صفحه اصلی / مقالات / نگاهی به برخی از پیامدهای زمستان طولانی تر امسال

نگاهی به برخی از پیامدهای زمستان طولانی تر امسال

 

تعطیلی 5 روزه برج ملی کانادا

در پی بارش باران و تگرگ و وزش طوفان شدید در روزهای چهاردهم و پانزدهم آوریل در تورنتو، و احتمال ادامه فرو ریختن تکه های یخ (مثلا آویزان بودن تکه ای به وزن تقریبی 45 کیلوگرم) از برج ملی کانادا/ سی ان تاور، از روز پانزدهم این برج، خیابان ها و کاروبارهای اطرافش، و ورزشگاه راجرز سنتر، به مدت پنج روز به روی عموم بسته شدند. چراکه یک قطعه نسبتا بزرگ یخ از فراز این برج سقوط کرده بود، که خوشبختانه آسیب جانی نداشت. اما در سقف این ورزشگاه سوراخ بزرگی ایجاد کرد. تخریبی که مسابقه بین تیم های بیسبال بلو جیز تورنتو و رویالز شهر کانزاس را به تعویق انداخت. به گفته تام ملتون مدیر عملیات برج، به خود این بنا نیز خساراتی -از جمله شکستن شیشه پنجره ها- وارد شد.

این تعطیلی به مفهوم زیان اقتصادی بسیار هنگفت هم بود. چراکه نه تنها خود برج که فقط در روز کریسمس تعطیل است، بلکه کاروبارهای اطراف آن، از پربازدیدترین ها و شلوغ ترین ها به شمار می روند. بگونه ای که تنها میزان درآمد سال مالی 2016-2017 خود این برج با افزایش 11 میلیونی در مقایسه با برهه مشابه پیش، سر به 93 میلیون دلار زد. شمار بازدیدکنندگان نیز از یک میلیون و 800 هزار گذشت، که در مقایسه با سال پیش افزایش 15 درصدی داشت. درآمد 34 میلیون دلاری فروش غذا و نوشیدنی هم رکورد زد. به این ترتیب درآمد متوسط روزانه این برج بیش از 350 هزار دلار بود. اگر فرض کنیم در روزهای زمستان شمار بازدیدکنندگان کمتر و درآمد روزانه 250 هزار دلار باشد، می توان تخمین زد که در مدت 5 روز تعطیلی آن تنها یک میلیون و 250 هزار دلار به کسب و کار خودش – و بدون محاسبه زیان های کاروبارهای اطراف- خسارت وارد شد.

 

 

 

پیشینه

در مارس 2007 رخداد مشابهی سبب تعطیلی چندروزه این برج و خیابان های اطرافش گردید. در آن هنگام ارتفاع یکی از تکه یخ ها 50، و عرضش 6 متر بود. در خلال برگزاری نشست سران کشورهای گروه 20 در تورنتو در سال 2010 هم، به دلایل ایمنی و امنیتی به مدت دو روز بسته شد. رخداد تروریستی یازدهم سپتامبر سال 2001 و قطع برق گسترده در آمریکای شمالی در سال 2003، از دیگر دلایل تعطیلی برج ملی کانادا بوده اند. در اکتبر 1990 مردی خود را از طبقه بدون سقف برج آویزان، و سبب تعطیلی دوساعته آن گردید. دوست دختر وی با گفت و گو او را از پرتاب خود منصرف کرد، و این مرد سالم به درون کشیده شد.

پیش بینی اوضاع غیرعادی

البته وضعیت پیش آمده در تورنتو غیرمنتظره نبود. کمااینکه درست یک ماه پیش از آن رخدادها یعنی در پانزدهم مارس از جمله شبکه آب و هوا پیش بینی کرد، که تورنتو در بین کلیه شهرهای کشور بدترین بهار را خواهد داشت. همچنین شمار روزهای بارانی و برفی استان های انتاریو و کبک بیش از اندازه معمول خواهد بود. همچنین در این دو استان و به ویژه شهرهای اتاوا و تندربی، تعداد روزهای سردتر بیشتر خواهد بود. و…

اداره محیط زیست کانادا هم در یازدهم آوریل پیش بینی کرد که روز بعد در تورنتو، همیلتون و مناطق هالتون، یورک و دورهام، تگرگ خواهد بارید. در روز موعود تگرگ شدید ساکنان نقاطی مانند نورت یورک را تقریبا خانه نشین کرد.

لغو پروازها، افزایش تصادفات، قطع برق و…

در پی رخدادهای جوی مذکور، کلیه پرواز‌های فرودگاه‌های لستر پیرسون‌ و بیلی بیشاپ تورنتو برای مدتی لغو شدند.

البته بارش برف و باران و یخبندان در کانادا و از جمله تورنتو امری رایج است، و به هیچ روی غیرعادی تلقی نمی شود. اما به گفته کری اشمیت سخنگوی اداره ایمنی بزرگراه‌های انتاریو در آن دو روز وضعیت متفاوت بود. چراکه در کنار یخ و برف فراوان روی زمین، با تبدیل برف در حال بارش به باران، جاده ها و خیابان‌ها بسیار لغزنده‌ شدند. این وضعیت در عمل نتایج خود را نشان داد. کمااینکه براساس اظهارات پلیس استان انتاریو، تنها در همان دو روز‌ در کلانشهر تورنتو نزدیک به 1200 تصادف رخ داد. این میزان در جاده های انتاریو سر به 1450 زد.

در عین حال همانگونه که اداره هواشناسی پیش‌بینی کرده بود، در ساعات پس از نیمروز پانزدهم آوریل بادهای شدید سبب فرو افتادن ده‌ها درخت بر روی سیم‌های برق شدند، که در نتیجه بخش‌های بزرگی از کلانشهر تورنتو ساعت‌ها در خاموشی فرورفتند. بگونه ای که تقریبا حدود 10 هزار نفر بی‌برق ماندند. این میزان در کل استان انتاریو سر به 45 هزار نفر زد.

لغو سرویس مدارس از سوی اداره آموزش و پرورش تورنتو، تعطیلی برخی از دانشگاه ها و دانشسراها، راه افتادن سیل در بعضی از نقاط کشور مانند منطقه اوکاناگان- سیمیکاکین در استان بریتیش کلمبیا بر اثر آب شدن حجم زیادی از برف و تخلیه ساکنان خانه های در مخاطره، و برپایی مرکز اضطراری اسکان اینگونه افراد، از دیگر پیامدها بودند.

البته پیامدهای زمستان بسیار طولانی تر امسال گریبانگیر بخش زیادی از کشور شد. اما به سبب محدودیت جای این ستوان، بیشتر به شهر و استان خودمان پرداختیم.

در همسایه جنوبی

این پیامدها تنها به کانادا محدود نماندند. بلکه در آمریکا نیز، خساراتی به بار آوردند. از جمله

روز هفدهم آوریل وزش باد شدید درختان و تیرهای چراغ برق را انداخت، طوفان خاک به پا کرد، و در بزرگراه سراسری 25 ایالت کلرادو در نزدیکی شهر لانگمونت سبب چپ شدن یک تریلی گردید. همچنین بارش های گسترده در نیویورک به آب‌گرفتگی‌های شدید ایستگاه های مترو منجر شد، و…


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *