مقالاتمقالات اجتماعی

نگاهی از درون به سیستم تادیبی کانادا

bahman-azimi-gif

بیانیه کمیته دائمی حقوق بشر سنای کانادا: منتشر شده در تارنمای سنا
در بیانیه کمیته دائمی حقوق بشر سنای کانادا که در تارنمای این مجلس قانونگزاری منتشر شده، آمده افرادی که به سبب ارتکاب جرم دوران محکومیت خود را در سیستم تادیبی دولت مرکزی کانادا می گذرانند، انسان هستند و باید حقوق انسانی شان مورد احترام قرار بگیرد.
در حال حاضر اعضای این کمیته، دست اندرکار کند و کاوی چندساله در مورد این سیستم هستند. کند و کاوی که به سبب آن به ندامتگاه های این دولت رفته و از این موقعیت برخوردار شده اند، که مستقیما حرف های زندانیان، کارکنان و کارشناسان برجسته در مورد زندگی در این ندامتگاه ها را، بشنوند.
افرادی که در حال گذراندن دوران محکومیت از دو سال به بالا هستند، در ندامتگاه ها به سر می برند. به همین سبب برای نیازهای بنیادین خود مانند غذا، پوشاک و خدمات درمانی، و همچنین حفاظت از حقوق انسانی شان، به نهاد موسوم به خدمات تادیبی دولت مرکزی کانادا وابسته می باشند.

کمیته مورد اشاره در خلال این کند و کاو از طیفی گسترده از دلنگرانی های حقوق بشری آگاه شده است. کمااینکه این گزارش موقت شامل شواهد و اسنادی می باشد، که این کمیته شنیده و دریافت کرده است. همچنین بر موارد در پیوند با تساوی حقوق و عدم تبعیض تمرکز دارد. درعین حال با تجزيه و تحليل فاصله بين پيش بينی و واقعيت در مورد مقولاتی که کمیته می تواند از اطلاعات بیشتر بهره ببرد، نتیجه گیری می کند. کمیته در پی آن است، که به موازات آماده ساختن گزارش نهایی این فاصله را پر کند. هدف کمیته این می باشد که پس از به نتیجه رسیدن های مربوطه، گزارش نهایی را با برخی توصیه ها تهیه نماید.

برخی حقایق مختصر
اعضای کمیته ماموریت حقیقت یابی در ندامتگاه های سراسر انتاریو، کبک،و شرق کانادا از جمله موسسه زنان نووا در تروروی نوااسکوشیا و موسسه میلهیون (Millhaven) دارای حداکثر حفاظت در کینگستون را، نصب العین قرار دادند.
کمیته از فوریه 2017 تا مارس 2018 یعنی در خلال بخشی از دوران کند و کاو 22 نشست با حضور 92 شاهد شامل زندانیان پیشین در سیستم تادیبی دولت مرکزی، دانش پژوهان، حقوقدانان، کارکنان ندامتگاه ها و نمایندگان اقوام نخستین، برگزار کرد، که اسناد ارزشمندی ارائه نمودند.
برخی نقل قول ها
دیدن شرایط ندامتگاه های دولت مرکزی تجربه ای ژرف است. از دست دادن آزادی، حقیقتی مشکل می باشد. کمااینکه همه زندانیانی که با آنها گفت و گو کردیم، کاملا آن را قبول دارند. بااینهمه درباره موارد پرشمار نژادپرستی و رفتار تبعیض آمیز با گروه های آسیب پذیر و در حاشیه قرار داده شده نیز مطالبی شنیدیم، که در سیستم قضایی در پیوند با جنایت وجود دارند. بنابراین باید برای احراز اطمینان از وجود حقوق بشر بنیادین در سیستم تآدیبی اقداماتی به عمل آورد.

سناتور وندا تامس، رئیس کمیته
اشتغال در ندامتگاه ها خطرناک است، ولی اغلب مورد قدردانی قرار نمی گیرد. اما برای ایمنی افراد محکوم و کل جامعه حیاتی می باشد. کمااینکه این کند و کاو سبب شده در قبال چالش هایی که کارکنان ندامتگاه ها با آنها روبرو هستند، در من قدردانی نوینی ایجاد شود. فزون بر این در مورد برخی از چالش هایی که زندانیان ندامتگاه ها با آنها روبرو می باشند، دیدگاهی درونی برایم ایجاد کرد. بنابراین مشتاقانه در انتظار ادامه کارمان هستم، تا بتوانیم در مورد اقداماتی که می شود برای بهبود سیستم تادیبی دولت مرکزی انجام داد، توصیه های مناسب داشته باشیم.

سناتور سلما عطاء الله جان، معاون کمیته
این حقیقت دارد که بیشتر افراد درون سیستم تادیبی کانادا، دوباره آزادی خود را به دست خواهند آورد. بنابراین صرف نگهداری آنان به ویژه در محیطی که به نظر می رسد اینگونه نیست که حقوق انسانی شان همواره مورد احترام باشد، به بازپروی آنان کمک نمی کند.
سناتور جین کوردی، معاون کمیته

Behnam Marfou
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان