املاک و مسکنمقالات

نگاهی به تغییرات در بازار املاک اشرافی

بازارهای سهام متزلزل، هرج و مرج ناشی از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، و مباحث در مورد داد و ستد که در سال گذشته سبب اضطراب فراوان در اعتماد به بازار املاک پررونق کانادا شد، در 2019 نیز ادامه خواهند داشت.

اما از دیگر سو به گفته برد هندرسون رئیس هیئت مدیره شرکت معاملات املاک ساتبی کانادا وضعیت خیلی خوب میزان اشتغال در کنار افزایش جمعیت بالای سطح متوسط در تورنتو به این مفهوم است، که شهر ما در مقایسه با بسیاری از همگنان خود در رویارویی با عوامل جهانی عملکرد بهتری خواهد داشت.

گزارش اخیرا منتشر شده در پیوند با سال 2018 این شرکت نشانگر آن است، که نوسان فزاینده مالی می تواند بازار املاک و مستغلات اشرافی در 2019 را از حرکت بازدارد. اما براساس اظهارات برد هندرسون اوضاع بازار در کلانشهر تورنتو در بهترین حالت در کشور قرار خواهد داشت. زیرا از جمله خانه های با بهای از یک میلیون دلار به بالا در سایر شهرهای کانادا اشرافی تلقی می شوند. حال آن که در کلانشهر تورنتو این پول معادل قیمت متوسط خانه های مستقل (از هر دو طرف فاصله دار با سایر املاک) به شمار می رود. وی در ادامه استدلال خود می افزاید: دیگر سبب اینکه اگر دانلد ترامپ رئیس جمهور آمریکا استیضاح شود، و یا اینکه چین برای داد و ستد با سایر کشورها محدودیت برقرار کند، پیامدهای ناگواری به وجود خواهند آمد. اما هیچ یک از این پیامدها به اندازه عواقب از دست دادن شغل و بیکار شدن مردم، تاثیرگذار نیستند.

این اظهارات مبنای درست و قابل اتکایی دارند. کمااینکه براساس گزارش مورد اشاره در سال گذشته اقتصاد کلانشهر تورنتو گسترش 2.3 درصدی را تجربه کرد، میزان بیکاری در آن پایین یعنی 6.2 درصد بود، و افزایش جمعیت اش در مقایسه با سال 2017 سر به 2.5 درصد زد.

البته در این گزارش همچنین آمده، که در سال گذشته فروش خانه های با بهای از یک میلیون دلار در مقایسه با 2017 کاهش 31 درصدی داشته است. این میزان برای گروه کم شمار اما املاک اشرافی با بهای از 4 میلیون دلار، سر به 40 درصد زد. بااینهمه باید توجه داشت، که این اعداد و ارقام نتیجه رکورد زدن بهای املاک در فصل نخست سال 2017 است. کمااینکه پارسال به مرور زمان فروش خانه های با بهای از یک میلیون دلار در تورنتو رو به افزایش گذاشت. برد هندرسون در این پیوند خاطرنشان می کند: در نیمه دوم سال گذشته در مقایسه با 2017 معامله املاک به قیمت از یک میلیون دلار افزایش 5 درصدی داشت.

از دیگر سو در همان برهه میزان فروش قطارخانه های گرانبها ثابت ماند. معامله واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی هم نسبتا خوب بود. بگونه ای که تنها 3 درصد کاهش پیدا کرد. همزمان شمار واحدهای معامله شده با بهای بین 2 تا 4 میلیون دلار، شاهد افزایش 12 درصدی بود. البته تعداد معاملات واحدهای بیش از 4 میلیون دلار کاهش 19 درصدی را تجربه کرد. چراکه تنها 21 باب از آنها به فروش رسیدند. بنابراین در واقع افزایش مورد اشاره ناشی از بالا رفتن میزان معامله واحدهایی با بهای 2 میلیون دلار بود.

به پیش بینی برد هندرسون تقاضا و در نتیجه عرضه اینگونه واحدها، همچنان رو به افزایش خواهند داشت. زیرا بهای آنها در مقایسه با قطارخانه ها مقرون به صرفه تر است. همچنین از آنجایی که میزان تقاضا برای اجاره این واحدها خیلی زیاد و همچنان رو به افزایش می باشد، سرمایه گذاران نیز به سوی خرید آنها جلب می شوند.

در ادامه گزارش مورد اشاره مجددا تاکید شده که اعداد و ارقام در پیوند با معاملات مسکن سال گذشته، در مقایسه با 2017 می باشد که اوج بالا رفتن بهای املاک بود. اما تمهیدات به عمل آمده از سوی دولت استان انتاریو از جمله افزایش مالیات دریافتی از خریداران خارجی که از آوریل 2018 به اجرا درآمد، سبب تغییرات تقریبا فوری در بازار املاک شدند. کمااینکه براساس گفته های دست اندرکاران هیئت ملک و املاک تورنتو این خط مشی در کنار افزایش میزان بهره وام های مسکن و آزمایش نوین تعیین قدرت بازپرداخت این وام ها، به کاهش 16 درصدی معاملات سال گذشته در مقایسه با 2017 منجر گردید.

بااینهمه در این میان، محل قرار گرفتن املاک مربوطه تاثیر دارد. کمااینکه به گفته برد هندرسون در این پیوند هم کاهش و هم افزایش درصدی مشاهده شده است. مثلا در نیمه دوم سال گذشته 21 درصد از خانه های با بهای از یک میلیون دلار در تورنتو، بیش از قیمت درخواست شده از سوی مالکان خود به فروش رفتند.

از دیگر سو پارسال بازار املاک اشرافی کلگری و ونکوور نیز، به سبب پا به میان گذاشتن دولت های استان های مربوطه رو به کندی نهادند. اما در مونترال فروش خانه های با بهای از یک میلیون دلار افزایش 20 درصدی پیدا کرد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان