صفحه اصلی / علم و دانش / نوشیدن الکل به <دی ان ای> آسیب رسانده و ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهد
DNA molecule

نوشیدن الکل به <دی ان ای> آسیب رسانده و ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

تحقیقات اخیر که گزارش آن در نشریه Nature  منتشر شده است، نشان می دهد که نوشیدن الکل سبب تولید شدن یک ماده شیمایی مضر در بدن می شود که می تواند آسیب دائمی در DNA سلول های بنیادی ایجاد کرده و ریسک ابتلا به سرطان را افزایش بدهد.

دانشمندان انگلیسی که بر روی موش های آزمایشی کار می کردند، از سیتوژنتیک (علم مطالعه ساختمان کروموزوم ها) و توالی DNA برای بررسی آسیب های ژنتیکی ناشی از ماده شیمیایی مضر acetaldehyde، استفاده کردند.

یافته های آنها تاثیر الکل در افزایش ریسک ابتلا به 7 نوع سرطان، از جمله شایع ترین سرطان ها که سرطان سینه و روده می باشند را نشان می دهد. دکتر کیتان پاتل، که ریاست گروه را به عهده داشت می گوید: برخی سرطان ها به علیت آسیب DNA  در سلول های بنیادی ایجاد می شوند. در حالی که برخی از این آسیب ها بصورت تصادفی رخ می دهند، اما یافته های ما نشان می دهد که نوشیدن الکل می تواند خطر آن را افزایش بدهد.

سازمان بین المللی تحقیقات سرطان وابسته به سازمان بهداشت جهان (WHO)، الکل را در گروه مواد سرطان زا قرار داده است. مطالعات انجام شده در سال 2011  در انگلستان نشان داد که الکل عامل 4 درصد از موارد ابتلا به سرطان در انگلستان می باشد. این میزان معادل 12 هزار و 800 مورد ابتلای جدید در سال است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *