مقالاتمقالات اجتماعی

نویدزندگی امن تر سیگارالکترونیکی به سیگاری ها

مارک تیندال- گلوب ومیل

انتشار گسترده اخبار در پیوند با بیماری های ریه ناشی از مصرف سیگارهای الکترونیکی در بین نوجوانان آمریکایی در کنار مورد مشابه اخیر در لندن انتاریو، سبب درخواست هایی از ایجاد محدودیت های سفت وسخت تر گرفته تا ممنوعیت تبلیغ مربوطه، جهت وضع مقررات نوین برای حفاظت از نوجوانان استفاده کننده از این سیگارها شده است. 

براساس اطلاعات معتبر در سال های اخیر مصرف سیگارهای الکترونیکی به شکلی چشمگیر در بین نوجوانان کانادایی افزایش یافته است. کمااینکه 20 درصد آنها از این سیگارها استفاده کرده، و مصرف برخی دیگر بگونه ای روزمره بوده است. 

از دیگر سو نیکوتین به شدت اعتیارآور می باشد. بنابراین استفاده مستمر از آن، توقف روند مربوطه را سخت می کند. همچنین در حال حاضر مصرف سیگارهای الکترونیکی در بین نوجوانان بر کشیدن سیگارهای سنتی دودزاپیشی گرفته است.اما آنچه در این میان نادیده گرفته می شود این می باشد، که تقریبا 5 میلیون کانادایی از جمله نوجوانان به کشیدن این سیگارهاادامه می دهند. بنابراین ترک آنها باید در کانادادر زمره فوریت های مهم بهداشت عمومی قرار بگیرد. چراکه با فاصله ای زیاد سبب اصلی مرگ های قابل پیشگیری هستند. بنابراین اگر راه ایمن تری برای رساندن نیکوتین وجود داشته باشد، عقل حکم می کند سیگاری هاباید تشویق شوند که به سوی آن بروند. در واقع این باید حقشان باشد، که اطلاعات دقیق و دسترسی آسان به این محصولات ایمن تر به آنها ارائه شود. اما به جای این کار مردم زیر بمباران اطلاعات ضدونقیض در مورد ایمنی سیگارهای الکترونیکی قرار گرفته اند. فراتر اینکه با انتشار گسترده مورد اشاره در باره آسیب های وارده به ریه، این احتمال به وجود می آید که افرادی که از سیگارهای سنتی به سمت سیگارهای الکترونیکی رفته بودند، به مسیر پیشین بازگردند.

همزمان با انتظار جهت تکمیل تحقیقات پیرامون این آسیب ها، دارد آشکار می شود که اکثریت آنها ناشی از استفاده از مایعات حاوی روغن تتراهیدروکانابینول بوده اند، که ماده فعال موجود در ماری جوانا است. بنابراین در حالی که مصرف محصولات تجاری حاوی نیکوتین در پیوند با سیگارهای الکترونیکی موجود می تواند سبب آسیب شدید ریوی شود، درک اینکه چرا این مسئله دارد اینک رخ می دهد که چندین سال است سیگارهای الکترونیکی در بین نوجوانان محبوب شده اند، سخت می باشد. زیرا چیزی آشکارا تغییر کرده، و بهترین شرح این است که محصولات کثیف یا تازه تولیدشده غیرتجاری در مناطق جغرافیایی خاصی توزیع می شوند. مسئله ای که به نوبه خود به وضع مقررات سفت وسخت تر و حتی فوری تر منجر می گردد. زیرا وضع مقررات راهی برای احراز اطمینان از دریافت بهترین محصولات دارای کیفیت بالا و سیگارهای الکترونیکی است. فراتر اینکه به موازات تقویت مقررات هشداردهنده در باره این سیگارها، این مقررات باید برمبنای حقایق و اطلاعاتی وضع شوند که از آنها آگاهی داریم.

 

 

البته توصیه می شود، ترک سیگارهای سنتی بدون کمک سیگارهای الکترونیکی صورت بگیرد.اما برای کسانی که نمی توانند نیکوتین را ترک کنند، سیگارهای الکترونیکی گزینه ای بسیار ایمن تر هستند. بااینهمه توصیه اکید به افرادیکه هیچگونه سیگاری نمی کشند، این است که از سیگارهای الکترونیکی هم استفاده نکنند. اما اگر تصمیم بگیرند دست به چنین استفاده ای بزنند، احرازاطمینان نمایند که همواره از محصولات سطح بالا بهره ببرند، و مایعات مربوطه را از منابع معتبر بخرند. در غیر این صورت با آسیب های ریه و حتی مرگ روبرو می شوند.

ازدیگر سو محصولات سیگارهای الکترونیکی نباید به عنوان شیوه زندگی ترویج شوند، و افراد غیرسیگاری نباید هدف فروش آنها باشند. زیرا آنها هم مانند سیگارهای سنتی اعتیادآورند/ آشکارا بدون مخاطره نیستند/و هنوز هم برخی از تاثیرات منفیشان بر سلامتی معلوم نشده است. بااین همه در مقایسه با سیگارهای سنتی گزینه ای بسیار ایمن تر می باشند. این گزینه دفع بدتر با بد نام دارد.

نقش رهبران بهداشتی، حرفه ای های دنیای پزشکی، و قانون گذاران، حفاظت از سلامتی عموم است. و زمانی که پای حفاظت از کم سن و سال تر ها به میان می آید، اهمیت مسئله بیشتر هم می شود. کمااینکه رخداد دردناکی که برای نوجوانان آمریکایی پیش آمد و دست کم به مرگ 15 تن از آنها منجر شد، بیش از آنکه اعلام بیدارباش در مورد خطرات نیکوتین موجود در سیگارهای الکترونیکی باشد، درسی در این باره است که بدون مقررات کافی، درکناراطلاعات ضدونقیض،و تهدید محصولات آلوده و عیرقانونی، امکان دارد چه اتفاقات وحشتناکی  بیفتند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *