صفحه اصلی / مقالات / نوشداروی بعد از مرگ سهراب برای زن مبتلا به سرطان

نوشداروی بعد از مرگ سهراب برای زن مبتلا به سرطان

bahman-azimi-gif

کرولین پات زن اهل شهرک راسل (واقع در جنوب شرقی اتاوا) 9 ماه پیش به ملانوما/ melanoma (سرطان ناشی از غده های بدخیم با منشأ سلول های ملانین دار/ ملانین = رنگدانه های طبیعی موجود در بسیاری از موجودات زنده از جمله عنکبوتیان) مبتلا شد. زنی به شدت مذهبی و مادر پنج فرزند، که اینک با این ابتلاء کنار آمده است. اما همچنان می اندیشد که آیا امکان داشت، اوضاع به شکلی دیگر پیش برود؟

زیرا این زن 51 ساله و خانواده اش ناچار شدند، برای خرید دارو جهت درمان بیماری او هزاران دلار کمک مالی جمع آوری کنند. چراکه وی باید برای معالجه از ترکیب دو نوع داروی ایمنی- درمانی استفاده می نمود. داروهایی که به سیستم ایمنی بدن یاری می رسانند، تا به سلول های سرطانی حمله کنند. به همین سبب پزشک متخصص سرطانش امیدوار بود، استفاده از آنها سبب گردند عمر او نیز طولانی تر شود. زیرا اصولا این داروها بخشی از انقلاب درمان سرطان به شمار می روند، که مصرف شان موجب طولانی تر شدن عمر بسیاری از مبتلایان به این بیماری گشته است. اما دولت استان انتاریو برغم تایید این داروی ترکیبی از سوی وزارت بهداشت و درمان دولت مرکزی، پول آن را نمی پردازد. شوربختانه زمان لازم برای جمع آوری کمک های مورد اشاره، سبب تاخیر درمان کرولین پات شدند. یعنی این پول ها زمانی به دستش رسیدند، که دیگر برای درمان خیلی دیر شده بود. به همین سبب وی که در حال حاضر به ملانومای پیشرفته مبتلاست، در خانه اش واقع در راسل زندگی می کند، و اعضای خانواده دور و برش هستند. اما تنها می تواند از روش های تسکین دهنده، و نه درمانی، بهره ببرد.

ملانومای پیشرفته برای مدت های مدیدی سبب مرگ شمار زیادی از مبتلایان می شد. اما این روند دارد تغییر می کند. کمااینکه به گفته دکتر شینی سانگ پزشک معالج کرولین پات که در بیمارستان اتاوا کار می کند، جدیدترین داروهای ایمنی- درمانی رایج در استان انتاریو مدتهاست که برای 20 درصد مبتلایان به این بیماری مفید بوده اند. کمااینکه پنج سال پس از آغاز درمان با این داروها، علائم بیماری در برخی از آنها به کلی از بین رفته اند. به همین سبب هم کرولین پات و هم پزشکش از اینکه او نتوانست از شر این بیماری خلاص شود، بسیار ناراحتند. چراکه دولت استان پول هر دوی این داروها را به صورت مجزا می پردازد. اما از دادن هزینه ترکیب این دو خودداری می کند. البته پزشکان متخصص سرطان خواهان رایگان شدن همه اینگونه داروها در سراسر کشور هستند. اما دولت های استانی هنوز در حال بررسی تامین اعتبار مالی آنها می باشند.

البته هیچ کس نمی تواند با قاطعیت بگوید، حتی اگر کرولین پات امکان دسترسی رایگان به این داروها را داشت، حتما بیماری اش درمان می شد. اما براساس اظهارات دکتر سانگ این عقده در دل این زن و خانواده اش می ماند، که ممکن بود در صورت اینگونه دسترسی، بیماری وی درمان شود. اما حالا غده های بدخیم در همه جای بدنش پراکنده شده اند، و سبب گشته اند از انجام امورات روزانه ناتوان شود. کمااینکه یکی از این غده ها راه رفتن را برایش مشکل کرده است.

البته این حسرت  ها و افسوس ها چندان غیرمنطقی نیستند. کمااینکه جیمی کارتر رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال 2015 اعلام کرد، به ملانومای پیشرفته مبتلا شده است. اما در عین حال یکی از بیمارانی به شمار می رود، که استفاده از اینگونه داروها سبب شده اند زنده بماند. ولی متاسفانه این داروها و کلا درمان این بیماری خرج زیادی دارد. کمااینکه هزینه ای که پس از تخفیف برای سه دوره درمان روی دست کرولین پات گذاشته، 45 هزار دلار است. به همین سبب وی پس از اینکه دریافت بیماری اش دارد بدتر می شود، از درمان دوره چهارم دست برداشت. البته در واقع مجموع هزینه کامل درمان این بیماری می تواند، سر به 100 هزار دلار بزند. بااینهمه تضمینی وجود ندارد، که نتیجه رضایت بخش باشد. کمااینکه اسکات گاوورا مدیر برنامه پرداخت هزینه داروی مرکز مراقبت های بیماران سرطانی استان انتاریو خاطرنشان می کند: مواردی چون مساله بیماری کرولین پات بسیار مشکل، و برای مقامات بهداشتی-درمانی چالش هستند…. ما نمی خواهیم در مورد سرطان در حوزه هایی سرمایه گذاری کنیم، که نتیجه بخش نیستند و یا پیامد مفیدشان اندک می باشد. به همین سبب ناچاریم، به برخی از درخواست ها پاسخ  منفی بدهیم. البته پرداخت پول مساله ما نیست. بلکه مساله این است، که امکانات مالی ما نامحدود نمی باشد. بنابراین می خواهیم از پولی که در اختیار داریم در مواردی استفاده کنیم، که نتیجه مطلوب به بار می آورند. فراتر اینکه برخی از داروها به اندازه ای گران هستند، که مساله تهیه هزینه شان مشکل اساسی می باشد.

اما بر اساس اظهارات دکتر سانگ سخن گفتن با بیماران در اینگونه موارد، بسیار مشکل است. کمااینکه خاطرنشان می کند: ناچار بودم به کرولین پات بگویم روشی هست، که فکر می کنم برایش بهترین کارایی را دارد. اما نمی توانم (به سبب گرانی) از آن بهره ببرم. داشتن اینگونه مکالمات با بیماران واقعا مشکل می باشد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *