Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / ورزش / فوتبال / نگاهی به برخی از حواشی جالب جام جهانی

نگاهی به برخی از حواشی جالب جام جهانی

بیست و یکمین دوره رقابت های جام جهانی فوتبال

بیست و یکمین دوره محبوب ترین رخداد ورزشی جهان که از چهاردهم ژوئن در روسیه آغاز شده بود، در یکشنبه پیش رو/ پانزدهم ماه جاری به پایان خواهد رسید.

این جام نیز مانند سایر رقابت های ورزشی حواشی جالب، و نه الزاما مثبتی، داشته است، که با توجه به ظرفیت این ستون، نگاهی گذرا به برخی از آنها می اندازیم.

1- ایرانیان در جام جهانی

الف: عملکرد آبرومندانه تیم ملی، و بداخلاقی های جهانی و وطنی در قبال آن

تیم ملی ایران با حضور در روسیه پنجمین تجربه رقابت با بزرگان جهانی را پشت سر گذاشت. اما برغم رسیدن توأم با شایستگی به چنین مرحله ای، از همان ابتدا با چالش هایی روبرو شد، که حقش نبود. لغو بازی های تدارکاتی/ دوستانه برخی تیم ها از جمله ایتالیا با تیم ایران جهت آمادگی ملی پوشان کشورمان برای رقابت ها، لغو قرارداد شرکت نایک با سامان قدوس و اعلام اینکه به سبب تحریم‌ های آمریکا دیگر به طرف ایرانی خدمات ارائه نمی کند، و بدتر از همه متلک ها و اظهارات ناخوشایند و غیراخلاقی برخی از هموطنان بود، که به ویژه در فضای مجازی در کوچک شمردن تیم زادگاه خود و برغم امکان تضعیف روحیه این تیمی، سنگ تمام گذاشتند؟!؟!؟! بااینهمه خوشبختانه ملی پوشان ما خیلی خوب و آبرومندانه رقابت کردند.

البته کم لطفی های این هم میهنان به همین جا ختم نشد. بلکه پس از اتمام بازی های ایران به جای انتقاد منطقی به منظور رفع ضعف های تیم شان، چنان دست به تخریب برخی از بازیکنان زدند، که مساله به دلخوری های خانوادگی نیز کشیده شد… به امید روزی که ما هم بین انتقاد سازنده و هتاکی تفاوت قائل شویم.

ب: بیرانوند در رده ای بالاتر از همتایان انگلیسی و فرانسوی

علیرضا بیرانوند که تا پایان مرحله گروهی در رده دوم بهترین دروازه بان ها قرار داشت، تا پایان مرحله یک ‌چهارم نهایی در پله ششم ایستاد. در حالی که دروازه ‌بانانی نظیر جردن پیکفورد و هیوگو لوریس به ترتیب انگلیسی و فرانسوی که در هنگام آن رده بندی تیم هایشان به مرحله نیمه نهایی صعود کرده بود، در جایگاه ‌های هشتم و نهم قرار داشتند.

پ: حضور حرفه ای داوران ایرانی

در جام جهانی امسال رضا سخندان، علیرضا فغانی و محمدرضا منصوری، اعضای تیم داوری ایران بودند. آقای فغانی از جمله داور چهارم دیدار دو تیم فرانسه و اروگوئه در مرحله یک‌ چهارم نهایی، داور وسط دیدارهای فرانسه و آرژانتین در مرحله یک هشتم نهایی، برزیل با صربستان و آلمان با مکزیک در مرحله گروهی را، با کمک‌ دو ایرانی نامبرده دیگر قضاوت کرد. کار او به اندازه ای حرفه ای و خوب انجام شد که با کسب امتیازات بالا در رده‌ بندی برترین داوران، پس از بیورن کوئیپرس داور هلندی، در پله دوم ایستاد. همچنین سبب گردید، برانتون اسپید گزارشگر شبکه فاکس اسپورت آمریکا، مارک هالسی داور بین المللی اسبق فیفا و لیگ برتر انگلستان، نیل هارمن سردبیر پیشین بخش ورزشی روزنامه‌ های انگلیسی دیلی ‌میل و تایمز، و جان روئدن از کارشناسان رسانه ‌های ورزشی انگلیس، لب به تحسین وی ‌گشودند، و از جمله خاطرنشان کردند که بهترین داور این جام‌ جهانی و مناسب ترین فرد برای قضاوت بازی نهایی است. فراتر اینکه تا هنگام زیر چاپ رفتن این نوشتار، نام وی در لیست 12 نفره فیفا دیده می شد. بنابراین چه بسا که داور بازی نهایی هم بشود.

عليرضا فغانی در بازی های 2014 برزیل نیز، به همراه حسن كامرانی فر حضوری حرفه ای داشت.

ج: خورده شدن حق ایران به سبب سرشناس بودن طرف خطاکار

اما شوربختانه در رقابت تیم های ایران و پرتغال، ملی پوشان ما از بخت داشتن داوری مانند آقای فغانی محروم ماندند. چراکه به گفته کارشناسان و آگاهان، کیفر خطای ناجوانمردانه رونالدو بر روی مرتضی پورعلی گنجی گرفتن کارت قرمز و اخراج بود. زیرا همه این افراد متفق القولند که از جمله تایید خطا پس از بازبینی صحنه ای از رقابت/ ویدیو چک، باید به اخراج بازیکن خاطی منجر شود. در این پیوند نه تنها در هنگام گزارش مستقیم بازی ها شاهد چنین تحلیل هایی از سوی ایرانیان و غیرایرانیان بودیم و کارلوس کی روش مربی تیم ما هم به فیفا و سیستم بازبینی اعتراض شدید کرد، بلکه شماری از کارشناسان خارجی نیز، چنین برداشت و تحلیلی داشتند. از جمله در میزگرد شبکه تلویزیونی آن- لاین واچ تی وی با شرکت کارشناسان انگلیسی این حقیقت عنوان شد، در صورتی که چنین خطایی که همانگونه که آمد محرز شود باید بازیکن خاطی اخراج گردد. اما سرشناس بودن رونالدو سبب چنین تبعیضی گشت. کمااینکه در آن میزگرد پرسن و سال ترین تحلیلگر همچنین با قاطعیت گفت، که مساله نتایج درست و منصفانه افسانه ای بیش نیست.

اگر این بی انصافی صورت نمی گرفت، امکان داشت سرنوشت ملی پوشان ما کاملا دگرگون شود. اما آنها دست یابی به این موقعیت را، به شهرت رونالدو باختند.

2- برخی حواشی تیم ها و ورزشکاران دیگر کشورهای جهان

منش بسیار زشت مارادونا

اما رونالدو تنها چهره سرشناس فوتبال نبود، که نان نام بلندآوازه خود را خورد. کمااینکه براساس گزارش ها هنگامی که مارادونا در پایان رقابت تیم های آرژانتین و ایسلند به سوی رختکن می رفت، پس از واکنش ظاهرا دوستانه به هواداران اهل کره جنوبی خود، به چشمانش حالتی داد که از دید همه ناظران و از جمله خبرنگاران کاملا نژادپرستانه بود. البته وی بعدا در صفحه فیسبوکش هرگونه حرکت و انگیزه نژادپرستانه را تکذیب کرد. اما جالب تر اینکه مقامات فیفا در پاسخ به خبرگزاری آسوشیتدپرس بدون هیچگونه اظهارنظری در این مورد، تنها به قوانین ضد نژادپرستانه این نهاد جهانی اشاره کردند، و پیوند/ لینک صفحه فیسبوک مورد اشاره را نیز ذکر نمودند. در حالی که سال گذشته در قبال عملکری مشابه برعلیه کره جنوبی، ادوین کاردونا بازیکن کلمبیایی را از حضور در 5 بازی تدارکاتی، محروم، و محکوم به پرداخت جریمه ای معادل 20 هزار و 50 دلار کردند.

دختری 15 ساله تنها استقبال کننده از کاروان تیم ملی سوئد در هنگام ورود به روسیه، رفتار بسیار پسندیده ژاپنی ها، اوباشگری افراطی طرفداران انگلیسی پس از راه یابی تیم شان به مرحله نیمه نهایی بعد از 28 سال و زیر و رو کردن فروشگاه آی کیا، حذف زودهنگام سه سرشناس ترین چهره های فوتبال جهان رونالدو، مسی و نیمار، و همچنین تیم های ملی آلمان و آرژانتین قهرمانان دو دوره پیش جام، برزیل (با پیشینه درخشان پنج بار قهرمانی جام جهانی)، اسپانیا (برنده جام جهانی 2010، و قهرمان بازی ‌های 2008 و 2012 جام ملت های اروپا)، و… از جمله حواشی دیگر بودند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *