صفحه اصلی / اخبار / نوشیدن الکل برای ترک آن؛ شیوه ای عجیب برای درمان اعتیاد

نوشیدن الکل برای ترک آن؛ شیوه ای عجیب برای درمان اعتیاد

تورنتو- یک مرکز درمانی اعتیاد به الکل که از هفته گذشته فعالیت خود در تورنتو را آغاز کرده است، شیوه ای جنجالی و عجیب را برای ترک آن ارائه می کند. این مرکز به افراد الکلی اجازه می دهد که همچنان به نوشیدن الکل ادامه بدهند.

با اینکه بسیاری از کارشناسان و مشاوران، خودداری از نوشیدن الکل را برای ترک آن ضروری می دانند، اما مسوولین مرکز درمانی Alavida Health معتقدند که شیوه آنها که بر اساس <کاهش آسیب> استوار می باشد، تنها راه کمک به الکلی هایی است که در ترک آن به روش های معمول موفق نبودند.

Alavida، اولین کلینیک خود را سال گذشته در ونکوور راه اندازی کرد. این مرکز به جای استفاده از شیوه های سنتی ترک اعتیاد، بر روی <کاهش آسیب> متمرکز شده است. بیمارانی که از این شیوه استفاده می کنند، همچنان می توانند اندکی مشروب الکلی بنوشند.

لیندسی کیلام، از مدیران کلینیک مورد اشاره می گوید: مردم با هدف کاهش میزان مصرف و متعاقب آن ترک کامل به ما مراجعه می کنند. مشکل شیوه سنتی که بر اساس خودداری از مصرف استوار شده، این است که تنها یک تعریف از موفقیت را ارائه می کند. اینکه هرگز به الکل لب نزنید!

Alavida از سپتامبر 2016 به این سو، 150 مراجعه کننده کانادایی را در مرکز خود در ونکوور تحت درمان قرار داده است. 75 درصد از بیماران این کلینیک یا مصرف الکل را به نصف رسانده یا موفق شدند میزان مصرف را در سطح متعادل (با ریسک کم) حفظ کنند.

این شیوه درمانی اولین بار 20 سال قبل در فنلاند و بر اساس پشتوانه های علمی معتبر، مورد استفاده قرار گرفت. کیلمن می گوید: این برنامه نزد افرادی که مایلند حریم خصوصی شان حفظ بشود، محبوبیت زیادی دارد. این افراد دارای مسوولیت های خانوادگی و شغلی بوده و به همین دلیل خواهان دسترسی به برنامه های انعطاف پذیرتر می باشند. مسلما، بستری شدن در مراکز بازپروری و هزینه های سنگین مرتبط با آن، گزینه مناسبی برای این افراد نیست.

بیماران پس از ثبت نام نزد کلینیک، دارویی به نام naltrexone را دریافت می کنند که اثر الکل را بلاک می کند. این قرص، یک ساعت قبل از نوشیدن الکل و حداکثر 3 بار در روز مصرف می شود. Naltrexone، به میزان قابل ملاحظه ای مانع وابستگی فیزیکی و اثر سرخوشی ناشی از الکل می شود  و میل به نوشیدن مقدار بیشتری الکل را کاهش می دهد. بیمار همزمان در طول 6 ماه، در 8 جلسه مشاوره ای یک ساعته شرکت می کند. 3 جلسه با پزشک و 5 جلسه با متخصص رفتاردرمانی شناختی یا Cognitive Behavioral Therapist.

دکتر دایان روتون، بنیانگذار Alavida می گوید: ما با تجویز naltrexone، قدرت الکل بر مغز را ساقط می کنیم. بیمار با مصرف این دارو، دیگر الکل را با پاداش مثبت مرتبط نمی کند. بنابراین اثر الکل خنثی می شود.

هزینه استفاده از خدمات درمانی این کلینیک، 6 هزار و 500 دلار می باشد، اما از سوی OHIP (بیمه درمانی انتاریو) پوشش داده نمی شود. هرچند برخی از بیمه های درمانی خصوصی، بخشی از هزینه را تقبل می کنند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *