مقالاتمقالات اجتماعی

نژادپرستی علیه کودکان سیاهپوست: وقتی دختربچه‌ها، دختربچه محسوب نمی‌شوند

نژادپرستی، حتی زمانی که با نفرت و خشونت همراه نباشد نیز، می‌تواند بسیار زیان‌بخش باشد؛ به ‌ویژه اگر در مورد کودکان اتفاق بیفتد. رفتارهای تبعیض‌آمیز روزانه و جانبداری‌های غیرمستقیم علیه افراد رنگین پوست نیز، می‌تواند شکلی از نژادپرستی و به شمار رود و همانقدر مخرب باشد. پژوهش‌های جدید در آمریکا، نشان می‌دهد که چنین رفتارهایی، در واقع به صورتی گسترده در سطح این کشور روی می‌دهند.

یافته‌های پژوهشی که توسط مرکز فقر و نابرابری دانشکده حقوق دانشگاه Georgetown انجام شده، نشان می‌دهد که دختران سیاهپوست، به صورتی روزانه با تبعیض بزرگسال پنداری روبرو هستند که در آن، آنها را نسبت به همسالان سفیدپوست شان، کمتر بی‌گناه و بیشتر بزرگسال می‌انگارند. پژوهش مورد اشاره نشان می دهد که این شکل تبعیض، منجر به این می‌شود که در مدارس، برای دختران سیاهپوست، استانداردهای رفتاری سختگیرانه‌تر و بالاتری در نظر گرفته شود، با آنها با همدلی و همدردی کمتری رفتار شود، و مقامات با آنها با روش‌هایی رفتار کنند که مناسب سن شان نیست.

دکتر کیشا مک‌فرسون، استاد جامعه‌شناسی کالج سنتنیال، می‌گوید یافته‌های این پژوهش برای او مطلقا شگفت‌آور نیستند. او که در زمینه‌ تجربیات دختران سیاهپوست در ساختار آموزشی کانادا تحقیق می‌کند، اخیرا با نوجوانان دبیرستانی منطقه‌ تورنتو، مصاحبه‌ای انجام داد. او دریافت که از دختران سیاهپوستی که در مطالعه‌اش شرکت کرده بودند، به صورت خودکار انتظار می‌رود که خردمندانه‌تر رفتار کنند و نتایج دشوار و بی رحمانه‌ رفتارهایشان را، تنها به این خاطر که سیاه هستند، بپذیرند.

مک‌فرسون در گفتگو با Huffington Post Canada می‌گوید: آنها، به آن شکلی که دختران سفیدپوست اجازه‌ رفتارهای دخترانه را دارند، نمی‌توانند رفتار کنند. با آنها، اغلب به شیوه‌های بسیار سختگیرانه‌ای برخورد می‌شود، شیوه‌هایی که برای هر گروه دیگر از کودکان، نامناسب به شمار می‌روند.

این تنها تبعیض نیست، بلکه نژادپرستی است

مک‌فرسون می‌گوید دختران سیاهپوست را اغلب لجوج، پرسروصدا و خشن به شمار می‌آورند و در نتیجه، با آنها به روش متفاوتی رفتار می‌کنند. افزون بر این، این باور که آنها مقاومت و انعطاف روحی بیشتری دارند، باعث می‌شود که آنها همدردی و حمایت عاطفی کمتری دریافت کنند. مک‌فرسون توضیح می‌دهد که دست کم در چارچوب پژوهشی خودش، نمی‌تواند به این موضوع، تنها به دید تبعیض نگاه کند و باید آن را نژادپرستی بنامد. او می‌گوید: هیچ روند بررسی فکری درمورد اینکه این بچه‌ها واقعا چه سطحی از سختگیری را می‌توانند تحمل کنند، انجام نمی‌گیرد و این باور، به صورت خودکار بر آنها قرار می‌گیرد. اما تاثیر این نگرش، می تواند برای دختران سیاهپوست خطرناک باشد.

این استاد دانشگاه، توضیح می دهد که این سبک نگرش، این انتظار را ایجاد می‌کند که دختران سیاهپوست می‌توانند خودشان به حال خودشان رسیدگی کنند. این دختران نیز، این باور را درونی کرده و فکر می‌کنند که در همه موقعیت‌های دشوار، خودشان باید مشکل را حل کنند و درخواست کمک، کار نادرستی است.

پژوهش یادشده، دنباله‌ای است بر تحقیقی دیگر از همین مرکز که در سال 2017 انجام گرفت و با نام دخالت در رفتارهای دخترانه: حذف دوران کودکی در دختران سیاهپوست منتشر شد. این پژوهش نشان داد که بزرگسالان بر این باورند که دختران سیاهپوست 5 سال به بالا، نیازمند میزان کمتری از تربیت، محافظت، حمایت عاطفی و رفاه، نسبت به دختران سفیدپوست هستند. این مطالعه، که برخوردهای رفتاری با دختران سیاهپوست 5 تا 19 سال را مورد بررسی قرار داده بود، همچنین نشان داد که بزرگسالان معتقدند دختران سیاهپوست، نسبت به دختران سفیدپوست، آگاهی‌های بیشتری پیرامون روابط جنسی و سایر موضوعات بزرگسالانه دارند.

و اما گردآورندگان این پژوهش جدید که این هفته منتشر شد، در ادامه این تحقیق، یک نظرسنجی را در میان زنان سیاهپوست 12 تا 60 ساله آمریکایی برگزار کردند و از آنها درباره‌ مشاهدات، تجربیات شخصی و راه‌حل‌های مربوط به این موضوع پرسیدند.

یکی از این شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی می‌نویسد: برای دختران سیاهپوست، بچه‌گانه رفتار کردن، کاملا غیرقابل پذیرش محسوب می‌شود. بسیاری از دوستان من اصلا اهل الکل و این موارد نبودند… اما انگار یک پیش‌فرضی میان مردم بود که چون سیاهپوست هستند، حتما از این کارها کرده‌اند. یکی از شرکت‌کنندگان نوجوان، می‌نویسد: به نظر من، باید به یاد برخی بزرگسالان بیاوریم که دختربچه‌های سیاهپوست هم دختربچه هستند. شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، آموزش‌های فرهنگی در مورد همسانی کودکان سیاهپوست و سفیدپوست را، به عنوان بهترین راه‌حل این موضوع، معرفی کردند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان