صفحه اصلی / مقالات / نگاهی به برخی حواشی جالب بلیط های بخت آزمایی

نگاهی به برخی حواشی جالب بلیط های بخت آزمایی

خریدن بلیط های بخت آزمایی به امید برنده شدن و خوشبختی مادام العمر

بسیاری از مردم جهان به امید اینکه برنده پول زیاد و در نتیجه خوشبخت شوند، همه روزه بلیط بخت آزمایی می خرند. اما برغم باور عمومی، برنده شدن جوایز بزرگ الزاما به معنی خوشبخت شدن نیست. کمااینکه برخی از برنده ها نه تنها خوشبخت نشده اند، بلکه روابط انسانی عالی و زندگی خوب خود را از دست داده اند.

رکورد کل جهان به بلیط های بخت آزمایی ویژه کریسمس ال گوردوی اسپانیا تعلق دارد، که در سال 2015 سر به 2 میلیارد و 200 میلیون یورو (دو میلیارد و 400 میلیون دلار آمریکا) زد.

احتمال اندک برنده شدن

گفته می شود شانس یک بار برنده بیشترین جایزه شدن، از احتمال اصابت برق آسمانی به یک فرد کمتر است. کمااینکه امکان برنده شدن نخستین جایزه بلیط های 6-49 خودمان یک در 14 میلیون می باشد. جالب اینکه این امکان برای همسایه های جنوبی از کانادایی ها هم کمتر است. زیرا بسته به نوع بلیط، این میزان در آمریکا در کمترین و بیشترین حالت یک در 2 میلیون و تقریبا 500 هزار، و یک در 292 میلیون و 200 هزار است.

شانس فقط یک بار در خانه را می زند؟

همه ما از کودکی بارها این ضرب المثل را شنیده ایم، که شانس تنها یک بار در خانه انسان را می زند. اما بی تردید درباره برخی چنین نیست. کمااینکه پنجشنبه گذشته جولس پرنت اهل کبک برنده جایزه یک میلیون و 222 هزار و 69 دلاری یکی از بلیط های ویژه استان خود شد. او در سال 2008 هم با خرید یک بلیط 6-49، یک میلیون دلار برده بود.

موارد مشابه

اما جالب است بدانیم آقای پرنت در این مورد تنها نیست. چراکه شانس در خانه بعضی ها را نه دو بار، که چند بار هم می زند. در ادامه به چند نمونه اشاره می شود.

*  برنده جایزه 8 میلیون و 163 هزار و 61 دلاری بلیط های 6-49 بیست و دوم فوریه سال جاری باربارا و داگلاس فینک اهل ادمنتون بودند. البته نیم دیگر کل جایزه که دو برابر این مبلغ می شد، به خریدار بلیط ساکن استان انتاریو تعلق گرفت.

داگلاس در سال 1989 به اتفاق چهار دوست خود یکی از برندگان 128 هزار دلاری بلیط بود. این زوج در سال 2010 نیز، 100  هزار دلار بردند.

* جوآن گینثر به ترتیب در سال های 1993، 2006 و 2010، برنده جوایز 2، 3 و 50 میلیون دلاری شد.

* رابرت همیلتون در آوریل سال جاری و سه ماه بعد، برنده دو جایزه یک میلیون دلاری شد.

* روز اول آوریل 2015 ذوالفقار دانش پیپ ساکن ریچموندهیل در شمال تورنتو/ مانند نسبت شمیران به تهران یکی از سه انتاریویی بود، که به اتفاق سه ساکن استان های برینیش کلمبیا و کبک برنده بیش از35  میلیون دلار شدند. سهم این ایرانی که ده سال پیش از آن نیز یک میلیون برده بود، 5 میلیون و 827 هزار و 979 دلار و 10 سنت شد.

* کنت استوکس در یک روز برنده دو بلیط شد که هر یک سالانه و تا هنگامی که زنده است، 35 هزار دلار به جیبش می ریزند.

* در تاریخچه بلیط های بخت آزمایی میسوری ارنست پولین تنها فردی می باشد، که تاکنون به ترتیب در ماه های ژوئن و سپتامبر 2010 از خرید این بلیط ها 1 و 2 میلیون دلار برده است.

* در هفتم آوریل 2012 دو بلیطی که ویرجینیا فایک از یک مغازه خریده بود، هر یک برنده یک میلیون دلار شدند.

* ریسی پب در دسامبر 2013 در یک روز دو جایزه 50 میلیونی و 32 هزار دلاری برد.

* در فوریه همان سال جیمز بوزمن تنها کسی در تاریخ بلیط های بخت آزمایی فلوریدا شد، که در فاصه دو سال 10 و 3 میلیون دلار برد.

* جالب اینکه در همان ماه و همان سال استیون و تری ویور با خرید دو بلیط در یک فروشگاه در آرکانزاس به ترتیب یک میلیون و 50 هزار دلار بردند.

 

عجیب و باورنکردنی، ولی واقعی

اما روند برنده شدن برخی از این افراد، از چند بار بردنشان جالب تر، و در واقع باورنکردنی است. در ادامه به چند مورد اشاره می شود.

* مری ولنز زن 86 ساله تورنتویی در سپتامبر 2006 شماره بلیط های برنده را در خواب دید. پس از بیدار شدن آن اعداد را یادداشت کرد وبا همان شماره ها از دو مغازه دو بلیط خرید، که هر یک برنده 8 میلیون دلار (در مجموع 16 میلیون دلار) شدند.

* بلیط برنده بیش از 8 میلیون دلاری باربارا و داگلاس فینک بلیط رایگانی بود، که در قرعه کشی نصیب شان شد.

* جیمز بوزمن هر دو بلیطش را از یک مغازه خریده بود.

* مایک مک درمات اهل پورتزمات انگلستان در ژوئن 2007 و مارس 2008 با استفاده از همان اعداد به ترتیب برنده 200 هزار و 120 هزار پوند (معادل 300 و 180 هزار دلار آمریکا) شد.

* در سپتامبر 1995 دین و کری کارمیشل اهل آریزونا 2 میلیون دلار برنده شدند، که سالانه 125 هزار دلار دریافت می کردند. در سپتامبر 2013 یعنی سالی که این دریافت شان به اتمام می رسید، یک جایزه یک میلیون دلاری دیگر بردند.

* بخش جالب سرنوشت بیل مورگن راننده کامیون استرالیایی، برنده  یک اتومبیل 17 هزار دلاری شدن در سال 1999 نیست. بلکه این است که در سال 1998 به سبب تصادف شدید دچار سکته قلبی شد، 14 دقیقه طول کشید تا پزشکان بتوانند دوباره قلبش را به تپش درآورند، و توانست با کمک دستگاه نفس بکشد. پس از 12 روز که خانواده اش از بازگشت وی به زندگی ناامید شده بودند، تصمیم گرفتند دستگاه ها را از بدنش جدا نمایند. اما او در همان روز نه تنها دوباره به زندگی چشم گشود، بلکه همه اعضای بدنش به شکلی معجزه آسا به خوبی کار می کردند. البته معجزه ها به همین جا ختم نشد. چراکه زمانی که داشت در تلویزیون در مورد نخستین برنده شدنش سخن می گفت، بلیط دیگری را از جیب درآورد، محل های مورد نظر را خراشید، و متوجه شد این بلیط هم برنده 170 هزار دلار است.

* استفن مندل رومانیایی در اولین خرید بلیط های بخت آزمایی کشور خود آن قدری برد، که بتواند به اتفاق خانواده اش به استرالیا کوچ کند. وقتی در این کشور 12 بار برنده بلیط های بخت آزمایی شد و بر اساس قانون دیگر نمی توانست در استرالیا بلیط بخرد، به ویرجینیای آمریکا نقل مکان کرد. در 1992 با در کنار هم قرار دادن هر وضعیت ممکن برای بالاترین شانس و خرید چندین بلیط بخت آزمایی ویرجینیا، برنده بالاترین جایزه یعنی 27 میلیون دلار، 132 جایزه سوم و هزاران جایزه کوچکتر شد.

بدشانسی از این بیشتر؟

جوئل ایفرگن در بیست و سوم ماه مه 2008 در کبک دو بلیط بخت آزمایی خرید. اما یکی از آنها 7 ثانیه پس از ساعت 9 شامگاه روز تعیین شده برای قرعه کشی که آخرین فرصت برای خرید است، از دستگاه مربوطه بیرون آمد. بلیطی که اتفاقا شماره هایش با بلیط برنده 27 میلیون دلاری همخوان بود. روز بعد با خوشحالی در پی گرفتن جایزه خود رفت. اما همان 7 ثانیه کافی بود، که تاریخ هفته بعد روی بلیطش درج شود. در نتیجه به جای اینکه 13 میلیون و 500 هزار دلار ببرد، کل 27 میلیون به فرد دیگر داده شد که بلیط دوم را در دست داشت. اما جوئل ایفرگن از پای ننشست و به دادگاه شکایت، و پرونده خود را تا رسیدن به دیوانعالی کشور دنبال کرد. اما در بیست و نهم ژانویه 2015 این دیوانعالی فرجامخواهی وی را نپذیرفت. زیرا بلیطش تاریخ هفته بعد را داشت. او در روند پیگیری پرونده خود 100 هزار دلار از جیب پرداخت.

به این میگن آدم دل گنده!

در چهاردهم مارس 2014 شماره بلیط برنده جایزه 50 میلیون دلاری هفته اعلام شد. البته برندگان تا یک سال می توانند، برای دریافت جایزه خود اقدام کنند. اما معمولا روز بعد هیجانزده در پی نقد کردن جایزه خود برمی آیند. ولی این ونکووری دل گنده تقریبا یک سال صبر نمود، و تنها چند روز پیش از انقضای مدت به سراغ مقامات مربوطه رفت.

میلیون ها دلار جایزه نقد نشده

جالب اینکه برخی حتی از این ونکووری هم دل گنده ترند. چراکه همه ساله میلیون ها دلار جایزه بدون مدعی باقی می مانند، و به جیب دولت ها می روند. کمااینکه میزان اعلام شده در سال گذشته که مربوط به سال مالی پیش از آن می شد، سر به 21 میلیون و 400 هزار دلار زد. شاید این مبلغ در مقایسه با کل جوایز پرداخت شده در همان برهه که یک میلیارد و 800 میلیون دلار بود، مبلغ چشمگیری نباشد. اما با توجه به اینکه کمترین جایزه یک بلیط 3 دلاری رایگان است، ابدا پول کمی نیست.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *