواست نمود، چنین منعی را برای خرج تسلیحات از جمله گلوله در نظر بگیرد. اما فورد با این ممنوعیت مخالف است. درمقابل قول تأمین اعتبار مالی 25 میلیون دلاری برای هزینه های مربوطه پلیس و دادگاه ها در یک برهه چهارساله، و تأمین اعتبار برای برنامه های باهدف کاهش خشونت را داده است.

 

  • بدهی دولت استانی

 

داگ فورد در مبارزات انتخاباتی قول کاهش هزینه ها و بدهی دولت استانی را داد. اما در پایان سال جاری و آتی میزان این بدهی به ترتیب سر به 308 میلیارد و 201 میلیون و 325 میلیارد و 41 میلیون دلارخواهد زد. در حالی که در سال های 2016 و 2017 به ترتیب 295 میلیارد و 372 میلیون و 301 میلیارد و 648 میلیون دلار بود.

چگونگی دادو ستد با همسایه جنوبی، حمل و نقل و زیربناسازی، مشروبات الکلی و ماری جوانا و… از سایر حوزه هایی هستند، که اقدامات یا تصمیمات دولت استانی در مورد آنها نشانگر سوء مدیریت می باشند.

 

  • رقیب و منتقد رسمی

 

نتیجه انتخابات مورد اشاره سبب تبدیل حزب دمکرات نو به رهبری آندریا هورواث به رقیب و منتقد رسمی دولت استانی شد. در مقابل کاهش شدید شمار نمایندگان حزب لیبرال به خنثی گشتن تأثیر آنها در مجلس انتاریو انجامید. در نتیجه از نفوذ قانونی احزاب حاضر در مجلس در برابر حزب حاکم محافظه کار پیشرو کاسته شد. مسئله ای که به نوبه خود ایستادگی در برابراشتباهات دولت را تضعیف می کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان